Кина се спрема за нуклеарни рат? Гради се огроман комплекс за смештај комплетног руководства земље
Кина је у процесу изградње колосалног војног командног центра, који ће бити десет пута већи од Пентагона, у припреми за потенцијалне нуклеарне нападе.
Огроман комплекс, лоциран западно од Пекинга у подручју Qinglonghua, верује се да је утврђен бункерима дизајнираним да заштите кинеско политичко и војно руководство од врста пројектила које користи Сједињене Америчке Државе, како извештава Асиа Тимес из Хонг Конга
Несагледива величина
Када буде завршен, нови командни центар Народноослободилачке војске (ПЛА) ће надмашити Пентагон по величини, чиме ће постати највећи војни командни комплекс на свету. Изградња овог огромног објекта изазвала је забринутост међу западним обавештајним агенцијама, подстичући спекулације о припремама Кине за значајан, потенцијално нуклеарни сукоб.
Кина брзо развија нове оружане снаге и пројекте, у очекивању стоте годишњице својих војних снага 2027. године, што је очигледно кроз изградњу овог новог војног комплекса. Вест о овом подухвату подудара се са позивом америчког председника Доналда Трампа за развој система противракетне одбране нове генерације, сличног израелском Гвозденом Куполи, али са знатно широм покривеношћу.
Нагласак кинеске војске на подземној одбрани није нов феномен. 2017. године, кинеска државна телевизија CCTV известила је о изградњи ПЛА командног центра у Xishanu, југозападно од Пекинга, који је дубоко закопан 100 метара испод земље. Qian Qihu, војни представник, нагласио је неопходност за Кину да се заштити од потенцијалних напада, укључујући и нуклеарне, позивајући се на успешно тестирање првог водониковог бомба 1967. године.
Проширење нуклеарних способности
Извештај Министарства одбране САД наглашава значајне инвестиције Кине у проширење и модернизацију својих нуклеарних способности. Процењује се да Кина тренутно располаже са преко 600 нуклеарних бојевих глава, са пројекцијама које указују на потенцијално повећање на преко 1000 бојевих глава до 2030. године. Осим тога, Кина је завршила изградњу 320 нових складишних објеката за међуконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) на три различите локације, а њени подморнице са балистичким ракетама су опремљене ракетама које могу досећи континенталне Сједињене Америчке Државе.
Процена Пентагона такође истиче напоре Кине да прошири своје прекоморске логистике и број страних база, потенцијално укључујући земље попут Бурме, Тајланда, Индонезије, Пакистана, Шри Ланке, Уједињених Арапских Емирата, Кубе, Кеније и других. Са значајним инвестицијама, Кина тренутно може да се похвали највећом морнарицом на свету, са 370 бродова и подморница, а очекује се да ће овај број порасти на 435 до 2030. године.