SP: Samaras prekinuo post i digao Grčku na noge, "slonovi" u očaju

24.06.2014. 22:00 14:43
Jorgos Samaras proslavlja gol protiv Obale Slonovače
Jorgos Samaras proslavlja gol protiv Obale Slonovače / Izvor: Tanjug

Grci prvi put u istoriji u osmini finala Mundijala.

Infarkt završnica u C grupi Svetskog prvenstva. Golom Jorgosa Samarasa u 93. minutu iz penala, Grčka se prvi put u istoriji plasirala u osminu finala Mundijala pobedom nad Obalom Slonovače rezultatom 2:1 (1:0). „Heleni“ su u većem delu utakmice bili bolji rival, poveli golom rezerviste Andreasa Samarisa u prvom poluvremenu, ali kada su propustili šanse u nastavku, usledila je kazna. „Džoker“ Sabrija Lamušija sa klupe Vilfred Boni iskoristio je asistenciju Žervinja u 74. minutu i doneo „slonovima“ izjednačenje vredno plasmana u nokaut fazu.

Činilo se da će afrička selekcija proći u naredni krug šampionata, ali su izabranici Fernanda Santosa bili uporni i za trud su nagrađeni bukvalno u poslednjim sekundama. Rezervista Sio je neoprezno oborio Jorgosa Samarasa u kaznenom prostoru i sudija Karlos Vera je pokazao na belu tačku. Iskusni napadač Seltika bio je hladan kao špricer i u trećem minutu nadoknade vremena postigao gol vredan plasmana među 16 najboljih timova planete. Zanimljivo, Samaras je postigao gol za nacionalni tim posle 1.478 minuta posta!

Radost Grka
Radost Grka / Izvor: Tanjug

Rival Grčke u osmini finala biće Kostarika, senzacionalni pobednik D grupe.

Detalje sa meča Grčka – Obala Slonovače mogli ste da pratite uživo na Srbiji Danas.

Navijač Grčke na utakmici sa Obalom Slonovače
Navijač Grčke na utakmici sa Obalom Slonovače / Izvor: Beta/AP

Grčka – Obala Slonovače 2:1 (1:0)
STADION: Governador Plasido Aderaldo Kastelo u Fortalezi.

GLEDALACA: 59.095.

SUDIJA: Karlos Vera (Ekvador).

STRELCI: Samaris u 42, Samaras u 90+3 minutu. - Boni u 74. minutu.
GRČKA: Karnezis (od 24. Glikos), Holevas, Torosidis, Papastopulos, Manolas,Karagunis (od 78. Gekas), Hristodolopulos, Kone (od 12. Samaris), Manijatis, Samaras, Salpingidis.
OBALA SLONOVAČE: Bari. K. Ture, Boka, bamba, Aurije, J. Ture, Tiote (od 61. Boni), Dije, Drogba (od 77. Diomanđe), Kalu, Žervinjo (od 83. Sio).

93. minut - GOOOL, 1:2 - Samaras! Iskusni napadač je preuzeo odgovornost i odveo Grčku u osminu finala prvi put u istoriji Mundijala. Lopta je u donjem levom uglu, golman "slonova" Bari je očajan.

91. minut - Sio je oborio Samarasa. penal za Grčku.

90. minut - Jaja Ture nije iskoristio kontranapad tri an dva.

86. minut - Salpingidis je poslao oštru loptu sa desnog boka, ali nije bilo nikoga da je prosledi u gol.

Vilfred Boni i Didije Drogba
Vilfred Boni i Didije Drogba / Izvor: Beta/AP

74. minut - GOOOL, 1:1 - Boni! Posle samo 13 minuta provedenih na terenu pogađa Boni. Žervinjo je pronašao napadača Svonsija u srcu kaznenog prostora Grčke i Boni je bio neumoljiv.. Lopta odlazi ispod ruku Glikosa.

68. minut - Karagunis pogađa prečku sa preko 25 metara. Nemaju sreće izabranici Fernanda Santosa.

67. minut - Odličan soloprodor Kalua, ali bez realizacije. Lopta je otišla pored gola.

62. minut - Kontranapad Grčke "tri na jedan", ali je Salpingidis dozvolio da ga Kalu stigne i obori pred kaznenim prostorom. Žuti karton za Kalua.

58. minut - Grci bombraduju golmana Obale Slonovače iz daljine. "Bomba" Salpingidisa, brani Bari.

55. minut - Šansa za Hristodopulosa, ali je udarac reprezentativca Grčke završio pored gola. Obala Slonovače napada,  ali su Grci opasni iz kontranapada.

46. minut - Odličan udarac Lazarosa iz daljine je izblokiran.

42. minut - GOOOL, 1:0 - Samaris! Grci su konačno postigli prvi gol na Svetskom prvenstvu u Brazilu. Tiote je pogrešio, Andreas Samaris je izbio sam pred Barija u kontranapadu "dva na jedan" i rutinski poslao loptu u mrežu.

37. minut - Žuti karton za Drogbu zbog oštrog starta nad Samarisom.

33. minut - Prečka! Kontranapad Grčke, Holevas je šutirao sa 16 metara i uzdrmao okvir gola Obale Slonovače. U nastavku je pokušao Karagunis iz slobodnog udarca, ali je ostalo 0:0.

31. minut - Prošlo je pola sata igre bez prilike za gol!

24. minut - Neverovatno. Grci ostaju i bez golmana Orestisa Karnezisa zbog povrede. Mrežu Grka sada čuva Panajotis Glikos.

12. minut - Prva prinudna izmena u selekciji Grčke. Panajotis Kone morao je da napusti teren, ušao je Andreas Samaris. Bez uzbuđenja u uvodnih 15 minuta utakmice.