Kina se sprema za nuklearni rat? Gradi se ogroman kompleks za smeštaj kompletnog rukovodstva zemlje
Kina je u procesu izgradnje kolosalnog vojnog komandnog centra, koji će biti deset puta veći od Pentagona, u pripremi za potencijalne nuklearne napade.
Ogroman kompleks, lociran zapadno od Pekinga u području Qinglonghua, veruje se da je utvrđen bunkerima dizajniranim da zaštite kinesko političko i vojno rukovodstvo od vrsta projektila koje koristi Sjedinjene Američke Države, kako izveštava Asia Times iz Hong Konga
Nesaglediva veličina
Kada bude završen, novi komandni centar Narodnooslobodilačke vojske (PLA) će nadmašiti Pentagon po veličini, čime će postati najveći vojni komandni kompleks na svetu. Izgradnja ovog ogromnog objekta izazvala je zabrinutost među zapadnim obaveštajnim agencijama, podstičući spekulacije o pripremama Kine za značajan, potencijalno nuklearni sukob.
Kina brzo razvija nove oružane snage i projekte, u očekivanju stote godišnjice svojih vojnih snaga 2027. godine, što je očigledno kroz izgradnju ovog novog vojnog kompleksa. Vest o ovom poduhvatu podudara se sa pozivom američkog predsednika Donalda Trampa za razvoj sistema protivraketne odbrane nove generacije, sličnog izraelskom Gvozdenom Kupoli, ali sa znatno širom pokrivenošću.
Naglasak kineske vojske na podzemnoj odbrani nije nov fenomen. 2017. godine, kineska državna televizija CCTV izvestila je o izgradnji PLA komandnog centra u Xishanu, jugozapadno od Pekinga, koji je duboko zakopan 100 metara ispod zemlje. Qian Qihu, vojni predstavnik, naglasio je neophodnost za Kinu da se zaštiti od potencijalnih napada, uključujući i nuklearne, pozivajući se na uspešno testiranje prvog vodonikovog bomba 1967. godine.
Proširenje nuklearnih sposobnosti
Izveštaj Ministarstva odbrane SAD naglašava značajne investicije Kine u proširenje i modernizaciju svojih nuklearnih sposobnosti. Procenjuje se da Kina trenutno raspolaže sa preko 600 nuklearnih bojevih glava, sa projekcijama koje ukazuju na potencijalno povećanje na preko 1000 bojevih glava do 2030. godine. Osim toga, Kina je završila izgradnju 320 novih skladišnih objekata za međukontinentalne balističke rakete (ICBM) na tri različite lokacije, a njeni podmornice sa balističkim raketama su opremljene raketama koje mogu doseći kontinentalne Sjedinjene Američke Države.
Procena Pentagona takođe ističe napore Kine da proširi svoje prekomorske logistike i broj stranih baza, potencijalno uključujući zemlje poput Burme, Tajlanda, Indonezije, Pakistana, Šri Lanke, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kube, Kenije i drugih. Sa značajnim investicijama, Kina trenutno može da se pohvali najvećom mornaricom na svetu, sa 370 brodova i podmornica, a očekuje se da će ovaj broj porasti na 435 do 2030. godine.