Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПОСЛА У СРБИЈИ ИМА БУКВАЛНО ЗА СВЕ: Ко год хоће може да ради, ПЛАТА И ДО 70.000 РСД

02.05.2017. 10:35
Пише:
Србија Данас
radnja, butik
радња, бутик / Извор: Профимедиа/илустрација

Сви који желе да раде у Србији неће имати проблем да зараде

Највише послова ће бити за два месеца, када крене жетва, па ће највише сезонаца у Суботици и околини радити на њивама, на предаји јечма и балирању сламе, као и у пластеницима, где стижу парадајз, краставци и паприка. Њихова дневница је од 1.000 до 1.500 динара. Многи пољопривредници се жале да већ годинама не могу да нађу раднике, јер млади на рад одлазе углавном на приморје, где зараде много више. Због тога се, по јунској врелини, на њивама могу видети само старији, од 40 до 50 година.

ОБЈАВИЛИ ЛИСТУ ТРАЖЕНИХ ЗАНИМАЊА: Пронађите се и започните нови живот у ОВОЈ ЗЕМЉИ

Ове сезоне биће посла за све који желе да зараде током лета. Траже се кандидати за дељење летака, рад у пољу и на грађевини, али и за прање возова.

Послодавци трагају и за заменом за административне раднике, који одлазе на заслужени одмор. Ангажман се може наћи и у кафићима и ресторанима, нарочито викендом, када је конобарима потребно појачање за свадбе и матуре. Дневна зарада је од 1.200 до 1.600 динара. 

konobar
конобар / Извор: Профимедиа/илустрација

У једној београдској омладинској задрузи рекли су да месечно може да се заради од 25.000 до 30.000 динара, али да има кандидата који су у кол-центрима успевали да добију и по 70.000 динара. То је, како каже, специфична врста посла, јер шефови нуде фиксну основицу, а варијабила зависи од учинка. 

 - Тренутно имамо понуду за више од 100 радних места за угоститељске раднике - наводи Милићева. 

 - Отвара се ланац ресторана и пекара којима је потребно 50 људи. Има посла и за физичке раднике на утовару и истовару, као и у завршним радовима на грађевини. Један од "лепших" послова, који је добро плаћен, јесте рад у бутицима. Они траже испомоћ када су акције, да каче зујалице и да враћају робу коју купци испробавају. За то добијају 200 динара по сату, тако да је њихова дневница у равни са тешким физичким пословима на грађевини - објашњава менаџер омладинске задруге.

НОВА ПОТВРДА ДА ЈЕ ОВО НАЈИСПЛАТИВИЈИ БИЗНИС: Цео крај мења струку и почиње да гаји ОВУ ВОЋКУ

Месечна плата која се добија за точење горива у Београду, Новом Саду, Кикинди, Чачку и Крагујевцу је 25.000 динара. Они који не воле да раде на сунцу, могу изабрати посао промотера за пултовима у неком од тржних центара, у којима климе одлично раде.

prodavacica slaze robu u butiku
продавацица слазе робу у бутику / Извор: Профимедиа/илустрација

У Новом Саду траже раднике за продају на отвореном, рад у кафићима и у летњим баштама, као и за селидбе, грађевинске послове, па и рад у околним селима. Дневница је, у зависности од тежине посла, од 800 до 2.000 динара. Повртари и воћари се, међутим, жале како је тешко наћи радну снагу, па већ годинама ангажују исте раднике, које довозе из удаљенијих села. 

ИЛИ "УВАЉУЈ", ИЛИ ЛЕТИШ СА ПОСЛА: Ево шта се крије иза насртљивих банкарских службеника

 - Послови нису тешки, ради се на вађењу кромпира и шаргарепе, дневница је и до 2.000 динара, али из Новог Сада нико није дошао да ради - каже Марко, један од произвођача поврћа из Бегеча и додаје да раднике довози из Гложана, Пивница, а има их и из Футога. 

radnici, građevina, Rusija
радници, грађевина, Русија / Извор: Профимедиа/илустрација

Људи који у Лозници и околини живе од надничарења, у ове дане, најсигурније до посла долазе одласком на брање малина, где домаћини плаћају дневницу до 1.700 динара. Толико плаћају и за брање вишања. Грађевински помоћници могу да зараде највише 2.000 динара, али тог посла је све мање. Непријављени конобари не могу да добију више од 1.500 динара у дане када газде најбоље раде. 

ВРХУНСКА ЗАРАДА: Улагања скоро да нема, а плаћају између 20 и 30 ЕВРА ЗА КИЛОГРАМ

Сезонске послове у Нишу нуде углавном многобројни кафићи, који имају летње баште. Сва места конобара углавном су попуњена још пре почетка сезоне, јер су многи студенти раније пријавили за рад током лета. Њихова дневница у кафићима је од 700 до 900 динара, плус бакшиш. За брање воћа у нишкој комшијској општини Мерошина плаћало се 13 динара за килограм. 

Maline
Малине / Извор: Профимедиа

АКО ЗАТРУДНИШ ДОБИЋЕШ ОТКАЗ: Ево како српски послодавци ШТИТЕ СВОЈЕ ИНТЕРЕСЕ

Као и ранијих година, молерај је у Пожаревцу најисплативији сезонски посао, јер је тржиште велико. За просечан стан од око 50 квадрата, или двоструко већу кућу, молери зараде од 200 до 400 евра, јер узимају најмање два евра по квадрату зида. Пошто најчешће раде у тандему, кречење могу да обаве за два дана, што значи да им дневница буде 50 до 100 евра. Уколико фарбају столарију, за један прозор или врата наплаћују 20 евра, а за постављање ламината од 1 до 1,5 евра по квадрату. Као и ранијих година, сезонци на подручју Пожаревца сами трагају за пословима, јер оглашавања нема ни у локалним медијима, ни на сајтовима аграрних фондова.