ВУЧИЋ У КОТОРУ Председник на Самиту лидера Западног Балкана и ЕУ: Нећемо ући у ЕУ, пре него што Украјина уђе
Самит лидера Западног Балкана и Европске уније под слоганом "Један регион, заједничка визија", биће одржан данас у Котору, уз присуство председника Србије Александра Вучића, који ће учествовати на панелу и имати низ важних сусрета са званичницима.
Обраћање Вучића из Котора
Председник је у Котору имао и низ билатералних сусрета. Вучић се на почетку захвалио домаћинима на гостопримству.
- Имао сам прилику да разговарам и са америчким представником, О Брајаном, разговарали смо о свим важним питањима, европском путу, дијалогу са Приштином, резолуцији - казао је Вучић.
О говору на руском језику у Руском дому
Председник је прокоментарисао "замерке" што је говорио на руском језику у свом излагању у Руском дому:
- Баш ме брига ко ће да замера, сматрао сам прикладним да део излагања изнесем на руском. Сам ћу о томе одлучивати, уз поштовање чињеница да представљам грађане Србије и државу Србију.
О стопи јавног дуга
- Данас је 47,8 одсто што је најмање у региону. Договор о слободном промету радне снаге има позитиван ефекат. Имамо недостатак радне снаге. Мораћемо да увозимо радну снагу из свих делова света у наредном периоду
О атентату на Фица
- Изузетно сам потресен, верујем да ћу га у данима пред нама посетити. Он је борац, један страховито снажан, јак лидер. Што се тиче ових који су хапшени, са њима ће се понашати у складу са законом. Овај што је мени претио је сваки дан чинио нека кривична дела. Једно 50 дела наређано.
Вучић је говорио и о коментарима да приликом посете Кулебе, нису биле истакнуте заставе.
- Никада не качимо заставе за министре, качимо за шефове држава и влада. Важно је да су довољно безобразни - казао је Вучић.
О резолуцији о Сребреници
- Ми немамо кључне земље, поштујемо интегритет свих земаља света. За нас су све земље важне. Што се тиче броја, ми радимо своје рачунице, али јасно је нама од почетка да ми не можемо да победимо колективни запада. Ми се боримо за част, за Србију, за Републику Српску у оквиру Дејтона. Борићемо се, нема ту велике филозофије. Ићи ћу и ја у Њујорк. Овде је реч о политичкој декларацији, политичкој одлуци, у којој хоћете да ставите колективни жиг једном народу. Ја сам поносан на чињеницу да Србија може да се супротстави уздигнуте главе, за нас слобода нема цену.
- Сарајево може да прати шта хоће. Нећу да посустанем никада, ни када усвоје резолуцију. Шта је смисао? Је ли то, што је рекао Конаковић, ревизија тужбе, или ратна одштета. Да ли ће укинути Републику Српску, волели би али неће.
- Што се тиче Црне Горе, ми поштујемо Црну Гору. То је одлука ЦГ, нека ради шта јој воља, да ли је то потаман, да ли ће Србија да буде одушевљена уколико ЦГ подржи резолуцију о сребреници - свакако да нећемо. Немојте да нас терате, ем да нас бијете поглави, ем да нас терате да вичемо да нам је лепо. Пустите нас, издржаћемо ми и те ударце, није никакав проблем. Што се тиче резолуције о Јасеновцу, то је добра идеја, па ћемо је ми сагледати како да је оберучке у будућности прихватимо. Ал питање је за грађане ЦГ и политичке представнике, желе ли то или не желе.
О забрани патријарху да посети КиМ
- То је ваљда доказ како они поштују људска права и баш их квалификује за пријем у Савет Европе. Примићу сутра патријарха и владике у Председништву, па ћемо имати више прилике да о томе разговарамо.
Председник се обратио на панелу
- Веома смо ентузијастични у вези са овим планом још од првог тренутка. Морам да кажем да овај начин промењеног приступа заправо је добра прилика за нас на Балкану и хвала вам свима што ово радите. Очигледно многи не разумеју о чему овде говоримо, а то је зато што не разговарамо о великим политичким питањима, већ о животима људи. До сада само имали квалитетне разговоре, можда је остало неколико нерешених питања. Било је неких одлука које за нас нису биле лаке, питање јавних набавки, државне помоћи, питање виза. Али једноставно треба да разрадимо нека питања, урадићемо то и то су питања, надам се, где ћемо прихватити неке мале захтеве. Оно што сам желео да кажем, да сви чују, заједничка област плаћања, питање ACCA, сначи споразум о процени усаглашености и прихварању индустријских производа. Корисно је, мораћемо да извозимо рецимо веш машине, усисиваче, сваки пут је контролисано да ли је све урађено уз неопходне потврде. Сада ће то бити много лакше и помоћи ће нам да развијемо наше економије. Имамо неколико фабрика у Србији које ће имати користи од оваквих споразума. То обухвата 10 посто извоза Србије у ЕУ, а то уопште није за потцењивање. То ће донети користи региону, јер ми то ценимо, јер то је новац европских пореских обвезник, због тога кажемо да смо захвални. Најважније су структурне реформе које ће морати да се прихвате.
- Било би ми лако да одговорим на политички начин неким људима овде који никада ништа не говоре о нашим економијама, али су зато увек спремни да одрже политичка предавања свима, не само мени, али бесмислено је, изгледао бих као они и једноставно ћу то избећи - казао је председник.
- Надам се да ћемо имати један квалитетан састанак са најбољим могућим закључцима, када се идући пут будемо срели у Сарајеву.
- Еди је покренуо ту тему, ја знам да ми нећемо ући у ЕУ, пре него што Украјина уђе, да ли ћемо заједно са Украјином или не. Моја интелигенција ми говори да сам у праву. То значи да ћемо морати да чекамо још шест година.
"Хвала Црној Гори на гостопримству"
- Надам се да тешким и озбиљним реформама које спроводимо можемо да се приближимо јединственом европском тржишту, што је од великог значаја за све нас на Западном Балкану. Верујем да и пре чланства у ЕУ можемо да остваримо важне резултате и добру корист за све наше грађане. Хвала Црној Гори на гостопримству и очекујем добре разговоре. - написао је председник Србије на свом Инстаграм налогу.
Вучић са самита: "Очекујем добар разговор"
- Очекујем добар разговор, надам се да можемо да се приближимо озбиљним реформама. Верујем да и пре чланстав у ЕУ, можемо да остваримо озбиљне резултате - казао је Вучић.
Председник Вучић рекао је да верује да чланством у ЕУ можемо да остваримо важне резултате.
Он рекао да тешким реформамам можемо да се проближимо тржишту ЕУ, које је значајно за Западни Балкан.
- Верујем да чланством у ЕУ можемо важне резултате да остваримо - рекао је он и напоменуо да ту има "не лаких задатака".
На питање "какав је смисао резолуције о Сребреници", Вучић је рекао:
- Немам никакву поруку, то је њихова ствар. Они доносе одлуку како ће да се поставе по тим питањима. Ми знамо каква је наша порука. Имају они неке друге овде који ће да говоре како и шта очекују. Ми то не радимо. Ја имам једно питање, на које нико нема одговор, а то је - какав је смисао тога дана, какв је смисао те резолуције. Кажу није наметање колективне кривице, него штаје, пошто је индивидуална кривица већ одређена пресудама. Не помиње се ниједно име у самој резолуцији. Свако нека доноси своју одлуку, а ми ћемо се понашати у складу са тим у будућности.