Директор познате фирме признао "Више не зарађујемо довољно" - 50.000 радника добија отказ
Немачки аутомобилски џин Volkswagen Гроуп на путу је да до 2030. године укине 50.000 радних места, рекао је у четвртак главни извршни директор Оливер Блуме на годишњој скупштини компаније, јавља Немачка новинска агенција (дпа).
Блуме је на састанку одржаном онлајн рекао акционарима да је ситуација у Volkswagenu „напета и захтевна“, рекавши да су се услови у аутомобилској индустрији додатно погоршали 2026. године.
- Наш пословни модел, који је деценијама био успешан, данас више не функционише. Морамо да га даље развијамо - рекао је.
Главни извршни директор изнео је кључне тачке за нову стратегију произвођача аутомобила за 2030. годину, која је објављена у мају.
Циљ Volkswagena је да постане "најатрактивнији произвођач аутомобила на свету" до краја ове деценије, рекао је, са повратом продаје између 8 одсто и 10 одсто.
Нови модели попут недавно представљеног електричног ИД. Пола показују да је марка на правом путу и „поново на челу конкуренције“, тврдио је Блуме.
- Међутим, не зарађујемо довољно новца од њих - наставио је.
Само у централном VW бренду, до 2030. године биће укинуто 35.000 радних места. Радна снага ће се већ смањити за 19.000 до краја 2026, рекао је Блуме, објашњавајући да је већ договорено око 28.000 добровољних одлазака.
Трошкови фабрика у немачким VW погонима пали су за више од 20 одсто у 2025. години, додао је.
Блуме је такође потврдио своје планове за даље смањење капацитета фабрика. До 2030. године жели да смањи капацитет својих европских фабрика за додатних 500.000 возила – уз већ текуће смањење од милион возила до 2028. године.
Једнак број ће се смањити у Кини, чиме ће укупно глобално смањење до 2030. године износити милион аутомобила, преноси Fenix.
Док текући програми штедње већ имају ефекат, смањење трошкова надокнађују нови терети од царина, трговинских баријера и геополитичких ризика, рекао је.
Скупштина акционара поново се одржава у целости онлајн, као и у протекле две године. Управа и надзорни одбор нису чак ни у Волфсбургу, већ им се придружују из Минхена.
Блуме је задњи пут лично примио акционаре 2023. године.