Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ИСПРАВКА: Финска студија није доказ да су деца зачета вантелесном оплодњом интелигентнија од деце зачете природним путем

01.07.2022. 14:58
Пише:
Србија Danas/Zadovoljna.rs
beba
беба / Извор: Профимедиа

У Финској је спроведено једно занимљиво истраживање

Анализом портала raskinkavanje.rs утврђено је да је текст на нашем порталу Србија Данас о интелигенцији беба рођених вантелесном оплодњом представља кликбејт и дезинформацију.

УТВРЂЕНЕ ЧИЊЕНИЦЕ:

Текст на нашем сајту је је позивајући се на студију из Финске произвољно закључио да су деца рођена вантелесном оплодњом паметнија од деце која су природно зачета. (првобитан наслов: ФИНСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ - Бебе рођене путем ВАНТЕЛЕСНЕ ОПЛОДЊЕ су ПАМЕТНИЈЕ од других, али су склоније ОВОМЕ) До овог закључка, који се налази у наслову, портал је дошао јер се у студији наводи да деца рођена вантелесном оплодњом имају бољи успех у школи. Ипак, поменута студија није испитивала интелигенцију деце па због тога је анализирани чланак оцењен као кликбејт и дезинформација.

У анализираном тексту се понављају нетачне тврдње да су бебе рођене путем вантелесне оплодње „паметније”, и као аргументе наводи да студија рађена у Финској показала да су „деца која су зачета путем ВТО (вантелесна оплодња, аут. прим) имала већи просек оцена (8 наспрам 7,7), да је мања вероватноћа да ће напустити школу (2,4 одсто наспрам 3,6 процената) и да је мање вероватно да ће напустити дом са 18 година (11 процената према 17 процената)”.

Бројеви које наш чланак наводи јесу тачни, али нису показатељ да су деца зачета вантелесном оплодњом паметнија јер нису ни показатељ њихове интелигенције, нити је студија то испитивала.

Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је анализом утврђено да су кликбејт и дезинформација.

У наставку преносимо измењен наслов и спорне делове текста који су обухваћени анализом.

Стручњаци са Универзитета у Хелсинкију пратили су 280.000 младих рођених у Финској између 1995. и 2000. све до њиховог 18. рођендана.

Анализа је показала идрешене разлике између деце зачете природним путем и деце зачете природним путем, али се добијени резултати морају сагледати уз утицај фактора социјалног, друштвеног и материјалног живота.

НАПОМЕНА: Студија јесте показала одређени бољи успех у школи деце која су рођена вантелесном оплодњом, али као важан узрок томе аутори студије наводе чињенице да су родитељи те деце чешће били у браку, да су имали виши ниво образовања и прихода.

Студија је показала да су деца деца рођена коришћењем техника потпомогнутог зачећа боље су се пролазиле у настави и мање је вероватно да ће напустити средњу школу.

ЗАШТО ИМАМО ОТИСКЕ ПРСТИЈУ? Настају још у мајчином стомаку, а неке шаре делите са члановима породице

ЗАШТО ИМАМО ОТИСКЕ ПРСТИЈУ? Настају још у мајчином стомаку, а неке шаре делите са члановима породице

Сећате ли се жене која се УДАЛА ЗА АЈФЕЛОВ ТОРАЊ? Данас тврди да је ПРИВЛАЧИ ОГРАДА, али то је само почетак бизарности...

Сећате ли се жене која се УДАЛА ЗА АЈФЕЛОВ ТОРАЊ? Данас тврди да је ПРИВЛАЧИ ОГРАДА, али то је само почетак бизарности...

ЈЕДЕТЕ НЕПОСРЕДНО ПРЕ СПАВАЊА? Стручњаци откривају зашто то није добро - хитно промените ову навику

ЈЕДЕТЕ НЕПОСРЕДНО ПРЕ СПАВАЊА? Стручњаци откривају зашто то није добро - хитно промените ову навику

Резултати, објављени у Еуропеан Јоурнал оф Популатион, показују да су у поређењу са природно рођеном децом, деца која су зачета путем ВТО имала већи просек оцена (8 наспрам 7,7), мања је вероватноћа да ће напустити школу (2,4 одсто наспрам 3,6. процената) и мање је вероватно да ће напустити дом са 18 година (11 процената према 17 процената).

Научници су рекли да бољи успех у школовању међу бебама вантелесне оплодње може бити последица тога што ће богатије породице вероватније приуштити процедуру. Бебе рођене путем ВТО чешће долазе из богатијих породица које својој деци могу обезбедити више новца, времена и емоционалних улагања, што је од користи за њихово образовање, рекли су они.

Међутим, она су били у нешто већем ризику да им се дијагностикује проблем менталног здравља – посебно анксиозност или депресија. Повећан ризик од проблема менталног здравља остао је чак и када су деца рођена вештачком оплодњом упоређивана са природно зачетом браћом и сестрама.

Bebe
Бебе / Извор: Профимедиа

Девет процената природно зачете деце имало је дијагнозу менталног здравља у касним тинејџерским годинама, у поређењу са 10 процената међу потпомогнутим зачећем.

Др Хана Ремес, научница са Универзитета у Хелсинкију и водећа ауторка студије, рекла је да тим још не може да објасни овај налаз.

Али она је сугерисала да парови могу патити од депресије и анксиозности због проблема при зачећу, што њихово дете ставља у "већи ризик од проблема са менталним здрављем".