Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

За оболеле од мултипле склерозе доступна најефикаснија терапија

22.03.2022. 15:35
Пише:
а.е.
Foto: Srbija Danas/Saša Džambić
Фото: Србија Данас/Саша Џамбић / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Пацијенти којима се данас дијагностикује мултипле склероза у Србији, добијају адекватну терапију, сходно здравственом стању и типу болести, што није био случај до само пре две године.

Број пацијената на лековима прве генерације дуплиран је од 2020. године, а на позитивну листу стављене су и најсавременије, високо ефикасне терапије, коју тренутно прима више од 1.100 оболелих. Тиме је утростручен број пацијената од мултипле склерозе, који се лече на терет Републичког фонда за здравствено осгурање у односу на пре две године. 

Мултипла склероза је подмукла болест и од ње у Србији болује око 9.000 људи. Најчешће се јавља између 20. и 40. године живота, али се може манифестовати и у било ком другом животном периоду. Ток болести је непредвидив, а  жене обољевају два пута чешће него мушкарци.

До 2019. године у Србији се о трошку РФЗО лечило свега 1.100 пацијената и то само лековима прве генерације. Међутим, након 15 година од увођења тих лекова, држава је у 2020. години, на позитивну листу лекова уврстила и високо ефикасне терапије за лечење релапсне и примарно прогресивне мултипле склерозе, тако да тренутно, укупно 3.150 пацијената прима неку од терапија за мултипле склерозу. Од тога, 2.030 пацијената је на терапијама прве генерације, док је на најновијим, савременим, терапијама, тренутно 1.120 пацијената. 

Како данас живе пацијенти са овом болешћу, које је њихово искуство и колико им се побољшао квалитет живота, биле су неке од тема на данашњој коференцији за новинаре. 
 

Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић која је присуствовала скупу посвећеном мултиплој склерози, рекла је да је у терапијском лечењу те болести у Србији направљен велики помак, јер раније није био доступан готово ниједан лек за лечење пацијената.

- Држава је препознала значај пружања подршке пацијентима оболелим од мултипле склерозе. Овакве мере и обезбеђивање лекова најсавременијих генерација су и директан показатељ економског потенцијала земље - поручила је Кисић.

Кисић је истакла да је захваљујући новим лековима могуће утицати на ток болести и спречити њено напредовање, а што није било могуће постићи раније.
Драгана Шутовац Илић, испред Друштва мултипле склерозе Србије рекла је да је увођење иновативних терапија за мултиплу склерозу на позитивну листу РФЗО, циљ који је коначно остварен у Србији.

–  Од МС болују млађи људи, између 20 и 40 године, и терапија им много значи како би водили што нормалнији живот, имали што мање проблема, могли да стварају породицу, раде, граде каријере, воде потпуно нормалан живот. Захваљујући ангажовању удружења пацијената, представника државе и лекара, који су препознали значај раног лечења успели смо у томе. Наиме, годинама смо имали ситуацију да се пацијенту дијагностикује МС, али да због рестриктивних индикација РФЗО, не може да добије терапију. Практично, пацијент је морао да има два или више погоршања (релапса) болести да би уопште био кандидат за терапију, и то ону прве генерације. Сада, не само да су те индикације за прву генерацију лекова проширене, већ је на позитивну листу стављена читава палета нових, савремених и високо ефикасних терапија. Сигурни смо да ће се овај тренд наставити, у смислу и даљег повећања броја особа којима је одговарајућа терапија доступна, али и увођењем терапија које нам тек у будућности долазе – рекла је Шутовић Илић.

Проф. др Јелена Друловић, неуролог Клинике за неурологију Универзитетског клиничког центра Србије и водећи стручњак за МС у нашој земљи, истакла је да тренутно скоро 40 одсто пацијената добија неку од терапија, чиме смо се коначно приближили европском просеку лечених пацијената. 
- Све терапије, када је у питању МС, су јако значајне. Међутим, ми сада можемо да лечимо пацијенте као што се лече било где у свету. То је огроман допринос, јер ће омогућити да највећи број људи, који има ову болест, може да живи нормално. По први пут је доступна иновативна терапија, а повећан је и број оболелих који се лече о трошку државе лековима из "прве линије". Иначе, високо ефикасна терапија значајно успорава прогресију болести, смањује учесталост погоршања и побољшава квалитет живота оболелих, што је важно, јер МС током времена има тенденцију акумулације онеспособљености, па се пацијенти годинама боре са различитим проблемима везаним за њихово физичко, ментално и социјално благостање – истакла је проф. др Друловић.

Александра Старчевић из Београда већ седам година прима терапију прве генерације, а с обзиром на то да јој је болест прогредирала, одлучено је да крене да добија нову, савремену терапију, како се болест даље не би погоршавала. 

- Прве симптоме МС сам осетила крајем 2010., а већ почетком наредне године дијагноза ми је дефинитивно потврђена. Тек крајем 2015. сам почела да добијам терапију, коју сам све до сада добијала. Међутим, болест је прогредирала. Драматично се променило моје стање, отежано ходам, пало ми је стопало, цела десна страна ми је слаба. Због короне, радила сам две године од куће и кад смо се вратили у канцеларију, моје колеге су биле шокиране, кад су ме видели да долазим са штапом, јер сам претходних 10 година функцинисала тако да они нису могли да примете неке промене.

Колегама сам написала мејл објаснивши им да сам исто болесна као и пре 10 година, само што они то сада виде. Сада сам тренутно на припремама, радим анализе да би се проверило моје стање пре него што примим нову терапију – напомиње Александра Старчевић.     

На конференцији је говорила и Марија Томовић из Београда, којој је пре скоро четири године установљена мултипле склероза, примарно прогресивни тип. Добро је знала о каквој болести се ради, јер је имала две другарице са МС. Једна је на жалост преминула. Од децембра прошле године добија савремену терапију и нада се да ће тако зауставити погоршање болести. 

-  Почетком 2019. године приметила сам да се саплићем, да имам спорију моторику, слабију памћење итд. Обратила сам се лекару  и званично добила дијагнозу МС. У међувремену су кренула погоршања, јер мој тип болести нема релапсе већ се дешавају погоршања са трајним оштећењима. Сада срећом примам савремену терапију и са новим леком очекујем да ми се заустави прогресија болести, коју нисам имала претходна три месеца – рекла је Томовић.