22°C
29.05.2024.
117.1153
107.6427

ATP FINALE: ENDI MAREJ je PRVI! Novak mu BEKHENDOM POKLONIO krunu i PET MILIONA evra (FOTO)

20.11.2016. 20:59
Novak Đoković
Novak Đoković / Izvor: Reuters

U londonskom finalu Škot je dobio Noleta 2:0 (6:3, 6:4) i 2017. čeka kao najbolji na svetu.

Pobeda Novaka Đokovića u Parizu, pobeda na Rolan Garosu, jedinom gren-slemu koji mu je do tada nedostajao i trijumf nad Endijem Marejem bio je poslednji meč koji su odigrali. Od tada sezona dvojice drugara krenula je različitim stranama. Sudbina ili šta, ali londonsko finale pokaza ko je sada zaista najbolji i prvi put u istoriji tenisa prvi i drugi u poslednjem meču sezone rešiše dilemu ko će na pauzu s prvog mesta. Novak Đoković, idol miliona širom planete, u prestoni grad Engleske stigao je kao drugi igrač sveta, a u Monte Karlo se, posle finala s Škotom vraća kao drugi! Novak Đoković – Endi Marej 0:2 (3:6, 4:6,).

Finale Rolan Garosa bilo je prekretnica u sezoni za obojicu, a Marej je osvajanjem turnira u Kvinsu, na Vimbldonu, Riju, Pekingu, Šangaju, Beču i Parizu stigao i prestigao Novaka, koji je više od dve godine suvereno držao i čuvao ATP krunu. Škot je do ATP finala imao niz od 23 pobede, a mediji su londonsko finala unapred „osudili“ ili, ako gledate iz drugog ugla, proglasili kao najznačajniji meč u nekoliko godina unazad. Iako planeta još nije polarizovana, Endi je na svom terenu imao veću podršku što je, ruku na srce, bilo očekivano.

Prvi set trajao je 46 minuta i dobio ga je, posle samo jednog brejka, Škot. Novak je super počeo meč. Servis je imao 7 od 7 (14/22 prvi set), ali sopstvenim greškama nije uspeo da naškodi protivniku. Mučio se Endi sa svojim gemovima, ali ih je dobijao. Sredinom prvog seta „namestio“ je ruku i počeo da „napada“ Novaka. Isplatilo mu se u osmom gemu kada je uspeo da brejkne Noleta. Istina, dve šanse da oduzme servis Novaku imao je i dva gema ranije... No, da se razumemo, Novak je apsolutni krivac što je rezultat prvog seta bio ovakav. Bekhend ga nije služio ni najmanje. U prvom setu je Nole imao osam neiznuđenih grešaka samo posle ovog udarca.

- Deluje da je Novak "napustio zgradu" na pola prvog seta - bio je jedan od Tvitova.

Ranjivost, ali i krv, Marej je dobro osetio tako da je napadao Đokovića vraćajući mu lopte baš na bekhend. I preko mere je forsirao (od 17 grešaka Nole je do drugog gema u drugom setu napravio 12). Endi je i reskirao više... Isplatilo mu se, ispostaviće se. Endi je lako dobijao svoje gemove, iako je bila procentualno lošija posle ubačenog servisa. Efikasnost mu je bila više od 80 odsto!

Novak je izgubio četiri vezana gema i seriju je prekinuo tek u trećem gemu drugog seta. Novak je bio bez emocije, bez koncepcije igre, bez energije koja ga je do ovog leta krasila, a poene je u početku drugog seta uglavnom dobijao posle greške protivnika. U prva tri gema Novak je imao OSAM GREŠAKA! Do kraja... Sada nije bitno, ali je važno da Nole sam sebi kaže šta više od tenisa želi?!

Navijači Novaka Đokovića dobiše (ne)očekivano povod za radost u šestom gemu kada je njihov ljubimac, posle 15 gemova dobio priliku za brejk. Istu je odmah iskoristio grepkama Mareja. Ipak, Marej je, videće se kasnije, na vreme shvatio da je 4:1 bilo rano za radovanje protiv Novaka Đokovića.

- Voleo bih da vidim Đokovića da se vrati u set posle 1:4 da dobije ovo - napisao je izvesni Deni Adams.

Novak je do dva vezana gema došao čim je smanjio broj grešaka, ali kada je Marej "prebacio" reterne na forhend.

Novak je sada bez kontinuiteta, bez rutine koja ga je krasila. Nole više ne plaši protivnike kao nekada. Istina, ovo je bilo stvarno nekarakteristično izdanje našeg tenisera ako se u obzir uzme više od 70 odsto procenta prvog servisa. Međutim, serija grešaka iz bekhenda, pa onda i dva voleja "zakucana" u mrežu sa metar-dva uz samopouzdanje protivnika nije ni mogla da "crta" drugačiji ishod najvažnijeg meča sezone. Nije jer je minus bio veliki pa ni nekoliko minuta dobre igra nije moglo da ga promeni. Konačno, posle jednog sata i 43 minuta Endi Marej je došao do prve titule u ATP Finalima.