Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ДАНАС ЈЕ МЕЂУНАРОДНИ ДАН ВОЛОНТЕРА – Да ли млади људи треба на овај начин да стичу потребно искуство?

05.12.2020. 07:15
Пише:
СрбијаДанас
Mentorstvo
Менторство / Извор: Профимедиа/илустрација

Када млади људи стекну одређени степен образовања у зависности од школе и факултета које су завршили обично верују да ће одмах наћи посао у струци, без обзира што за исти немају искуства.

Тада креће један период реалности и малог разочарања, а уједно и улазак у свет одраслих. Оно што им се највише нуди као могућност неког почетка јесте управо волонтирање или пракса. 

КОРОНА ПОВЕЋАВА ЕКСТРЕМНО СИРОМАШТВО: До 2030. године број би могао да премаши милијарду људи!

КОРОНА ПОВЕЋАВА ЕКСТРЕМНО СИРОМАШТВО: До 2030. године број би могао да премаши милијарду људи!

ОДГОВОР ИЗ МИНИСТАРСТВА: Да ли гастарбајтери морају да плаћају порез и доприносе?

ОДГОВОР ИЗ МИНИСТАРСТВА: Да ли гастарбајтери морају да плаћају порез и доприносе?

УГОВОРЦИ, СТИЖУ НОВЦИ: Министар објаснио коме следују највеће повишице плата у Војсци Србије

УГОВОРЦИ, СТИЖУ НОВЦИ: Министар објаснио коме следују највеће повишице плата у Војсци Србије

Према Закону у волонтирању, волонтирање је организовано добровољно пружање услуге или обављање активности од општег интереса, за опште добро или за добро другог лица, без исплате новчане накнаде или потраживања друге имовинске користи, осим ако овим законом није друкчије одређено.

Већина младих људи то не прихвата већ траже слабије плаћене послове и оне за које нису школовани, па се често деси да на крају на таквим пословима и остану. Како кажу, такве одлуке доносе углавном јер им услови у којима живе им не дозвољавају да негде волонтирају, већ су приморани да зарађају новац.

Шта послодавац треба да зна о волонтирању младих

У законским актима постоје јасно описане ситуације када је могуће радити без надокнаде. У случају волонтирања треба знати да није дозвољено ангажовати раднике без новчане надокнаде ако посао волонтера доноси профит компанији. Другим речима, компанија може да ангажује волонтера, али не сме да зарађује од његовог рада. Изузетак у овом случају може бити зарада компаније остварена од стране волонтера која одлази у хуманитарне сврхе.

Оваквом законском регулативом добровољни радници или волонтери штите се од злоупотреба, а кршење ових директива закона третира се као пословање на црно. 

У случају организовања волонтерског рада организатор је у обавези да пружи јасан програм волонтирања, неопходне бесплатне обуке и да води евиденцију ангажмана волонтера. Закон о волонтирању обавезује га, поред тога, и да обезбеди волонтеру све услове за безбедан и здрав боравак на послу, да изда потврду о волонтирању, да обезбеди средства за обављање посла, као и да се постара око тајности личних података волонтера.

Марија Симић из Београда сада је на високој позицији у једној београдској фирми, а како каже, у ову фирму је прве радне дане почела као волонтер. Она сматра да је волонтирање идеалан пут ка остварењу виших циљева.

- Након завршетка Економског факултета била сам пуна елана и воље да радим. Искрено, сматрала сам да је завршен факултет сасвим довољан да ме неко запосли. Када сам отишла на први интервју за посао речено ми је да могу да ми понуде да волонтирам код њих на период од 6 месеци. У моменту сам била изненађена, како да радим, а да не добијем новац? Одбила сам“, прича Марија.

Након разговора са родитељима, који су је саветовали да ову понуду прихвати Марија је се ипак предомислила и како каже, захвална је родитељима на овом савету. Она каже да је то био прави потез и да њен савет другим младим људима јесте да понуду за волонтирање не одбијају.

- Не кажем да је било лако, али свакако је било корисно. То је био мој први корак ка успеху који сам данас постигла. Имала сам срећу да се мој рад допао људима који су тада били на руководећим позицијама и просто су сматрали да треба да ме задрже. Ја сам упијала знање, трудила се и схватила волонтирање као прилику да изградим још веће самопоуздање, јер ћу научити да оно што знам применим и у пракси, прича Марија. 

С обзиром на то да волонтирање може да обавља лице које има најмање 15 година живота, оно може да се обавља и пре завршетка средње школе и факултета, када већина младих људи још увек живи са родитељима и још увек не морају да зарађују.

Наравно, уколико неко ко има 15 година жели да волонтира, то може само уз сагласност својјих родитеља и може бити укључено у обављање васпитно - образовних волонтерских активности, у складу са прописима о образовању и васпитању и ратификованим међународним конвенцијама. 

Оно што је битно, јесте да по Закону о волонтирању, волонтери не могу радити на пословима који су опасни за живот и здравље или се обављају у условима опасним за живот и здравље.

Волонтирање не мора само да буде везано за посао којим желите да се бавите у будућности или за који сте се школовали. Чести су примери када се велики број људи јави да волонтира да би пружили помоћ дугима у кризним ситуацијама, попут поплава и других временских непогода, као и услед тренутне епидемије корона вируса, али и укључујући се у разне хуманитарне организације. 

Такође, за волонтирање никада није касно јер волонтери не питају за године! Не можете бити ни премлади ни престари, а то је доказао Виолет Робинс из Аустралије који је до своје 107. године волонтирао.

Да ли сте ви волонтирали или не?