"Нечија деца се играју, а моје лежи у болници" Родитељи тврде да је ДЕТЕ СИЛОВАНО у школској учионици у Чачку, исповест леди крв у жилама
У потресној исповести, родитељи су до детаља описали ужас који је њихов син преживео у школској учионици и тешке трауме због којих је завршио у болници.
Након инцидента који се прошле седмице догодио у једној основној школи у селу у близини Чачка, током којег је дошло до вршњачког насиља са елементима сексуалног узнемиравања, јавност је дубоко узнемирена.
Док се Више јавно тужилаштво у Чачку огласило ставом да у конкретном случају "није било силовања детета", родитељи жртве бурно реагују и тврде да је оваква оцена донета исхитрено, с обзиром на то да званична изјава од самог дечака још увек није узета у полицији.
У потресној исповести за емисију "Црна хроника", родитељи су до детаља описали како су сазнали за ужас који је њихово дете преживело и шта се, према речима дечака, догодило у школској учионици.
Мајка дечака наводи да је дете у четвртак дошло из школе неубичајено тихо и нерасположено, али да им у првом моменту ништа није рекло. Истину су сазнали тек у вечерњим сатима, преко старијег сина.
"У вечерњим сатима седели смо ја и супруг и двоје још деце, и један син је рекао: 'Tata, изађи напоље да ти нешто кажем.' Супруг је изашао, вратио се буновит, онако сав уплашен, испрепадан... Дете му је рекло га да је један друг у школи и да му је ставио ону ствар у задњицу", прича видно потресена мајка за Курир.
Отац дечака додаје да је најпре био у неверици када му је средњи син пренео да старији брат плаче напољу и шта се догодило.
"Ја изађем напоље, он каже тако и тако да је тај друг, не знам шта радио тамо са њим у учионици... Ја прво нисам ни поверовао, ја сам мало и пукао онако био, рекох: 'Деца ко деца, можда лаже, можда ово, можда оно.' Ја се вратим у кућу и окренем разредну. Она се јави и на питање да ли је то истина, одговорила је: 'Јесте'", присећа се отац.
Детаљи злостављања
Сутрадан, у присуству родитеља и представника школе, дечак је детаљно описао хронологију догађаја који се одиграо у учионици на спрату школе, где су ученици увели једног друга који је на физичком повредио ногу.
"Ја сам, каже, ушао после неколико минута горе да видим како је он и наслонио сам се рукама на катедру наставника, да причам са њим. И каже: 'Уопште нисам осетио кад ми је тај друг пришао од позади, скинуо своје панталоне и доњи веш, па је скинуо мене и почео ту радњу да ради.' 'Ја сам почео', каже, 'да кукам. После неког извесног времена остали другари су ме', каже, 'извукли од њега, извукли ме из учионице у ходник. Овај ме је друг', каже, 'stigao, ухватио ме за руке и поново ме вукао у учионицу, и поново', каже, 'урадио исту радњу'", пренела је мајка синовљеве речи.
Према тврдњама мајке, у учионици је у том тренутку било присутно шесторица основаца, иако су нека од деце касније тврдила да су ушла тек када су чула вриштање. Родитељи за Курир такође истичу сазнања да је постојао и видео-снимак догађаја који је у међувремену обрисан са телефона једног од ученика.
"Не једе, не спава.. Друга деца се играју, моје дете лежи у болници"
Након инцидента, здравствено и психичко стање дечака нагло се погоршало. Отац објашњава да је у петак увече дете доживело тешку кризу, због чега су, по савету полиције, хитно отишли на ургентно одељење. Дечак се од тада налази на болничком лечењу.
"Он слабо једе, само спава, сав је нерасположен, види се да је дете психички пало", каже мајка, док отац додаје да је дечак поновио исти исказ лекарима у болници.
Одлука Вишег јавног тужилаштва у Чачку да у јавност изађе са ставом да кривичног дела силовања нема, запрепастила је породицу. Родитељи наглашавају да званична изјава од жртве у полицијске сврхе још увек није узета.
"Ја сам згрожен, ми смо били малопре у болници. Питали смо докторе, нико, значи нико никакве папире, ништа није дао. Ја не знам откуд им та информација и како могу, од кога су они то добили и шта, ја стварно не знам... Инспектор нам је рекао, кад је узео брис, да се јавимо са дететом у СУП кад изађе из болнице ради изјаве", објашњава отац дечака.
Иако родитељи изражавају дубоко незадовољство због начина на који је вођена комуникација са школом непосредно након догађаја, истичући да су за све сазнали прекасно и да се ситуација у првом тренутку минимизирала, сада им је једини циљ да се истера правда за трауме које је њихово дете преживело.
"Само хоћу правду. Ништа друго. Значи моје је дете оштећено сигурно. Што треба да буде на распусту, кући да се игра, он је завршио у болници. Неко ће платити његов страх и трауме што ће можда му остати до краја живота. Нечија се деца играју, а моје лежи у болници", закључује отац оштећеног дечака.
Србија Данас/Курир