REVOLUCIJA U EVROLIGI: Večiti dobili novog rivala - Uvodi se i format sa konferencijama!
Stigla zamena za Monako
Sada je i zvanično! U novoj sezoni Evrolige biće jedne promene u odnosu na aktuelnu, pa će tako mesto Monaka zauzeti Bešiktaš. Ono što je najavljeno ranije tokom dana, a o čemu se pisalo prethodnih nedelja, sada je dobilo zvaničnu potvrdu.
Crno-beli iz Istanbula, koje sa klupe predvodi selektor Srbije Dušan Alimpijević, tako se vraćaju u Evroligu posle 14 godina pauze, odnosno kampanje 2012/13! Istanbul će tako imati tri evroligaša.
Kompletan spisak učesnika, kada je ostatak spiska u pitanju, ostaje nepromenjen. To znači da će titulu braniti Olimpijakos, a ispod pogledajte koji sve timovi će igrati, osim beogradskih večitih rivala:
Španija: Barselona, Baskonija, Real Madrid, Valensija
Turska: Anadolu Efes, Bešiktaš, Fenerbahče
Srbija: Crvena zvezda, Partizan
Grčka: Olimpijakos, Panatinaikos
Italija: Olimpija Milano, Virtus Bolonja
Izrael: Hapoel Tel Aviv, Makabi Tel Aviv
Francuska: ASVEL, Pariz
Uvode se i konferencije
Iako su čelnici lige i akcionari ozbiljno razmatrali skraćivanje takmičenja na 19 timova kako bi rasteretili kalendar, preovladao je stav da se uoči ključnog sastanka Borda akcionara (ECA) 26. juna zadrži trenutni format.
Gledajući dugoročno, očekuje se da Evroliga odobri proširenje na 24 tima od sezone 2027/28, što će pratiti i uvođenje formata sa konferencijama.
Bešiktaš ulazi u takmičenje preko specijalne pozivnice (vajldkarda) umesto Monaka, koji je izabrao prelazak u Evrokup potpisavši petogodišnju licencu (3+2).
Kako prenosi BasketNews, dugoročni cilj Monaka ostaje povratak u Evroligu sa trajnom licencom. Klub želi da se pozicionira za najavljeno proširenje na 24 tima, dok u međuvremenu planira da stabilizuje finansijsku situaciju i završi tranziciju u rukovodstvu i sponzorskom pulu.