Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПОЧИЊЕ НОВА ШКОЛСКА ГОДИНА ПРАЋЕНА КОРОНОМ: Родитељи на опрезу, ових десет ствари морате да знате

01.09.2021. 07:18
Пише:
Србија Данас/Блиц
đaci
ђаци / Извор: Профимедиа

Скоро 850.000 ђака, међу којима више од 64.000 првака, сешће данас у клупе чиме ће стартовати нова школска година у Србији, која ће поново умногоме бити условљена епидемијом корона вируса.

Почетак ће бити колико-толико регуларан, а како ће све то изгледати до јуна 2022. то се више нико не усуђује да прогнозира. Ипак, ових десет ствари дефинитивно морате да знате о новој школској години у Србији.

1. Полазак у школу

Нова школска година стартоваће потпуно регуларно у већем делу Србије, дакле сви ђаци у учионицама, без поделе одељења на групе, ученици ће седети заједно у клупама, а часови ће трајати пуних 45 минута. Изузетак ће бити средње школе у 15 градова у којима ће ученици ићи по комбинованом моделу, дан у школи, дан на онлајну, и то у Кладову, Петровцу на Млави, Новој Вароши, Прибоју, Ужицу, Ваљеву, Деспотовцу, Јагодини, Параћину, Свилајнцу, Рековцу, Ћуприји, Прешеву, Новом Пазару и Бојнику. Средњошколци у Тутину ће бити искључиво на онлајн настави.

ИМА И ОНИХ КОЈИ БИ РАДИЈЕ ДА ИМ ДЕЦА ПРАТЕ НАСТАВУ ОНЛАЈН: Само у једном случају такав захтев родитеља се може усвојити

ИМА И ОНИХ КОЈИ БИ РАДИЈЕ ДА ИМ ДЕЦА ПРАТЕ НАСТАВУ ОНЛАЈН: Само у једном случају такав захтев родитеља се може усвојити

УВЕДЕНА КАО НУЖНО ЗЛО - ОНЛАЈН НАСТАВА ПОКАЗАЛА ВИШЕ ЛОШИХ НЕГО ДОБРИХ СТРАНА: Колико ученици тако могу да науче?

УВЕДЕНА КАО НУЖНО ЗЛО - ОНЛАЈН НАСТАВА ПОКАЗАЛА ВИШЕ ЛОШИХ НЕГО ДОБРИХ СТРАНА: Колико ученици тако могу да науче?

ПРОСВЕТАРИ, РОДИТЕЉИ И ДЕЦА НА МУКАМА - НИТ' ЋЕ ОВАКО, НИТ' ОНАКО: Објашњење за ПЕТ најчешћих недоумица о почетку школе

ПРОСВЕТАРИ, РОДИТЕЉИ И ДЕЦА НА МУКАМА - НИТ' ЋЕ ОВАКО, НИТ' ОНАКО: Објашњење за ПЕТ најчешћих недоумица о почетку школе

Основци од првог до четвртог разреда у Тутину ће бити подељени у групе са часовима од 30 минута, а старији основци ће ићи комбиновано, дан школа-дан онлајн.

2. Ношење маске

Ђаци би требало да носе маске од уласка у школу, па док не седну у своју клупу када могу да их скину. Међутим, морају да их носе кад одговарају, али и кад разговарају са другарима, приликом одласка на одмор или у тоалет. Када су напољу на одмору могу да буду без маски, али уз држање дистанце.

Ђаци ће морати нон-стоп да носе маске 10 дана ако се открије да је један ученик у одељењу заражен короном, а не морају да их користе вакцинисани ученици уколико је у разреду више од 70 одсто њих цепљено.

deca
деца / Извор: Профимедиа

Вакцинисани наставници не морају да носе маску, осим ако прилазе ђацима на мање од метар и по, док невакцинисани морају нон-стоп да их носе. Дозвољене су све врсте маски, хируршке, платнене, епидемиолошке.

3. Семафорски модел

На снази ће током школске године бити"семафорски модел" по којем ће све школе, зависно од локалне самоуправе којима припадају, бити сврстане у зелену, жуту или црвену зону. И зависно у којој су зони био би примењен један од три модела - нормални, комбиновани или онлајн.

4. Зелени или регуларни модел

Он предвиђа да сви ђаци буду у учионицама, од најмлађих основаца до најстаријих средњошколаца, нема поделе одељења на групе, ученици ће седети заједно у клупама, а часови ће трајати 45 минута. Свако одељење има своју учионицу, током малог одмора нема промене кабинета, осим ако је то баш неопходно.

škola
школа / Извор: Профимедиа

5. Жути или комбиновани модел

Ово је комбиновани вид наставе који би могао да се примењује само за средњошколце, можда и за ђаке седмог и осмог разреда основних школа, а по потреби и ученике петог и шестог разреда, док би најмлађи основци (први до четврти разред) били увек у школама.

Одељења би била подељена на групе до 15 ученика, и оне би ишле један дан у школу, а други би били на онлајну. Часови би трајали 45 минута, а ако постоје услови они који су на онлајну би преко платформи код куће пратили школску наставу. Оцењивање би се вршило искључиво у школама.

6. Црвени или онлајн модел онлајн

Предвиђен је за најугроженије градове са великим степеном ризика, код којих би дошло до преласка ђака потпуно на онлајн наставу, али би он могао да се примени и само на средње школе, а не и на основне. Или евентуално и на део старијих основаца.

onlajn nastava
онлајн настава / Извор: Профимедиа/илустрација

Тада би сви ученици били на "часовима од куће". Часови би трајали 45 минута, а школа би била дужна да их комплетно, или у највећем обиму, обави у "реалном времену", док би им као помоћ служили и снимљени часови.

7. Промене до петка у 12.00

Ситуација ће се у свакој школи и локалној самоуправи скенирати на недељном нивоу, а онда ће се подаци слати Министарству просвете и Институту "Батут", односно Тиму за школе. Одлука о преласку из једне зоне у другу, односно промени начина обављања наставе, мора да буде саопштена ђацима и родитељима најкасније у петак у подне, а важиће од наредног понедељка.

8. Од чега зависи врста наставе

Да ли ће школе бити у зеленој, жутој или црвеној зони зависиће пре свега од два главна параметра: броја новозаражених на 100.000 становника у последњих 14 дана и процента позитивних тестова. На основу броја заражених подељене су у зелену зону са најнижим ризиком (испод 50 заражених на 100.000), зелену са мањим ризиком (50-150/100.000), жуту са умереним ризиком (150-300/100.000), црвену са већим ризиком (300-600/100.000) и црвену са изузетно високим ризиком (преко 600 на 100.000).

На основу процента позитивних тестова они ће такође бити подељени у пет категорија: они који имају мање од 3% позитивних, они од 3 до 6%, па од 6 до 15%, они од 15 до 25% и они са преко 25 одсто позитивних тестова.

9. Уводи се и "корона протокол"

Ако се једно дете разболи оно иде на лечење, а сва деца из групе морају непрекидно да носе маске. У случају да се разболе два или више ученика, онда би комплетно одељење или група у наредних десет дана ишли на онлајн.

koronavirus škole
коронавирус школе / Извор: Профимедиа

Уколико би више од половине ученика школе одсуствовало најмање два дана и био бар један потврђен случај короне, сви ученици у школи би аутоматски прешли 10 дана на онлајн наставу.

Ђаци и наставници не треба да долазе у школу ако имају било који од симптома ковида-19 (кашаљ, температура, отежано дисање, губитак чула мириса и укуса...), а треба да остану 14 дана у самоизолацији ако имају неког зараженог у породици или домаћинству.

Прво химна, па онда почетак наставе

Новитет за овај 1. септембар биће и што ће нова школска година почети интонирањем химне "Боже правде" у свакој основној и средњој школи у Србији.

Како је објаснио министар просвете Бранко Ружић "ако нема разгласа, свака школа има хор, па и на тај начин биће могуће интонирање химне".

10. Да ли може да се бира онлајн

За разлику од прошле године, у срединама где се нормално одвија настава, родитељи више не могу да траже да им деца иду искључиво на онлајн. То је могуће само у случајевима када се ради о деци којој прети посебна опасност ако добију корону, а за то морају да добије писмено мишљење лекара специјалисте.

onlajn nastava
онлајн настава / Извор: Профимедиа/илустрација

Међутим, ово правило би могло да се промени уколико школе у одређеном граду буду прешле на комбиновану наставу.

Рекреативна настава није забрањена, али под одређеним условима.

- Што се рекреативне наставе тиче, уз одређен услове, биће могућа. Ако је школа која би требало да иде на рекреативну наставу у зеленој зони, а дестинација је такође у зеленој зони, нема разлога да буде било каквих проблема уз поштовање у том тренутку важећих епидемиолошких мера - рекао је министар просвете Бранко Ружић.

Школски календар:
  • Почетак школске године: 1. септембар
  • Празник, мини распуст: 11-14. новембар
  • Крај првог полугодишта: 30. децембар
  • Зимски распуст: 31. децембар - 23. јануар
  • Празник, мини распуст: 14-16. фебруар
  • Проба мале матуре: 25. и 26. март
  • Пролећни распуст: 22. април - 3. мај
  • Крај за ђаке 4. разреда гимназија: 24. мај
  • Крај године за осмаке: 7. јун
  • Крај за остале основце и средњошколце: 21. јун
  • Мала матура: 22, 23. и 24. јун