Зеленски не престаје да се захваљује Трампу, док он води озбиљне разговоре са Путином: Научио важну лекцију после сукоба у Белој кући - Узима све што му се сервира
У саопштењу које је Бела кућа објавила после разговора председника САД Доналда Трампа и Украјине Володимира Зеленског, наведено је да се украјински председник пет пута захвалио америчком председнику.
У украјинском саопштењу су се два пута захвалили Трампу, али су на више места користили речи које обилују захвалношћу због америчких поступака. Како су многи закључили - изгледа да је Украјина научила много тога из непријатног искуства у Овалном кабинету.
Зеленски је можда схватио да Трампу треба ласкати, јер све друго води ка стварању антагонизма који се преломи преко леђа Украјине: укидање обавештајних података је, како наводе војни аналитичари, омогућило Русији да спроведе муњевите операције којима је истерала украјинску војску готово из целе пограничне области Курск.
Украјина ће престати да напада рафинерије
- Један од првих корака према потпуном окончању рата могло би да буде окончање напада на енергетску и другу цивилну инфраструктуру - написао је Зеленски на платформи X након разговора.
Садржај оба саопштења и Трампових редовних објава на платформи TruthSocial показује исту тактику.
Кијев је изабрао једину опцију која му преостаје: прихвати све што Трамп понуди, чак и ако је то у раскораку са оним што је договорено.
Украјинска и америчка делагација су у Џеди пре нешто више од недељу дана договориле 30-дневно примирје на копну, мору и у ваздуху, али Путину се то није допало – његове јединице добро напредују, посебно у Курској области, а жели да задржи иницијативу на осталим правцима напада.
Зато је наговорио Трампа да на 30 дана прекину нападе на енергетску инфраструктуру – Бела кућа је након телефонског разговора Трампа и Путина објавила у саопштењу да ће први корак бити прекид напада “на енергетску и инфраструктуру”, а Кремљ је навео да је Трамп предложио да се "обе стране уздрже од напада на енергетску инфраструктуру", што је Путин прихватио.
Зеленски се у саопштењу позива на Белу кућу и каже "напади на енергетску и другу цивилну инфраструктуру". Портпарол Кремља је, када су га питали зашто је Русија напала Кијев, а пристала на прекид напада, био јасан:
- Само енергетска инфраструктура.
Поређење саопштења разговора Трампа и Путина и Трампа и Зеленског јасно показује суштинске разлике у америчком приступу.
Председник са Путином расправља о Украјини, али са геополитичког становишта које руски лидер, вешто управљајући разговором, намеће, па ће у кремаљском тексту стајати и да треба прекинути помоћ Украјини (Трамп касније негира да се о томе разговарало, можда није, али је недвосмислено Путин то рекао) и да украјинску кризу САД и Русија треба да реше билатерално.
Важан елемент: разговори Трамп-Путин превазилазе украјинску кризу, баве се питањем иранског нуклеарног програма, стањем на Блиском истоку, у региону Црвеног мора – напади јеменских хутиста на бродове и амерички одговор. Трамп са Зеленским разговара искључиво о спровођењу договореног са Путином.
Украјинском председнику преостаје само да моли за одређену врсту помоћи
- Зеленски је затражио додатне системе противваздушне одбране како би заштитио цивиле, посебно ракетне системе Патриот. Председник Трамп пристао је да сарађује са њим како би пронашли што је доступно, посебно у Европи - стоји у америчком саопштењу.
Неколико сати касније, Каролин Левит, портпаролка Беле куће, истиче да ће САД помоћи Украјини да дође до система противваздушне одбране. Саопштења и потези који следе потврђују Трампов хијерархијски поглед на украјинску кризу.
Путин је равноправан саговорник са којим се склапају стратешки договори везани за прекид ватре, што је мајка свих циљева америчког председника, а улога Зеленског је да прихвати све што њих двојица договоре и не ствара никакве препреке.
У Кијеву и ЕУ и даље живи нада да би Путин у неком тренутку могао разљутити Трампа па би овај испунио претњу о новим, опасним санкцијама, али како сада ствари стоје, то се неће десити.
Путин је Трампу потребан због Ирана, Украјина му треба само да прихвати договорено с Москвом.
Веза нуклеарке и ретких метала
Левит на питање о споразуму о ретким металима није директно одговорила:
- Сада смо фокусирани на дугорочни мировни споразум. Одмакли смо се од оквира економског споразума о минералима.
Тиме се потврђује сумња да је тај споразум био замка у коју је требало да упадне Зеленски.
Сада се појављује нови Трампов захтев, како стоји у саопштењу, да би Сједињене Државе могле да буду од велике помоћи у управљању украјинском диструбицијом, струјом и нуклеарним електранама због своје стручности у области електричне енергије и комуналних услуга. Зеленски након разговора тврди да су разговарали само о највећој европској нуклеарки, Запорижју, која је под руском окупацијом.
Њујорк тајмс то повезује са споразумом о ретким минералима чија експлоатација захтева много енергије, али да ли би Русија тако лако пристала да преда Запорижју, смештено на украјинском територији који је Русија анектирала, САД-у?
Зеленски тврди да би, због прекида рада, биле потребне две године да та електрана постане потпуно оперативна, али да је енергија коју производи потребна Украјини и Европи.
Додатни је аргумент да америчка компанија "Westinghouse", која је градила и Кршко, снабдева гориво и технологију нуклеарки Запорижја. Сви су то подстицаји Путину да одлучи да не пристане ни на какав договор.
Трамп је пре неколико дана рекао да је био “помало саркастичан” када је рекао да ће прекинути рат у Украјини за 24 сата.
Све је очигледније да ће процес трајати, а Путин ће користити сва могућа средства како би продужио преговарачки процес који би водио прекиду ватре, покушавајући да оствари што више циљева на терену и пажљиво управља Трампом како би прихватио све његове услове занемарујући украјинске.
Србија Данас/Јутарњи/Агенције