СПОМЕНИК ТИМОЧКОЈ БУНИ: Племенита слобода устоличена у Краљевици
Да бисмо схватили где је Зајечар данас, а нарочито који је план за сутра, морамо да пођемо од јуче. Зајечар је град пребогате историје, која сеже од древних паганских племена, преко Старих Римљана, Старих Словена, Срба, Турака и Немаца, што је све колективно довело до онога што заправо чини Зајечар данас - а то је изузетно културно-историјско богатство, патриотизам, гостољубивост, добра храна, фантастично пиво и специфичан шарм, препознатљив за источну Србију. Оно што можемо да очекујемо од Зајечара сутра јесте да сачува све оно што је он данас, јер је управо то оно што га чини толико савршеним.
Град Зајечар је место које вреди посетити због богатства споменика који обогаћују његову културну баштину. Овај град се истиче својим импресивним споменицима који сведоче о историји, култури и значају овог подручја.
Нераскидива спона са завичајем и непролазна уметност једног од највећих Зајечараца у историји - Зоран Радмиловић и његов родни Зајечар
ХОТЕЛ МОРАВИЦА: Место где се традиција и квалитет спајају у једно
ЗАЈЕЧАР: Место где се спајају историјско наслеђе са богатом културном сценом и природним благодетима
Споменици Зајечара: Водич кроз историју и културно наслеђе града
У Зајечару се налази мноштво различитих споменика који привлаче пажњу посетилаца. Ови споменици су сведоци прошлих времена и догађаја који су обликовали град и његову околину. Сваки од тих споменика има своју причу и симболику која се преноси на све оне који их посете.
Ти споменици су својеврсни водичи кроз историју Зајечара. Они омогућавају посетиоцима да се упусте у путовање кроз прошлост и да дубље разумеју богату културну традицију овог града. Споменици су такође подсећање на важне догађаје и личности које су имале утицаја на ову регију.
Било да се ради о споменицима посвећеним војним јунацима, уметницима, или кључним тренуцима из прошлости, сваки од тих споменика носи са собом причу која оживљава историју пред очима посетилаца. Зајечар је стога град који привлачи љубитеље културе, историје и уметности, пружајући им прилику да се повежу са прошлошћу и дубоким наслеђем овог подручја.
Споменик Тимочке буне: Очување сећања и симбол борбе за слободу
Споменик стрељаним жртвама Тимочке буне, смештен на узвишењу Краљевице код Зајечара, има изузетан значај као културно наслеђе. Овај споменик је добио статус заштићеног споменика културе Републике Србије 1983. године.
Подигнут је 1940. године и представља сећање на догађаје везане за Тимочку буну, где је двадесет учесника буне осуђено на смрт и погубљено. Аутор овог споменика је познати вајар Антун Аугустинчић. Импозантних димензија, споменик се истиче на падини узвишења. Приступ се остварује кроз широку пијететску стазу која се уздиже према платоа на којем је постављен споменик.
Споменик се састоји од неколико елемената. Белим мермерним плочама поплочан је плато, а иза централне фигуре простире се полукружни зид. На мермерном зиду су урезана имена стрељаних учесника буне. У самом средишту платоа уздиже се фигура сељака изливена у бронзи. Ова фигура приказује сељака чије су ноге оковане ланцима, али он и даље храбро изражава свој отпор.
Уметник је кроз ову вајарску фигуру успео да сугерише неуништиву снагу народа и истрајност у борби за људска права и слободу. Синтетизујући вајарски израз и материју, Аугустинчић је створио снажан симбол који евоцира сећање на трагичне догађаје Тимочке буне.
Овај споменик је постао изузетно важан део локалног културног пејзажа, не само као обележје прошлости већ и као инспирација за промишљање борбе за слободу и достојанство.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зајечара. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.