Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

МИСЛИТЕ О ТОМЕ НА ВРЕМЕ: Емотивне ране из детињства са којима ЖИВИМО ЦЕО ЖИВОТ!

28.03.2018. 14:34
Пише:
Србија Данас
dete
дете / Извор: Профимедиа

Дечији мозак памти.

Проблеми које смо доживљели у детињству одређују  какав ће бити квалитет нашег живота када одрастемо. Они такође могу утицати на начин деловања који ће сутра усвојити наша деца као и на то како се суочавамо са проблемима.

(Р)еволуција у лизинг понуди: Са топСЕРВИЦЕ и Гратис Class услугама Porsche Mobility на тржиште доноси новине

Некако, од тих емотивних рана или болних искустава из дјетињства, ми стварамо део наше личности.

НИСТЕ ЈЕДИНИ: Пет дечјих изјава које СВАКОГ родитеља избаце из такта!

Страх од напуштања

Усамљеност је најгори непријатељ оних који су били напуштени током детињства. Ту постоји константа пажња на недостатке, што ће довести оне који су патили до напуштања пертнера или пројеката док је још увек рано за то, из страха да они не буду ти који ће бити напуштени.

То је нека врста ”Ја ћу отићи прије него што ме ти оставиш”, нико ме не подржава, не могу да поднесем све ово “ако одеш, не враћај се”…
Особе које су доживјеле искуство остављања током детињства, морају да пораде на свом страху од самоће, страху од обацивања и невидљивих баријера физичког контакта.

dete
дете / Извор: Профимедиа/илустрација

Ране које су настале напуштањем, нису ни мало лаке за лечење. Сами ћете постати свесни када ране почну да зарастају и када нестане страх од усмаљености и када он буде замењен унутршњим дијалогом који је позитиван и пун наде.

Када је право време за одвикавање од пелена и прелазак на ношу?

Страх од одбацивања

Будући да се ради о дубокој рани, она проузрокује унутрашње одбацивање. Мислимо на оно што смо доживели, на наше мисли и осећања.
Када се појави, може утицати на више фактора, као одбацивање родитеља, породице или себе самих. То ствара осјећај одбијања, негативне мисли, осећај непожељности што доводи до подцењивања себе самих.

ПОНОСНА МАМА: Маријине девојчице једва да су проходале, али како УСИСАВАЈУ, па хит! (ФОТО)

Особа која пати од овог болног искуства осјећа да не заслужује наклоност нити разумевање од било кога, и изолује се у своју унутрашњу празнину због страха од одбацивања. Вероватно, ако сте имали ових проблема током детињства бићете “неухватљиве” особе.

devojčica sa medom
девојчица са медом / Извор: Профимедиа

Због тога, неопходно је радити на свом страху, на својим унутрашњим страховима и ситуацијама које стварају панику.
Ако је ово ваш случај, мислите о себи, ризикујте и доносите одлуку за себе. Све мање ће вас узнемиравати чињеница што се неке особе удаљавају од вас и нећете то лично схватити, једноставно понекад ће вас заборавити.

Љубите децу у уста? НИКАКО! Када видите колико им штете тиме наносите, више то нећете радити

Понижење

Ова рана настаје када у различитим моментима имамо осећај да други не одобравају то што радимо и критикују нас. Овај проблем можете чак и пренијети на своју дијецу, говорећи им да су неваспитани, непристојни и безобразни, као да излажете своје проблеме пред другим: ово уништава самопоуздање детета.

napadnuto dete sedi u ćošku
нападнуто дете седи у ћошку / Извор: Профимедиа

На овај начин, тип личности који се ствара са овом фреквенцом, постаје “ особа која зависи од других”. Можете заузети став тиранина и егоисте као механизам одбране, и можете понижавати друге ради стварања оклопа како би заштитили сами себе.
Ако сте доживели ова искуства, морате да радите на вашој самосталости, на вашој слободи, на разумевању ваших потреба и страхова, као и на вашим приоритетима.

Када комуницирате са дететом не заборавите на ових 8 правила!

Превара и страх од веровања другима

Ова осећања се јављају када се дијете осећа превареним, посебно од стране једог од његових родитеља који није испоштовао дато обећање. Ово доводи до тога да неповерење које произилази из овог проблема може да се претвори у завист и друга негативна осјећања, као и осећај да не заслужују то што им је обећано и што други имају.

Dete sa psom
Дете са псом / Извор: Профимедиа

Ови проблеми у детињству стварју сумњичаве особе и особе које увек желе да имају све за себе. Ако сте током детињства патили од сличних ситуација, вероватно ћете имати потребу да извршите неку врсту контроле над другима, која се обично правда јаким карактером.
Ове особе признају своје грешке због начина на који реагују. Имају потребу да раде на стрпљењу, толеранцији, као и да науче да буду саме и да саме одговарају за своје поступке.

Прећутни сукоб који траје вековима: Вицевима о свекрви, жена се не смеје. НИКАДА

Неправда

Настаје у контексту када су људи који се брину о деци хладни и ауторитативни. Током детињства, претерани захтјеви који прелазе границе, стварају осећај не ефикасности и безвриједности, како у детињству тако и у одраслој доби.

Мобилни телефон или оловка? Деца ће имати проблем са писањем када крену у школу!

Директна послиједица оних који су претрпели неправду је ригидност, јер ће ове особе покушати да постану јако битне и да освоје велику моћ. То ће вероватно довести до стварања фантазије о реду и перфекционизму, као и до немогућности да буду сигурни у одлуке које доносе. Треба порадити на повјерењу и на менталној снази, покушавајући да будете што флексибилнији и да верујете другима.

Сада када знате 5 душевних рана које могу да утичу на ваше благостање, на ваше здравље и вашу способност развоја можете отпочети са лечењем.