Ovo su ključne stvari koje su dogovorili Rusi i Amerikanci u Rijadu: U Moskvi oduševljeni, Ukrajinu jedva da su spomenuli
U glavnom gradu Saudijske Arabije, Rijadu, održan je prvi sastanak ruskih zvaničnika i predstavnika nove američke administracije o ratu u Ukrajini.
Pregovori su se vodili u jednoj od palata kraljevske porodice Dirija u kompleksu Albasatin.
Rusku stranu predstavljali su ministar spoljnih poslova, prekaljeni diplomata Sergej Lavrov, kao i pomoćnik šefa države Jurij Ušakov, dok su američku stranu predvodili državni sekretar Marko Rubio, pomoćnik američkog predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost Majkl Volc i specijalni izaslanik američkog lidera za Bliski istok Stiven Vitkof.
Tri i po sata se pregovaralo iza zatvorenih vrata u Rijadu, nakon čega je za zvanice upriličen ručak.
Nakon završetka razgovora obratila se portparolka američkog Stejt departmenta Tami Brus, koja je rekla da su se delegacije Sjedinjenih Država i Rusije složile da se "pozabave problemima u bilateralnim odnosima u cilju preduzimanja koraka neophodnih za normalizaciju rada diplomatskih misija".
- Dve strane su se takođe složile da imenuju timove na visokom nivou za pregovore o prekidu vatre u Ukrajini, koji će raditi na okončanju sukoba u Ukrajini što je pre moguće, na način koji je trajan, održiv i prihvatljiv za sve strane. SAD i Rusija će takođe početi da razmatraju buduću saradnju po pitanjima od zajedničkog geopolitičkog interesa i istorijskih ekonomskih i investicionih mogućnosti koje će proizaći iz uspešnog okončanja sukoba u Ukrajini - dodala je Brus.
Američki državni sekretar Marko Rubio i ruski šef diplomatije Sergej Lavrov dogovorili su se o pet ključnih tačaka, tako što će da:
1. nastave da održavaju kontakte
2. imenuju timove koji je pregovarati o miru u Ukrajini
3. stvore mehanizme kako bi eliminisali "iritantne faktore" u američko-ruskim odnosima
4. sarađuju na polju geopolitičkih interesa
5. rade na ekonomskim prilikama nakon završetka rata u Ukrajini i pripreme teren za buduća ulaganja.
- Za okončanje rata u Ukrajini biće potrebni ustupci sa svih strana, uslovi moraju biti prihvatljivi - izjavio je šef Stejt departmenta Marko Rubio posle završetka pregovora s ruskom delegacijom u Saudijskoj Arabiji.
Ambasade u Moskvi i Vašingtonu?
Ubrzo nakon obraćanja Rubija, javnosti se obratio i Sergej Lavrov.
Lavrov se oglasio među poslednjima, poručujući da su razgovori sa američkim zvaničnicima bili "veoma korisni".
Lavrov je rekao da ima razloga da se veruje da je američka strana počela bolje da sluša stav Moskve.
- Razgovor je bio, verujem, veoma koristan. Ne samo da smo slušali već smo se i čuli. Imam razloga da verujem da je američka strana počela bolje da razume našu poziciju - rekao je Lavrov novinarima posle rusko-američkih razgovora u Rijadu.
Govoreći o pregovorima, ruski šef diplomatije je rekao i da je dogovoreno da u što kraćem roku budu imenovani ambasadori u Vašingtonu i Moskvi.
- Najhitnije, ali ne i najteže, jeste da se obezbedi što pre imenovanje ruskih ambasadora u SAD i SAD u Rusiji - rekao je Lavrov i dodao da je dogovoreno da se reše problemi u radu ambasada u skorijoj budućnosti.
Istakao je i da je što se Rusije i SAD tiče dogovoreno da, u slučaju da se interesi obe strane ne podudaraju, ne treba provocirati konflikt, već naći rešenje za problem.
Naveo je i da postoji velika zainteresovanost za uklanjanje "veštačkih prepreka" na putu ka razvoju uzajamno korisne ekonomske saradnje.
Osim toga, kako je naveo Lavrov, dogovoreno je i da će zemlje stvoriti uslove za rešavanje ukrajinske krize kako bi se "u potpunosti obnovila saradnja SAD i Rusije".
Neprihvatljivo
- Da bismo sprečili torpedovanje uspostavljanja odnosa između Rusije i SAD, potrebno je da ih uspostavimo, što smo danas i uradili, i to, iskreno, ne bezuspešno. Nismo razgovarali o svemu što nas još deli, ali su konceptualni pristup daljem radu predsednici definisali tokom telefonskog razgovora - rekao je Lavrov i dodao da je ponovio delegaciji SAD da je prisustvo stranog kontingenta iz zemalja NATO u Ukrajini neprihvatljiv za Rusiju.
- Pojava oružanih snaga iz zemalja NATO, ali pod stranom zastavom, pod zastavom Evropske unije ili pod nacionalnim zastavama, ništa ne menja u tom pogledu. To je, naravno, za nas neprihvatljivo - rekao je Lavrov.
Princ prestolonaslednik Muhamed bin Salman - Ključni igrač u operaciji oko koje se lomi svet
Izbor Rijada od strane Trampove administracije ukazuje na to do koje mere se Kraljevina Saudijska Arabija diplomatski pomerila iz države koja je bila gotovo prognana nakon stravičnog ubistva saudijskog novinara Džamala Kašogija 2018.
Čini se, kako piše BBC, da je senka sumnji i ostrakizma koja se tada nadvila nad zemljom, a posebno njenim defakto liderom, prestolonaslednikom Muhamedom bin Salmanom, praktično nestala, iako se zabrinutost za stanje ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji i dalje povremeno iznosi na međunarodnim forumima.
Kašogi, kritičar saudijskih vlasti, posebno prestolonaslednika Muhameda bin Salmana, pobegao je u Sjedinjene Države iz straha od hapšenja nakon što je kritikovao neke od Bin Salmanovih odluka i vojnu intervenciju Rijada u Jemenu. On je nestao 2. oktobra 2018. godine, nakon što je ušao u saudijski konzulat u Istanbulu, gde je došao po dokumenta za venčanje sa svojom turskom verenicom. Turski zvaničnici veruju da je tamo ubijen i da je njegovo telo potom uklonjeno - prema nekim procenama, možda prethodno raskomadano.
Ova afera je izazvala napete odnose između Rijada i zapadnih zemalja. Rijad je u početku negirao ubistvo, a zatim je tvrdio da su ga počinili saudijski agenti koji su delovali na svoju ruku. Prema saudijskim vlastima, to je bila "odmetnička operacija".
Za ubistvo su okrivili dvadesetak nižerangiranih odmetnutih oficira, od kojih je petoro osuđeno na smrt nakon suđenja koje je trajalo godinu dana.
Donald Tramp, tadašnji predsednik SAD u svom prvom mandatu, opisao je tragični događaj u konzulatu kao "neprihvatljiv", ali je istovremeno Saudijsku Arabiju nazvao "velikim saveznikom", a njihovu verziju događaja u konzulatu "verodostojnom".
U mnogim oblastima - posebno u zabavi i sportu - Saudijska Arabija troši ogromne sume novca da unapredi svoje ambicije da postane glavni igrač na svetskoj sceni.
I diplomatski, saudijsko rukovodstvo je takođe pojačalo svoju ulogu na svetskoj sceni. Tokom mandata Džoa Bajdena u Ovalnoj kancelariji, Rijad se, pod pritiskom Vašingtona, udaljio od oslanjanja na SAD kao ključnog međunarodnog saveznika.
Zelenski besan - Sastanak Ukrajini iza leđa
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski kritikovao je sastanak američkih i ruskih izaslanika u Rijadu, nazvavši ga "razgovorima o Ukrajini bez Ukrajine".
- Razgovori se vode između predstavnika Rusije i predstavnika Sjedinjenih Američkih Država. O Ukrajini - opet o Ukrajini - a bez Ukrajine - rekao je on.
On je rekao da "pregovori ne bi trebalo da se održavaju njima iza leđa".
Predsednik Ukrajine, koji je odložio svoju posetu Saudijskoj Arabiji do 10. marta, rekao je da biEvropa trebalo da bude uključena u diskusiju o okončanju rata u Ukrajini.
- Veoma je važno da se bilo kakav razgovor o završetku rata ne dogodi iza leđa uključenih strana - rekao je i dodao da je za trajni mir "važno ne pogrešiti".
- Pregovarački sto mora da predstavlja sve strane - Ameriku, Evropu i Ukrajinu - poručio je Zelenski i dodao da Ukrajina neće pristati na ruske ultimatume.
Srbija Danas/Kurir