LIGA ŠAMPIONA: Juve ELIMINISAN, Milan prekinuo post - Čelsi se OSVETIO Dinamu!

02.11.2022. 23:16
FK Juventus
FK Juventus / Izvor: Profimedia
Uzbudljivo veče u elitnom takmičenju.

Završeno je nadmetanje u grupi E Lige šampiona, u kojoj se vodila direktna borba za poslednje 16. mesto u nokaut fazi elitnog takmičenja.

HRVATI KAŽNJENI: UEFA ne toleriše ovakve navijače!

HOĆE LI MAĐARI ODIGRATI POŠTENO? Milojević izneo očekivanja pred meč u Turskoj

(SASTAV) PETRIĆ UČI NA SVOJIM GREŠKAMA: Evo s kojim snagama Partizan napada Slovacko

To mesto ugrabio je sedmostruki prvak Evrope Milan, koji se u osminu finala plasirao prvi put od 2014. godine. Šampion Italije je na svom terenu pobedio Salcburg sa 4:0, dok je u drugom meču grupe Čelsi u Londonu savladao zagrebački Dinamo rezultatom 2:1 i samo "pečatirao" svoje prvo mesto, koje je obezbedio još u prošlom kolu. Salcburg će u Ligu Evrope, dok je Dinamo završio svoju evropsku priču za ovu sezonu.

Čelsi je osvojio grupu sa 13 bodova, Milan je drugi sa 10, Salcburg treći sa 6, a Dinamo Zagreb poslednji sa 4 boda.

Na "San Siru" je Milanu bio dovoljan i bod, ali on nije kalkulisao i uzeo je sva tri i to na pogon sjajnog Olivijea Žirua, koji je po ko zna koji put pokazao da je igrač za velike i važne mečeve.

Krenuo je Milan silovito, Teo Ernandez je već u trećem minutu pogodio stativu, a bedem prvaka Austrije probijen je u 14. minutu. Tonali je centrirao iz kornera sa leve strane, a Žiru nadvisio rivale u skoku i glavom sa linije peterca zatresao mrežu, za 1:0.

Potom je Salcburg u nekoliko navrata bio opasan preko Adamua i Okafora, ali se rezultat do poluvremena nije promenio.

Samo što je počelo drugo, sve je bilo rešeno. Rebić je uputio kvalitetan centaršut sa desne srane, Žiru je ponovo bio dominantan u skoku i spustio je loptu ka Radetu Kruniću, a ovaj udarcem glavom sa šest metara matirao Kona, za 2:0.

Austrijski tim je u tom momentu potonuo i do kraja nije postojao na terenu. Milan je brzo iskoristio smušenost gostiju i u 57. minutu poveo sa 3:0. Leao je primio loptu na levoj strani terena, a onda, u svom stilu, protutnjao pored kompletne protivničke odbrane i sa desne strane poslao pas u peterac, tamo su se igrači Salcburga spetljali, a poklon je prihvatio Žiru i iz neposredne blizine pogodio željeno mesto.

Konačnih 4:0 postavio je rezervista Žunior Mesijas u 91. minutu, a asistirao mu je nestvarni Žiru.

U Londonu je Čelsi uspeo da se revanšira Dinamu za poraz u prvom kolu u Zagrebu, posle kog je smenjem Tomas Tuhel.

Hrvatski tim je sjajno otvorio susret i poveo u sedmom minutu pogotkom Bruna Petkovića, koji je glavom iz peterca savladao Mendija.

Preokret je stigao već do poluvremena. Prvo je Sterling u 18. minutu završio lepu akciju svog tima i asistenciju Obamejanga pretvorio u 1:1, a onda je švajacarski reprezentativac Zakarija dao gol za 2:1 u 30. minutu. Bila je to još jedna izvrsna timska akcija Čelsija.

Sve je u grupi G bilo rešeno pre poslednjeg kola. Večeras se igralo za prestiž, ali i za istoriju. Nju je ispisao 17-godišnji Riko Luis koji je na svom debiju u Ligi šampiona za Mančester siti postigao pogodak i tako postao najmlađi strelac za "građane" u elitnom takmičenju.

Luis ima 17 godina i 345 dana što znači da je i najmalađi fudbaler koji je postigao gol na svom debiju u startnoj postavi na utakmici Lige šampiona, pre njega rekord je držao najbolji igrač sveta Karim Benzema koji je to učinio protiv Rozenburg 2005. godine.

Kao i pre ovog kola, Mančester siti je prvi, Borusija Dortmund druga, Sevilja treća, a Kopenhagen poslednji u grupi.

Sevilja je povela na "Etihadu" u 31. minutu Isko je izveo korner asistirao Rafi Miru, a ovaj matirao golmana Ortegu koji je stajao između stativa umesto standardnog Edersona.

Siti je do preokreta sitigao u drugom poluvremenu. Hulijan Alverez koji je večeras menjao povređenog Erlinga Halanda lepo je proigrao mladog desnog beka Rika Luisa za izjednačenje u 52. minutu.

Konačan rezultat postavio je Rijad Marez sedam minuta pre kraja meča, drugu asistenciju upisao je večeras sjajni Alvarez.

Kopenhagen 1:1 Borusija Dortmund

Gosti su poveli u Kopenhagenu na polovini prvog poluvremena. Asistenciju Paslaka u gol je pretvorio levi bek "milionera" večeras Torgan Azar.

Kopenhagen je izjednačio četiri minuta pre kraja prvog poluvremena, a u strelce se upisao islandski vezista Hakon Arnar Haraldson.

U drugom poluvremenu nije bilo golova, ostalo je miroljubivih 1:1.

U poslednjem kolu Grupi H fudbaleri Pari Sen Žermen savladao je u Torinu ekipu Juventusa sa 2:1.

Juventusu je samo pobeda obezbeđivala sigurno mesto u Ligi Evrope, u suprotnom je njegov plasman zavisio od druge utakmice u grupi između Benfike i Makabija.

Dušan Vlahović večeras nije bio na raspolaganju Masimilijanu Alegriju, ali se Filip Kostić našao u startnoj postavi.

Parižani su prvi poveli u 13. minutu posle sjajnog solo prodora i gola Kilijana Mbapea.

Vođstvo gostiju trajalo je do 39. minuta kada je Juventus uputio prvi šut u okvir gola, a najbolje se u šesnaestercu Parižana snašao Bonući nakon sjajne asistencije glavom Kvadrada za izjednačenje.

Međutim,igrači pariskog kluba su u 69. minutu došli do novog vođstva preko Mendesa, i tu prednost uspeli da sačuvaju do samog kraja.

U drugom meču ove grupe Benfika je savladala Makabi iz Haife u gostima sa ubedljivih 6:1.

Neizvesnost je postojala samo u prvom poluvremenu. Portugalski tim poveo je u 20. minutu golom Ramosa, da bi samo šest minuta kasnije Čeri sa bele tačke doneo izjednačenje Makabiju.

Pitanja pobednika bilo je rešeno u nastavku meča koji je protekao u dominaciji Benfike. Musa je golom u 59. minutu vratio prednost ''orlova'' na 2:1. U 69. minutu Grimaldo je povisio na 3:1. Samo tri minuta kasnije u strelce se upisao i Silva za 4:1, čime je pitanje pobednika bilo praktično rešeno.

U 88. minutu Arauho je povisio na 5:1, a konačan rezultat postavio je Mario golom u 92. minutu za pobedu od 6:1.

Upravo je ovaj pogodak u poslednjim trenucima meča doneo i neverovatan preokret na vrhu tabele.

Naime, na tabeli ove grupe ekipe Benfike i Pari Sen Žermena imaju potpuno istu statistiku, po četiri pobede, dva nerešena ishoda i gol razliku 16:7. Ipak, prvo mesto na kraju su zauzeli Portugalci zbog većeg broja gola u gostima.

Juventusu jedna pobeda u šest mečeva bila dovoljna za mesto koje vodi u Ligu Evrope, dok je Makabi završio ovogodišnje učešće u evropskim takmičenjima.