ПАПРЕНО! Партизан и Звезда морају да плате Евролиги по 50 МИЛИОНА ЕВРА: Први човек црно-белих све открио
У интервјуу за италијански „Спортандо“, власник црно-белих из Болоње открио је да су сви клубови потписали уговоре са Евролигом, као и да је сама лига представила клубовима планове у ери „франшиза“.
Масимо Занети открио је, између осталог, колико ће његов Виртус, али и Црвена звезда и Партизан, морати да плате за статус евролигашке "франшизе".
Уколико желе статус „франшизе“, а то значи улазак међу деоничаре лиге, равноправан статус са клубовима-оснивачима, као и учешће у подели прихода које лига буде остварила у будућности, „вечити“ морају да плате укупно 50 милиона евра у десет једнаких рата.
Краће речено, сезона у Евролиги коштаће их пет милиона евра у наредној деценији, након чега би „вечити“ само приходовали од учешћа у Евролиги.
У међувремену, део тих трошкова од пет милиона евра по сезони био би надокнађен зарадом коју Евролига буде остваривала. У плану је да ти приходи само расту у будућности, па није немогуће да Црвена звезда и Партизан у неком тренутку буду и у плусу.
-Данас су сви клубови потписали обавезујуће уговоре са Евролигом, која је постигла договор са америчким инвеститорима - рекао је Занети и подсетио да је приликом покретања Евролиге пре 26 година Виртус био један од оснивача, али да се ситуација у међувремену променила због чега је клуб из Болоње сврстан у групу „историјских клубова“ заједно с београдским „вечитима“.
-Виртус је био један од оснивача Евролиге, сећам се тога, али је због добро познатих околности напустио такмичење. Ипак, ми смо један од историјских клубова, заједно са српским тимовима. Имамо право да купимо ту франшизу. Цена ће бити 50 милиона евра, који ће се плаћати током десет година, односно пет милиона годишње. Када се куповина реализује, власник франшизе задржаће своје место у такмичењу, баш као што је случај у НБА лиги. Биће то нешто спектакуларно - открио је и додао:
-Приходи ће расти, кроз телевизијска права и програме повезане са НБА Европа пројектом.
Додао је и да ће још три клуба бити класификована као „историјска“, а да ће цена за Дубаи, рецимо, бити знатно већа.
-После тих шест историјских клубова постоји читава листа клубова кандидата који ће бити изабрани и мораће да издвоје 85 милиона. Дубаи 90 милиона. Доћи ће до 28 тимова, подељених у три групе. Свака група ће имати своју лигу - рекао је Занети.