Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

КОЛИКО ТЕКСТА ЈЕ ДОВОЉНО, КАКВУ СЛИКУ ДА ИЗАБЕРЕМ: Ово су грешке у ЦВ због којих нећете добити посао!

15.12.2021. 16:39
Пише:
СрбијаДанас
Foto: Profimedia
Фото: Профимедиа / Извор: Профимедиа

Седам кључних правила за писање радне биографије

Када аплицирамо за посао, обично желимо да оставимо најбољи утисак на оне који читају наш ЦВ. Међутим, морамо бити опрезни, јер ситнице које можда сами не приметимо могу да оставе погрешан утисак. 

СНЕГ У СРБИЈИ ОТВОРИО МОГУЋНОСТ ЗА ДОБРУ ЗАРАДУ: За само 7 дана рада 25.000 ДИНАРА, али постоји ЈЕДНА МАНА

СНЕГ У СРБИЈИ ОТВОРИО МОГУЋНОСТ ЗА ДОБРУ ЗАРАДУ: За само 7 дана рада 25.000 ДИНАРА, али постоји ЈЕДНА МАНА

"НАПАДАЈУ НАС И ПСУЈУ" Корона изнедрила НОВО ЗАНИМАЊЕ У СРБИЈИ: Потражња је ОГРОМНА, а због овога НИКО НЕЋЕ ДА РАДИ

"НАПАДАЈУ НАС И ПСУЈУ" Корона изнедрила НОВО ЗАНИМАЊЕ У СРБИЈИ: Потражња је ОГРОМНА, а због овога НИКО НЕЋЕ ДА РАДИ

ЗАРАДА ОД 180.000 ДО 200.000 ДИНАРА МЕСЕЧНО! Ово занимање у Србији је ВРЛО исплативо - нико не жели да ради?

ЗАРАДА ОД 180.000 ДО 200.000 ДИНАРА МЕСЕЧНО! Ово занимање у Србији је ВРЛО исплативо - нико не жели да ради?

Углавном су то грешке које сви масовно праве. Да ви не бисте били међу овим људима, можда је најбоље да добро обратите пажњу на наставак текста у којем ћемо навести које су то најчешће ситне грешке које ипак могу да вам направе проблем приликом аплицирања за посао, односно приликом писања ваше биографије односно ЦВ-а.

1. Нисте прилагодили биографију фирми за коју аплицирате

Знамо да је најлакше имати једну биографију у коју ставите све што сте радили у свом животу и онда је шаљете увек свим фирмама. Међутим, обично оно што је лагано, није баш најбоље решење. Зато морате обратити пажњу ЗА КОГА АПЛИЦИРАТЕ и шта је то у вашем ЦВ-у сувишно, односно, шта то вашег потенцијалног послодавца не занима о вама.

Ако у својој биографији нисте навели знања и вештине које се траже, нећете ни проћи у други круг, ма колико имали импозантно искуство. Истражите шта је то што послодавац тражи, потом прилагодите ЦВ.

2. Не говорите нешто за шта немате доказе

Не можете у својој биографији писати податке које ни сами не знате, односно не можете да их докажете. Нико вас неће схватити озбиљно уколико виде такве тврдње у вашој радној биографији. Такође, никада немојте лагати у радној биографији – обично се деси да се баш оно што сте написали да знате провери и испашћете неозбиљни и да не кажемо, преваранти. Јасно вам је да тада сигурно нећете добити посао.

3. Ваша мејл адреса је битна

Уколико сте направили свој мејл док сте били у средњој школи или студент, па сте стављали нека смешна имена и тако правили свој мејл, никако га немојте употребити и у ове сврхе. Боље је да направите нови. Не желите да делујете неозбиљно, зар не? 

Замислите вашег послодавца да мора да Вам шаље мејл на blesavica@ yahoo.com или mala443…bracela@ …И слично.

Biznismen
Бизнисмен / Извор: Профимедиа/илустрација

4. Превише података

Нико нема времена да чита Вашу позамашну биографију. То што сте написали роман никога не занима. Сваки послодавац жели да види брзо оно што га занима, што му је потребно и не жели да губи време на вашој биографији. Зато будите јасни, кратки и конкретни, средите свој текст, поравнајте га, болдујте, одвојите параграфима или ставкама.

Имајте у виду то да ХР менаџери прегледају стотине и стотине апликација и немају времена да се детаљно посвете читању састава. 

5.  Не користите флоскуле

Држите се чињеница у свом ЦВ-ју, достигнућа и потребног знања. Зато избегавајте термине „тимски и индивидуални играч”, „проактивни мислилац спреман на акцију” и сличне клишее јер не говоре баш ништа о вама, иако можда звуче фино.

Фокусирајте се на то да објасните шта сте радили код претходног послодавца и на који начин је то допринело фирми да бисте показали позитиван утицај који би они имали ако вас ангажују. Превише компликованих описа могло би само да одбије послодавца.

6. Фотографије

Није неопходно да ставите фотографију у ЦВ, али ако то желите, пазите како бирате да се представите. Неозбиљне фотографије, оне које постављате на друштвене мреже, неозбиљне, из изласка, селфи слике, слике из провода и са друштвом НИКАКО нису опција.

Најбоље је да имате слику са белом позадином. Жене да су умерено нашминкане, мушкарци лепо обучени, као и жене наравно.

7. Граматичке грешке и правописне грешке

Није битно за који посао аплицирате, да бисте рекли да није битно јел све граматички и праописно исправно. То је просто правило које МОРА ДА БУДЕ ИСПОШТОВАНО, нема изузетака.

Правописне грешке показују да нисте били довољно посвећени чак ни у писању ЦВ-ја, што је послодавцу аларм да ћете вероватно немарни бити и у послу.

Ово су неке од најчешћих грешака које могу да пошаљу погрешну слику о вама. Примените ова правила и срећно.