Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ОПСТАНАК МНОГИХ ПРЕДУЗЕЋА ВИСИ О КОНЦУ! Привредници траже нову помоћ од државе: Хоће ли бити нових пакета подршке?

27.11.2020. 14:19
Пише:
Србија Данас/Блиц
Ekonomija
Економија / Извор: Србија Данас

Крајем јула донет је и други пакет помоћи за привреду - исплату два пута по 60 одсто од минималне зараде

Српски привредници су све забринутији за своје пословање, како се нови талас корона вируса шири по нашој земљи. Најновије мере за сузбијање пандемије подразумевају и краће радно време за поједине секторе, док су неке делатности још од раније погођене целом ситуацијом која траје још од марта, па су многи на измаку снага и страхују од новог "lockdowna".

СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома

СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома

UNIQA група остварила снажан раст и побољшала свој пословни резултат

UNIQA група остварила снажан раст и побољшала свој пословни резултат

Формирана листа одобрених послодаваца из приватног сектора: Програм Моја прва плата повезао укупно 7.352 кандидата

Формирана листа одобрених послодаваца из приватног сектора: Програм Моја прва плата повезао укупно 7.352 кандидата

То би знатно утицало на опстанак многих бизниса и зато предузећа из дана у дан подсећају на своје главне проблеме и траже додатну помоћ државе. Проблем је већи имајући у виду све чешће најаве званичника да смо на корак од затварања. Нова званична информација је и да је од почека пандемије посао у Србији изгубило 44.000 људи.

Како истичу из Уније послодаваца, нове мере које су Влади Србије предложили заједно са Привредном комором неопходне су да би неки делови привреде преживели, а важно је спроводити их селективно.

koronavirus, fabrika
коронавирус, фабрика / Извор: Профимедиа/илустрација

На списку стоји да се ПДВ за сектор хотелијерства и угоститељства смањи на 10 одсто. Тражили су и да се одложи плаћање пореза и доприноса, односно да се они у сектору малих и средњих предузећа делимично отпишу, али и да се обустави увођење локалних и државних такси и дажбина, те настави с гарантном шемом за ликвидност малих и средњих предузећа.

Један од предлога је и да се обезбеди надокнада у случајевима када послодавац због смањеног обима посла не ангажује запосленог на пуно радно време, јер како наводи, такви послодавци у околностима смањеног промета, "тешко да могу даље".

Из Уније додају да је за фирме почетак године и иначе нешто неизвеснији и слабији за пословање, а приспеће и обавезе одложене 2020. године, те да је зато предложено ново одлагање плаћања.

- Ради се о износима који су неки начин нагомилани у односу на ову годину у којој је држава помогла за зараде запослених, али су остале обавезе плаћања пореза и доприноса - објаснио је Небојша Атанацковић, почасни председник Уније послодаваца и додао да треба одложити и обавезе које ће настајати током наредне године.

Послодавци подржавају рад од куће који смањује ризик од заражавања, а наводе и да је због недостатка посла негде неопходно радити значајно скраћено.

Radnik, Kabl
Радник, Кабл / Извор: Профимедиа/илустрација

Индустрија већ пада

Председник компаније "Галеб Група" Радослав Веселиновић каже да индустрија генерално пада, и да је сада само питање колико који сектор трпи.

- Највише последица осећају услужне делатности, угоститељство, туризам, хотелијерство, саобраћај. Већ сада долази до кашњења у испорукама репроматеријала, каснимо онда и ми у производњи, то је ланац који ће проузроковати пад промета, укупног прихода, добити... У таквим околностима врло је деликатно рећи да ли прибећи неком озбиљнијем закључавању - наглашава Веселиновић.

Иначе, најновији подаци показују да је у посредничким агенцијама у туризму од марта до данас без посла остало више од 50 одсто радника, а у наредном периоду се очекује још отпуштања.

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић напомиње да улазимо у један прилично тежак и неизвестан период.

- Новим скраћењем радног времена најугроженији су сектори који раде "трећу смену", попут кафића или ноћних клубова. Ипак, ти бизниси још увек имају простора да преживе, иако не и да зараде превише. Већи проблем ће бити ако дође до додатног затварања, јер пандемија траје већ осам месеци и једна је ствар кад грип удари на здрав организам, а нешто сасвим друго када нападне исцрпљено тело - каже Савић и појашњава да је већина предузећа већ уморна, пословна "кондиција" им је смањена, залихе су мање, многи су изгубили пословне партнере од марта...

Ekonomija
Економија / Извор: Србија Данас

Два пакета мера за привреду

Влада Србије донела је од почетка пандемије неколико пакета мера за подршку привреди. Први пакет био је "тежак" 5,1 милијарду евра, односно 608,3 милијарде динара.

Први сет мера у овом пакету односио се на пореске олакшице, односно одлагање плаћања доспелих пореских обавеза, уз каснију отплату на рате. Други сет подразумевао је директна давања предузећима кроз исплату три минималне зараде.

Трећи сет мера био је усмерен на очување ликвидности привредних субјеката, док се четврти сет односио на уплату директне помоћи у износу од по 100 евра у динарској противвредности свим пунолетним грађанима Србије.

Крајем јула донет је и други пакет помоћи за привреду - исплату два пута по 60 одсто од минималне зараде, као и одлагање пореза и доприноса на зараде за један месец.

Radnik
Радник / Извор: Профимедиа/илустрација

Предузетници у Хрватској прете блокадама

Након што је хрватски премијер Андреј Пленковић представио нове мере против корона вируса, према којима се од јуче забрањује рад кафићима и ресторанима, као и теретанама, привредници у комшилуку више су него огорчени. Главна тема њихових разговора са владом сада су мере којима држава планира обештетити предузетнике којима ће због нових мера бити онемогућен рад.

Нове мере изазвале су бурне реакције предузетника, а председник удружења Глас подузетника Хрвоје Бујас каже да су у приватном сектору спремни и на штрајкове и на блокаде.