Ово су кључне ствари које су договорили Руси и Американци у Ријаду: У Москви одушевљени, Украјину једва да су споменули
У главном граду Саудијске Арабије, Ријаду, одржан је први састанак руских званичника и представника нове америчке администрације о рату у Украјини.
Преговори су се водили у једној од палата краљевске породице Дирија у комплексу Албасатин.
Руску страну представљали су министар спољних послова, прекаљени дипломата Сергеј Лавров, као и помоћник шефа државе Јуриј Ушаков, док су америчку страну предводили државни секретар Марко Рубио, помоћник америчког председника Доналда Трампа за националну безбедност Мајкл Волц и специјални изасланик америчког лидера за Блиски исток Стивен Виткоф.
Три и по сата се преговарало иза затворених врата у Ријаду, након чега је за званице уприличен ручак.
Након завршетка разговора обратила се портпаролка америчког Стејт департмента Тами Брус, која је рекла да су се делегације Сједињених Држава и Русије сложиле да се "позабаве проблемима у билатералним односима у циљу предузимања корака неопходних за нормализацију рада дипломатских мисија".
- Две стране су се такође сложиле да именују тимове на високом нивоу за преговоре о прекиду ватре у Украјини, који ће радити на окончању сукоба у Украјини што је пре могуће, на начин који је трајан, одржив и прихватљив за све стране. САД и Русија ће такође почети да разматрају будућу сарадњу по питањима од заједничког геополитичког интереса и историјских економских и инвестиционих могућности које ће произаћи из успешног окончања сукоба у Украјини - додала је Брус.
Амерички државни секретар Марко Рубио и руски шеф дипломатије Сергеј Лавров договорили су се о пет кључних тачака, тако што ће да:
1. наставе да одржавају контакте
2. именују тимове који је преговарати о миру у Украјини
3. створе механизме како би елиминисали "иритантне факторе" у америчко-руским односима
4. сарађују на пољу геополитичких интереса
5. раде на економским приликама након завршетка рата у Украјини и припреме терен за будућа улагања.
- За окончање рата у Украјини биће потребни уступци са свих страна, услови морају бити прихватљиви - изјавио је шеф Стејт департмента Марко Рубио после завршетка преговора с руском делегацијом у Саудијској Арабији.
Амбасаде у Москви и Вашингтону?
Убрзо након обраћања Рубија, јавности се обратио и Сергеј Лавров.
Лавров се огласио међу последњима, поручујући да су разговори са америчким званичницима били "веома корисни".
Лавров је рекао да има разлога да се верује да је америчка страна почела боље да слуша став Москве.
- Разговор је био, верујем, веома користан. Не само да смо слушали већ смо се и чули. Имам разлога да верујем да је америчка страна почела боље да разуме нашу позицију - рекао је Лавров новинарима после руско-америчких разговора у Ријаду.
Говорећи о преговорима, руски шеф дипломатије је рекао и да је договорено да у што краћем року буду именовани амбасадори у Вашингтону и Москви.
- Најхитније, али не и најтеже, јесте да се обезбеди што пре именовање руских амбасадора у САД и САД у Русији - рекао је Лавров и додао да је договорено да се реше проблеми у раду амбасада у скоријој будућности.
Истакао је и да је што се Русије и САД тиче договорено да, у случају да се интереси обе стране не подударају, не треба провоцирати конфликт, већ наћи решење за проблем.
Навео је и да постоји велика заинтересованост за уклањање "вештачких препрека" на путу ка развоју узајамно корисне економске сарадње.
Осим тога, како је навео Лавров, договорено је и да ће земље створити услове за решавање украјинске кризе како би се "у потпуности обновила сарадња САД и Русије".
Неприхватљиво
- Да бисмо спречили торпедовање успостављања односа између Русије и САД, потребно је да их успоставимо, што смо данас и урадили, и то, искрено, не безуспешно. Нисмо разговарали о свему што нас још дели, али су концептуални приступ даљем раду председници дефинисали током телефонског разговора - рекао је Лавров и додао да је поновио делегацији САД да је присуство страног контингента из земаља НАТО у Украјини неприхватљив за Русију.
- Појава оружаних снага из земаља НАТО, али под страном заставом, под заставом Европске уније или под националним заставама, ништа не мења у том погледу. То је, наравно, за нас неприхватљиво - рекао је Лавров.
Принц престолонаследник Мухамед бин Салман - Кључни играч у операцији око које се ломи свет
Избор Ријада од стране Трампове администрације указује на то до које мере се Краљевина Саудијска Арабија дипломатски померила из државе која је била готово прогнана након стравичног убиства саудијског новинара Џамала Кашогија 2018.
Чини се, како пише BBC, да је сенка сумњи и остракизма која се тада надвила над земљом, а посебно њеним дефакто лидером, престолонаследником Мухамедом бин Салманом, практично нестала, иако се забринутост за стање људских права у Саудијској Арабији и даље повремено износи на међународним форумима.
Кашоги, критичар саудијских власти, посебно престолонаследника Мухамеда бин Салмана, побегао је у Сједињене Државе из страха од хапшења након што је критиковао неке од Бин Салманових одлука и војну интервенцију Ријада у Јемену. Он је нестао 2. октобра 2018. године, након што је ушао у саудијски конзулат у Истанбулу, где је дошао по документа за венчање са својом турском вереницом. Турски званичници верују да је тамо убијен и да је његово тело потом уклоњено - према неким проценама, можда претходно раскомадано.
Ова афера је изазвала напете односе између Ријада и западних земаља. Ријад је у почетку негирао убиство, а затим је тврдио да су га починили саудијски агенти који су деловали на своју руку. Према саудијским властима, то је била "одметничка операција".
За убиство су окривили двадесетак нижерангираних одметнутих официра, од којих је петоро осуђено на смрт након суђења које је трајало годину дана.
Доналд Трамп, тадашњи председник САД у свом првом мандату, описао је трагични догађај у конзулату као "неприхватљив", али је истовремено Саудијску Арабију назвао "великим савезником", а њихову верзију догађаја у конзулату "веродостојном".
У многим областима - посебно у забави и спорту - Саудијска Арабија троши огромне суме новца да унапреди своје амбиције да постане главни играч на светској сцени.
И дипломатски, саудијско руководство је такође појачало своју улогу на светској сцени. Током мандата Џоа Бајдена у Овалној канцеларији, Ријад се, под притиском Вашингтона, удаљио од ослањања на САД као кључног међународног савезника.
Зеленски бесан - Састанак Украјини иза леђа
Председник Украјине Володимир Зеленски критиковао је састанак америчких и руских изасланика у Ријаду, назвавши га "разговорима о Украјини без Украјине".
- Разговори се воде између представника Русије и представника Сједињених Америчких Држава. О Украјини - опет о Украјини - а без Украјине - рекао је он.
Он је рекао да "преговори не би требало да се одржавају њима иза леђа".
Председник Украјине, који је одложио своју посету Саудијској Арабији до 10. марта, рекао је да биЕвропа требало да буде укључена у дискусију о окончању рата у Украјини.
- Веома је важно да се било какав разговор о завршетку рата не догоди иза леђа укључених страна - рекао је и додао да је за трајни мир "важно не погрешити".
- Преговарачки сто мора да представља све стране - Америку, Европу и Украјину - поручио је Зеленски и додао да Украјина неће пристати на руске ултиматуме.
Србија Данас/Курир