Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

Како то гејеви у Европи раде?

24.09.2014. 16:27
Prajd
Прајд / Извор: СД/илустрација

У Србији се већ данима спекулише о “Прајд шетњи“ која је заказана за 28.09.2014. године, а поводом тога наш портал је одлучио да вам представи ситуацију у Европи. Зато издвајамо за вас два најбоље организована и два неуспешна Прајда.

ЦРНА ГОРА

Признавање геј популације и изједначавање њихових права са правима других људи, један је од услова уласка у Европску Унију, што Црна Гора итекако жели. Почела је са одржавањем геј парада, које су се неславно завршиле. Евидентно је да је Црна Гора донела јасну политичку одлуку, али да ли форсирање геј поворки може да промени свест тамошњег народа и до кад ће то да траје, остаје да видимо.

24.07.2013. - БУДВА

На првој геј паради одржаној у Црној Гори и поред великог броја полицајаца, који су обезбеђивали скуп дошло је до инцидената. Заменик министра за људска права добио је каменицу у главу. Скандирало се "Убиј, убиј педера!" и "Љуби, љуби педера!". Летеле су каменице и флаше, а пљуштале псовке и увреде.

Око 30 учесника Параде поноса у Будви, који су у тај град дошли аутобусом из Подгорице, евакуисани су бродовима из Старог града, јер није могао да им се обезбеди сигуран пролаз кроз Будву.

parada ponosa u Budvi
парада поноса у Будви / Извор: Бета

Учесници Параде гађани су каменицама, чашама, шољама, столицама и бакљама. Након реаговања полиције, приведено је око 20 људи, а због каменовања учесника, повређено је њих неколико.

У име организатора параде окупљенима у Будви обратио се Здравко Цимбаљевић, извршни директор ЛГБТ Форума Прогрес. Он је рекао да су ова дешавања "права слика Црне Горе" и додао да није очекивао да ће на учеснике параде бацати "дрвље и камење".

Грађани су се пре почетка параде, окупили у кафићима око старе Аутобуске станице и након прве шетње учесника, обасули су их пепељарама, псовкама и каменицама. Грађани су у међувремену пресекли маршруту параде и певали: "Што не шетате п.чке педерске". На то су поручили и: "Народ бијете за мале паре, а браните педере". На шеталишту у Будви уочи самог почетка параде бачена је и димна бомба.

Након завршетка Параде поноса учесници су према плану требало да бродићима стигну на плажу хотела “Сплендид”, где је предвиђен ручак за њих. Међутим, учесници Поворке нису се појавили на плажи већ су у Сплендид дошли аутобусом уз полицијску пратњу.

Упркос противљењу грађана, власти Будве су остале при намери да се парада поноса одржи што је изазвало не само провалу гнева већ и прави рушилачки поход - наводно једна група навијача упала је у будвански кафић "Хемингвеј" и чашама, столицама и осталим кафанским инвентаром осула паљбу на специјалце који су их окружили.


Поштовање разлика и толеранција, како је истакнуто, према уверењима свих социјалних група представља водећу вредност мултиетничког и мултикултуралног црногорског друштва.

Цимбаљевић је раније казао је да ће Парада поноса у Будви бити показатељ колико је црногорско друштво у стању да прихвати и негује различитости.

20.10.2013. - ПОДГОРИЦА

Прва Парада Поноса у Подгорици завршена је око 12 часова. Учесници Параде су евакуисани марицама, а након сукоба полиције с хулиганима, приведено је 60 лица.

Parada ponosa u Podgorici
Парада поноса у Подгорици / Извор: Бета

Учесници Параде поноса, њих око стотину, након завршетка поворке евакуисани су полицијским марицама из центра града, јер није могао другачије да им се обезбеди сигуран излаз из зоне у којој је одржана прва геј парада у главном граду Црне Горе, а у коју су покушали да уђу противници скупа.

Подгорички прајд одржан је у знаку невиђених мера полицијског обезбеђења, као и жестоких сукоба полиције са противницима геј параде, који су покушали да уђу у тону одржавања поворке. Полиција привела око 60 изгредника, 39 пунолетних и 21 малолетно лице.

НЕМАЧКА

У последњих десетак година Немачка је постала једна од најпрогресивнијих земаља Европе по питању поштовања ЛГБТ особа. Поштовање ЛГБТ права посебно је у великим градовима, као што су Берлин, Хамбург, Франкфурт, Келн и Минхен. Међутим, ни у Немачкој није увек било најславније. Мушко-мушки сексуални односи били су забрањени парафом 175 од 1871. године. Овај параф је био веома познат током нацизма, када су гејеви проглашени противницима Рајха и славне немачке нације. А параф је одбачен тек после уједињења Немачке, 1994. године. Немачка данас признаје истополна партнерства и даје једнака права и обавезе истополним паровима који имају и венчани парови, а 2004. додат је амандман којим се омогућује заједничко родитељство истополних парова.

Прослава геј параде у Берлину, позната као ЦСД Берлин, је фестивал, а на само шетња, припадника геј, лезбејске, бисексуалне и трансродних особа, и одржава се сваке године крајем јуна. Још од 1979 манифестација се одржава редовно. “Берлин понос“ је једна од највећих геј и лезбејских организованих догађаја у Немачкој и један од највећих догађаја ове врсте у Европи. Циљ овог догађаја је да покаже једнака права и једнак третман за све особе ЛГБТ, али и да прослави понос геј и лезбејске културе. ЦДС се одржава у знак сећања на Stonewall Риотс, велики устанак хомосексуалаца против полицијских напада 27. јуна 1969. године. Први ЦДС је организован 30. јуна 1979. године. 2012. године прајду је присуствовало око 700.000 људи који је обележен као један од највећих Прајдова у свету.

ЦСД Берлин се састоји од неколико догађаја који почињу већ крајем маја. А “Недеља поноса“ је финална недеља фестивала, где се на крају организује “Централни прајд“.

34. Берлински Прајд - одржан 2012. године почео је уз пратњу кише, али лоше време није трајало дуго. Улична журка је почела негде око 12:00 часова шетњом и парадирањем кроз кривудаве улице Берлина, од кварта Кројцберг до Бранденбуршке капије где ди-џејеви и музичари треба да одрже концерт која је трајала до поноћи. Све је пролазило без инцидента. Парада током свог кретања зауставила се како би одала пошту свим страдалима у насиљу на ЛГБТ популацијом. На улицама је било преко 700.000 људи. Шетали су и плесали.


34. Хамбург Прајд – одржан 2012. године, забележио је нови рекорд: Поред 15.000 учесника, широм центра Хамбурга забележена је 150.000 гледалаца. Прајду су присуствовали и многи политичари, међу којима је био и сенатор за правду и једнакост. 49 камиона, аутомобила, мотоцикала и групе учесника прошетало је кроз центар града под слоганом: Прајд без граница.