"Ponižavajuće je da Italija ode na Svetsko prvenstvo"
Bivši italijanski fudbaler Fulvio Kolovati govorio je o sunovratu Azura i porpuštanju trećeg vezanog Svetskog prvenstva.
Italijani su eliminisani od Bosne i Hercegovine u finalu baraža, ali se nakon toga pojavila informacija da bi na planetarnu smotru mogli umesto Irana zbog situacije u toj državi.
Kolovati smatra da je to ponižavajuće.
- Neki su gurali ovu ideju više na političkom nego na sportskom nivou. Iskreno, nikada je nisam ni razmatrao. To bi bilo ponižavajuće sa sportskog aspekta. U sportu je najvažnije ono što pokažeš na terenu i rezultat koji ostvariš. Ne može se doći do cilja prečicama. Italija se nije kvalifikovala na poslednja tri Svetska prvenstva i to nije slučajno - rekao je Kolovati za "Scommesse.io".
Nedopustivo je da Italija propusti tri prvenstva zaredom.
- Može da se desi jednom, čak i dva puta, ali treći put znači da postoje ozbiljni problemi. Pre ta tri propuštena Mundijala, dva puta smo ispadali već u grupnoj fazi. Ovo je kriza koja traje već 20 godina, još od 2006. godine. Pre nego što razmišljamo o eventualnom učešću na Svetskom prvenstvu, moramo da razmišljamo o reformama - ističe nekadašnji fudbaler Milana i Intera.
Kolovati smatra da promene u strukturi neće imati efekta bez sistemskih poteza.
- Možete menjati ljude koliko hoćete, ali bez reformi ništa se neće promeniti. Potrebno je ulagati u razvoj mladih igrača, obavezati klubove da ih uključuju u timove i da im daju šansu da igraju u Serija A. U suprotnom, nastavićemo da stojimo u mestu - zaključio je Kolovati.