22°C
09.05.2024.
117.1309
108.9691

RAPSODIJA U SENT GALENU: Šest golova na meču Švajcarske i Belorusije! Džaki i Šaćiriji EVRO visi o koncu

15.10.2023. 20:20
doček
doček / Izvor: Profimedia

Neverovatan meč...

Reprezentacija Švajcarske je godinama jedna od standarnijih selekcija u Evropi, po pravilu u završnicama najvećih turnira, ali sada je stavila na kocku plasman na EVRO u Nemačkoj. Iz uloge apsolutnog autsajdera Belorusija je u samom finišu kada je ispustio dva gola sa Sajdžijama – 3:3.

KVALIFIKACIJE ZA EVRO: Potop Kiprana u drugom poluvremenu

KAKO SE I OČEKIVALO: Vlahović propustio mečeve Srbije, ali spreman za derbi Serije A!

ROĐEN U TIVTU, OD 14. JE U BOGRADU: Ivica Kralj u Podgorici odgovorio za koga će navijati u utorak

Tim Murata Jakina išao je ka prvom porazu u I kvalifikacionoj grupi, ali je nekako došao do trećeg remija i ostao prvi, ali sada više nije tako ležeran. Čak suprotno, neočekivano je ušao u problem. Sada mu Rumunija diše za vratom sa samo dva boda manje, četiri manje ima Izrael, ali i meč manje. Međutim, još gore od toga je što Švajcarci u preostala tri kola do kraja moraju u goste direktnim konkurentima.

Činilo se tada da Švajcarci prave veliki korak ka Nemačkoj, ali tako nije mislio tim iz donjeg doma evropskog fudbala. U drugom poluvremenu je potpuno nadigrao znatno iskusniju i kvalitetniju ekipu. I pravo je čudo kako na kraju nije uspeo da osvoji tri boda sa terena o kojem je mogao samo da mašta.

Iznenađenje je najavio Maks Ebong posle sat vremena igre kada je ostao usamljen u petercu za izjednačenje, da bi blic-krig zaokružio ubrzo skokom posle kornera Denis Polijakov.

Tada je ostalo 20 minuta do kraja, panika se uvukla u redove Švajcarske, što je još jednim udarom iskoristio gost. Grubo je pogrešio Fabijen Šar, a Dmitri Antilevski izašao na zicer pred Jana Zomera da šokira ceo stadion i Evropu.

Samo šest minuta do kraja imali su Švajcarci da se vrate. I nekako su uspeli, pokazavši zašto su toliko dobra selekcija. Isticao je poslednji minut kada je Manuel Akandži skočio glavom na prekidu Šaćirija i doneo tračak nade.

I već u sledećem napadu je stadion eksplodirao. Belorusi su se previše povukli, slobodno možemo da kažemo uplašili trijumfa, a Džaka poslao očajničku dugu loptu u pet metara. Tamo je rezevista Zeki Amduni skočio, golman Ignatovič je smušeno reagovao i od prečke mu dao zicer da pogodi za ludih 3:3.

Bilo je još vremena za nesvakidašnji preokret, ali bi to možda bilo previše. Švajcarska i Belorusija su uzeli po bod, s čime ne mogu da budu zadovoljni ni jedni, ni drugi.

Domaćin jer je neplanirao ostao bez važna dva boda, a Belorusi jer su ispustili jedan od najvećih trijumfa možda u istoriji.