СП: Самарас прекинуо пост и дигао Грчку на ноге, "слонови" у очају

24.06.2014. 22:00 14:43
Jorgos Samaras proslavlja gol protiv Obale Slonovače
Јоргос Самарас прославља гол против Обале Слоноваче / Извор: Танјуг

Грци први пут у историји у осмини финала Мундијала.

Инфаркт завршница у Ц групи Светског првенства. Голом Јоргоса Самараса у 93. минуту из пенала, Грчка се први пут у историји пласирала у осмину финала Мундијала победом над Обалом Слоноваче резултатом 2:1 (1:0). „Хелени“ су у већем делу утакмице били бољи ривал, повели голом резервисте Андреаса Самариса у првом полувремену, али када су пропустили шансе у наставку, уследила је казна. „Џокер“ Сабрија Ламушија са клупе Вилфред Бони искористио је асистенцију Жервиња у 74. минуту и донео „слоновима“ изједначење вредно пласмана у нокаут фазу.

Чинило се да ће афричка селекција проћи у наредни круг шампионата, али су изабраници Фернанда Сантоса били упорни и за труд су награђени буквално у последњим секундама. Резервиста Сио је неопрезно оборио Јоргоса Самараса у казненом простору и судија Карлос Вера је показао на белу тачку. Искусни нападач Селтика био је хладан као шприцер и у трећем минуту надокнаде времена постигао гол вредан пласмана међу 16 најбољих тимова планете. Занимљиво, Самарас је постигао гол за национални тим после 1.478 минута поста!

Radost Grka
Радост Грка / Извор: Танјуг

Ривал Грчке у осмини финала биће Костарика, сензационални победник Д групе.

Детаље са меча Грчка – Обала Слоноваче могли сте да пратите уживо на Србији Данас.

Navijač Grčke na utakmici sa Obalom Slonovače
Навијач Грчке на утакмици са Обалом Слоноваче / Извор: Бета/АП

Грчка – Обала Слоноваче 2:1 (1:0)
СТАДИОН: Говернадор Пласидо Адералдо Кастело у Форталези.

ГЛЕДАЛАЦА: 59.095.

СУДИЈА: Карлос Вера (Еквадор).

СТРЕЛЦИ: Самарис у 42, Самарас у 90 3 минуту. - Бони у 74. минуту.
ГРЧКА: Карнезис (од 24. Гликос), Холевас, Торосидис, Папастопулос, Манолас,Карагунис (од 78. Гекас), Христодолопулос, Коне (од 12. Самарис), Манијатис, Самарас, Салпингидис.
ОБАЛА СЛОНОВАЧЕ: Бари. К. Туре, Бока, бамба, Аурије, Ј. Туре, Тиоте (од 61. Бони), Дије, Дрогба (од 77. Диоманђе), Калу, Жервињо (од 83. Сио).

93. минут - ГОООЛ, 1:2 - Самарас! Искусни нападач је преузео одговорност и одвео Грчку у осмину финала први пут у историји Мундијала. Лопта је у доњем левом углу, голман "слонова" Бари је очајан.

91. минут - Сио је оборио Самараса. пенал за Грчку.

90. минут - Јаја Туре није искористио контранапад три ан два.

86. минут - Салпингидис је послао оштру лопту са десног бока, али није било никога да је проследи у гол.

Vilfred Boni i Didije Drogba
Вилфред Бони и Дидије Дрогба / Извор: Бета/АП

74. минут - ГОООЛ, 1:1 - Бони! После само 13 минута проведених на терену погађа Бони. Жервињо је пронашао нападача Свонсија у срцу казненог простора Грчке и Бони је био неумољив.. Лопта одлази испод руку Гликоса.

68. минут - Карагунис погађа пречку са преко 25 метара. Немају среће изабраници Фернанда Сантоса.

67. минут - Одличан солопродор Калуа, али без реализације. Лопта је отишла поред гола.

62. минут - Контранапад Грчке "три на један", али је Салпингидис дозволио да га Калу стигне и обори пред казненим простором. Жути картон за Калуа.

58. минут - Грци бомбрадују голмана Обале Слоноваче из даљине. "Бомба" Салпингидиса, брани Бари.

55. минут - Шанса за Христодопулоса, али је ударац репрезентативца Грчке завршио поред гола. Обала Слоноваче напада,  али су Грци опасни из контранапада.

46. минут - Одличан ударац Лазароса из даљине је изблокиран.

42. минут - ГОООЛ, 1:0 - Самарис! Грци су коначно постигли први гол на Светском првенству у Бразилу. Тиоте је погрешио, Андреас Самарис је избио сам пред Барија у контранападу "два на један" и рутински послао лопту у мрежу.

37. минут - Жути картон за Дрогбу због оштрог старта над Самарисом.

33. минут - Пречка! Контранапад Грчке, Холевас је шутирао са 16 метара и уздрмао оквир гола Обале Слоноваче. У наставку је покушао Карагунис из слободног ударца, али је остало 0:0.

31. минут - Прошло је пола сата игре без прилике за гол!

24. минут - Невероватно. Грци остају и без голмана Орестиса Карнезиса због повреде. Мрежу Грка сада чува Панајотис Гликос.

12. минут - Прва принудна измена у селекцији Грчке. Панајотис Коне морао је да напусти терен, ушао је Андреас Самарис. Без узбуђења у уводних 15 минута утакмице.