NIJE BILO LAKO, ALI PIŠE SE POBEDA: Srbija savladala Veliku Britaniju u Njukaslu

11.11.2022. 20:48
Ognjen Jaramaz
Ognjen Jaramaz / Izvor: Foto: FIBA

Četvrti trijumf Orlova.

Košarkaši Srbije savladali su u Njukaslu selekciju Velike Britanije u sedmom kolu Grupe I kvalifikacija za Svetsko prvenstvo sa 74:68 (21:20, 17:14, 19:17, 17:17) i tako ostvarili četvrtu pobedu i probili se na drugo mesto na tabeli iza Letonije.

GRUPA U KOJOJ JE SRBIJA: Letonija razbila Grčku, evo šta to znači za Orlove

NBA NEMA MILOSTI: Nikola Vučević ŽESTOKO kažnjen zbog srednjeg prsta (VIDEO)

PANTER NEMA DILEMU: Partizan ide u plej-of!

Nije Srbije bila previše efikasna na startu duela pošto je preko Ristića i Radanova vodila 4:0 posle tri minuta igre. Promašivali su Orlovi, ali nisu ni Britanci bili bolji i prve poene su postigli tek posle četiri minuta igre. Trojkom Jeremića poveal je Srbije 12:7, ali je domaćin serijom 7-0 stigao do preokreta i vođstva 14:12 u 8. minutu. Razigrao se Danilo Anđušić sa pet poena, ali su upron iBritanci ipak na mali domor itšli samo sa poenom zaostatka 21:20. Simanić je drugu četvrtinu otvorio sa pet uzastopnih poena, ali trojka Vilana nije dozvolila Srbiji veće vođstvo od 26:23. Pogodio je Uroš Trifunović za tri, Srbija je povela 29:25, ali je domaćin serijom 6-0 ponovo stigao do vođstva 31:29 u 16. minutu. POstigao je potom Ristić trojku kojom je Srbiji vratio vođstvo, ali je usledila rezultataska klackalica. Vitl je pogodio uz faul i iskoristio dodatno bacanje, da bi Jagodić-Kuridža poentirao, a potom u narednom napadu bio fauliran i iskoristio samo jedno bacanje pa je Srbija vodil 35:34. Vilijams je promašio oba bacanja, da bi zatim Vilan i Olaseni bili neprecizni, a Simanić pogodio trojku za vođstvo 38:34 što je bila i prednost Orlova na poluvremenu.

I u nastavku se Srbije mučila sa žilavim Britancima. Iako je Jagodić-Kuridža pogodio za šest poena prednosti Srbije 40Ž:34, uspevali su Britanci da drže korak trojom Andersona. Pogađali su Ristić i Radanov, ali je Olaseni bio precizan na drugoj strani i Srbija je imala samo dva poena prednosti u 23. minutu. Ipak, Ristić je postigao svoju drugu trojku, Mitrović pogodio za 2+1, a zatim je precizan bio i Anđušić i Srbije imala maksimalnu prednost 52:44 u 27. minutu. Anđušić je potom dobio tehnički grešku, a Britanci su iskoristili jedno slobodno bacanje, ali je bilo jasno da je Srbije uspela da pronađe ritam i preko Mitrovića, Radanova i Anđušića su Orlovi prvi put imali dvocifrenu prednost 57:47 u 28. minutu. U naredna dva minuta Orlovi niasu uspeli da postignu koš, a Britanci su na ualsku u poslednju četvrtinu smanjili na 57:51. Dobro je krenula Srbija i u odlučujućih 10 minuta meča brzo vratila 10 poena prednosti preko Anđušića u 31. minutu, ali su Britanci preko Olasenija i Vilana uspeli da priđu na 62:57 u 33. minutu. Igralo se u naredna tri minuta koš za koš, a Srbija je uspela da sačuva prednost koja je posle poena Anđušića bila 70:61 u 36. minutu. Međutim, Britanci su uspeli da vežu četiri poena i dva minuta kasnije priđu na 70:65. Uspeli su Britanci u poslednji minut da uđu sa četiri poena zaostatka, da bi Vitl 43 sekunde pre kraja pogodio i smanjio na 70:68. Ipak, Ognejn Jaramaz uspeo je u narednom napadu prodorom da pogodi i stavi tačku na ovaj meč i pobedu Srbije.

VELIKA BRITANIJE - SRBIJA 68:74 (20:21, 14:17, 17:19, 17:17)

DVORANA: Vertu Motors Arena

SUDIJE: Marijus Čijulin, Fernando Kalatrava, Gintaras Mačijulis

VELIKA BRITANIJA: Mokford 2, Nelson 15, Oliseni 20, Vitl 7, Vilijams 7, Anderson 3, Elis, Latijer-Ogunleje 2, Menzis 2, Šarma, Van Ostrum, Vilan 10.

SRBIJA: Anđušić 14, Jagodić-Kuridža 10, Jaramaz 6, Mitrović 5, Radanov 10, Dangubić, Dobrić, Jeremić 3, Jović, Ristić 15 (11 skokova), Simanić 8, Trifunović 3.