Шта да радите ако уђете у контрасмер на ауто-путу?
Ситуација која се десила пре два дана на ауто-путу Шабац-Рума где је возач, возећи у контрасмеру брзином од 130 километара на сат, изазвао саобраћајну несрећу у којој је страдало четири особе покренула је питање шта возачи треба да раде ако се којим случајем нађу у погрешном смеру на ауто-путу. Саобраћајни стручњаци упозоравају да у том случају никако не треба наставити вожњу.
Професор Саобраћајног факултета у пензији Милан Вујанић и мастер инжењер саобраћаја Игор Велић указују да возило треба најпре зауставити у зауставној траци и адекватно обележити возило.
-Ако неко због рецимо лоше сигнализације упадне у контра смер на ауто-путу треба прво да заустави возило, упали сва четири показивача, обележи ауто троулом од минимум 50 метара од аута, а возач стави свелтоодбојни прслук како би био уочљивији. На тај начин обезбеђује и ауто и себе, али и штити себе и друге учеснике у саобраћају од себе - каже Велић за Данас.
Професор Вујанић напомиње да уколико се увери да нема возила која му иду у сусрет возач може и да се окрене у правом смеру.
-Мора да се заустави у зауставну траку или да чека да нема возила па да се окрене у правом смеру и изађе на правом месту где може. Може да позове службу Ауто-мото савеза Србије му помогну, јер онда они могу да дођу из правог правца и да га утоваре и отшлепају. У сваком случају, не сме да настави вожњу том траком, ако је уопште могуће случајно погрешити. Јер, сигнализација је таква да у принципу онемогућава случајну грешку, али ајде да је неко успео случајно да погреши - каже Вујанић.