СРБИЈА НИКАДА НЕЋЕ ОДУСТАТИ ОД СВОГ НАРОДА И ПРАВА НА КИМ! Мере против терористе Куртија представљају платформу за дугорочан одговор на кризу - Држава спремна на МИР И СТАБИЛНОСТ
Србија је јасно поновила став да не жели да угрози мир и безбедност у Европи и потврдила да је, за разлику од приштинске власти, партнер с којим може да се разговара.
Одговор Србије на серију једностраних потеза Приштине и стварање неподношљивих услова за живот Срба на Косову и Метохији је свеобухватан и добро промишљен и шаље поруку озбиљне и одговорне државе која неће одустати ни од свог народа, нити од права на своју јужну покрајину, оцењују саговорници.
Офанзива
Бивши дипломата Зоран Миливојевић каже да су мере које ће предузети Србија, а које је у петак саопштио председник Србије Александар Вучић, примерене ситуацији с којом се и држава и српски народ суочавају и подразумевају политичке, дипломатске, економске, социјалне и правне акције.
- Све те мере кажу једно, а то је да овако више не може, и кад је реч о о политичком дијалогу и кад је реч о о решавању косовског питања, али и кад је реч о положају српског народа и ставу Србије према томе. Предлажу се два врло важна закона, један који се тиче прогона оних који чине кривична дела и други се тиче социјално-економске компоненте. Ово је порука усмерена пре свега ка онима који су виновници овога, али и онима који су у позицији да могу да реагују и спрече све те негативне појаве. То је у првом реду ЕУ, која посредује у дијалогу. Порука је да овакав дијалог нема смисла. Прва тачка - враћање у првобитно стање, јако је важна, јер говори да све оно што је договорено, потписано, где постоје јасно дефинисане обавезе у којима учествује ЕУ мора да се испоштује. И то је, на неки начин, и порука да основ и начин дијалога мора да се промени. Дакле, не може се разговарати о новим стварима ако старе нису реализоване - наглашава саговорник.
Миливојевић сматра да су дипломатске активности, посебно писмо које ће добити сталне чланице Савета безбедности, важно подсећање на Резолуцију 1244 и на међународно право, на улогу и мандат Унмика и Кфора на терену.
- Србија инсистира на Бриселском споразуму и на Заједници српских општина. Ништа мање важне су све оне мере подршке српском народу да у овим тешким околностима преживи. Треба очекивати озбиљну политичку и дипломатску офанзиву по свим тим линијама. Крајњи је момент за реакцију Србије и својеврсну мобилизацију - каже Миливојевић.
Стратегија и тактика
И директор Центра за проучавање глобализације Дејан Милетић оцењује за Курир да су планиране акције добро промишљене, реалне у овом тренутку и усмерене ка стратешким интересима Србије.
- С једне стране, Србија је послала снажну поруку да неће одустати од свог народа, нити од права на КиМ, а с друге стране, потврдила је став да не жели да угрози мир и безбедност у Европи и да је она партнер с којим се разговара и договара, а не неко ко повлачи потезе који бесповратно могу да уруше перспективу не само региона него и много шире. Оно што зависи од Србије, као што су економска и социјална подршка Србима на КиМ и прогон оних који су се над њима иживљавали, покренуће се одмах, а прихватање предлога који се тичу решавања неких других питања треба очекивати у наредном периоду. Дипломатска активност ће се додатно интензивирати и треба обзнанити шта је све рађено с нашим људима. Ово су стратешки и тактички потези у једном. Када кажем тактички, мислим на оне који могу у овом тренутку да олакшају живот нашим људима а зависе од Србије. Добро би било да као народ и држава станемо иза тога и да дочекамо крај овом удруженом злочиначком деловању против српског народа на простору КиМ - каже Милетић.
МЕРЕ ПО ТАЧКАМА
1. Повратак на претходно стање
* Расписивање избора на северу КиМ уз учешће ОЕБС и ЕУ
* Повратак српских полицајаца у директорат Север
* Повратак српских судија и тужилаца
* Повлачење тзв. косовске полиције са севера КиМ
* Хитно, неодложно и коначно формирање ЗСО
* Моментално ослобађање 86 политичких затвореника
* Хитно покретање платног промета и поштанских услуга
2. КиМ као подручје посебне социјалне заштите
* Обезбеђивање новчаних накнада за незапослене, децу и младе
3. Отпорност српских институција на КиМ
* Српске институције и привремени органи на КиМ неће бити укинути нити затворени
* Отварање посебне писарнице преко које ће Срби са севера КиМ моћи да остваре своја права из домена социјалне заштите и затраже виталне јавне и административне услуге
4. Формирање посебног тужилаштва
* Процесуирање злоупотреба и кршења основних људских права, узурпације имовине...
* Тужилаштво ће имати посебан задатак да истражи и гони криминална и противправна дела службеника и званичника Приштине, али и Срба који у име и за рачун албанске тајне полиције спроводе прогон српског живља
5. Одлука о нелегалности свих албанских органа и институција на КиМ
* Скупштина Србије усвојиће одлуку којом ће се констатовати нелегалност свих органа и институција на територији КиМ после нелегално проглашене независности, као и непоштовање њихових аката
Дејан Вук Станковић - Повратак изворним принципима Бриселског споразума.
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић оценио је за Курир телевизију да су мере повратак изворним принципима Бриселског споразума, јер подразумевају и повратак Срба у институције и расписивање легалних локалних избора у четири српске општине, у којима садашњи представници немају никакав легитимитет.
- Такође, важна мера је повлачење специјалне косовске полиције, што је тест за међународну заједницу пре свега, али и за Албанце на Косову. Што се тиче других мера, оне иду у правцу нормализације свакодневног живота који је угрожен Куртијевим систематским терором који није само репресиван у смислу физичке принуде, већ носи и психолошку поруку да Срби на КиМ нису безбедни и да треба да оду одатле - упозорио је он.
Извор: Србија Данас/Курир