Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ШЕСТ УСЛОВА ЗА ЗДРАВУ ВАГИНУ: Ево како да одржавате ХИГИЈЕНУ, а овакав СЕКРЕТ указује на ПРОБЛЕМ

29.12.2021. 21:38
Пише:
Србија Данас
materica
материца / Извор: Профимедиа

У овом случају поведите рачуна о исхрани, животним навикама и обратите се лакару!

Свака жене треба да брине о здрављу своје вагине, али шта то заправо подразумева? Понекада зависи од старости жене, али вагина углавном има кисели пХ, одржава природну влажност и садржи велики број корисних бактерија које помажу у одбрани од инфекција.

Здрава вагина такође лучи малу количину секрета. Док неке жене то ни не примећују, друге могу имати већу количину, и до неколико кубних центиметара секрета у току једног дана. Секрет је нормална физиолошка реакција – то је у суштини промена цервикалних и вагиналних ћелија као и чишћење вагине.

Нормалан вагинални сецрет је обично прозиран или беличаст, мирише благо кисело (као сирће) и може бити густ или редак.
Међутим, ако приметите промену у вагиналном мирису, промјену боје и текстуре секрета, која може бити повезане са неугодношћу као што су свраб, пецкање и црвенило, то указује на проблем. Пратите ова правила како бисте одржали здраву вагину.

bol
бол / Извор: Профимедиа

Заштитите вагинални ПХ баланс

Нормално, вагинални пХ је око 3,8 до 4,5, што представља киселу средину. Избегавајте претерано прање које може пореметити пХ вагине, смањити киселост и створити бактеријски дисбаланс позитивних и негативних бактерија што доводи до инфекције. Избегавајте употребу јаких сапуна или купки. Користите интимне сапуне који имају нижу пХ вредност. Ако ваша вагина има јак или непријатан мирис, посетите гинеклога.

Здраво се храните за здравље ваше вагине

Можда звучи чудно, али правилна исхрана и узимење довољне количине течности су кључни за вагинално и репродуктивно здравље. У ствари, одређена храна може бити ефикасна у лечењу вагиналних проблема.

Јогурт може потенцијално помоћи у превенцији гљивичних инфекција. Јогурт је богат позитивним бактеријама, тако да ако сте склони гљивичним инфекцијама, узимајте пробиотски јогурт богат бактеријама Lactobacilli.

Ако сте склони инфекцијама уринарног тракта, било би добро да свакодневно једете плодове бруснице, сушене или свеже. Можете редовно пити чајеве од бруснице, брезе, першуна, уве, кукурузне свиле, раставића, маслачка…

Упражњавајте безбедан секс

Коришћење кондома током секса помаже у заштити од сексуално преносивих инфекција, као што су ХИВ, генитални херпес, сифилис, гонореја, гениталне брадавице и хламидија. Неке од ових инфекција, попут ХИВ-а и гениталног херпеса, су неизлечиве. И друге, попут хуманог папилома вируса (ХПВ) који узрокују гениталне брадавице, познато је да изазивају рак.

Редовни гинеколошки преглед је пресудан за одржавање вашег вагиналног здравља. Гинеколози препоручују женама да свој први гинекослошки преглед обаве до 21. године. Препоручује се Папа тест почев од 21. године да би се уочиле евентуалне промене у ћелијама које би могле указивати рака грлића материце.

Лечите инфекције чим се појаве

Уобичајене су три врсте вагиналних инфекција: гљивична инфекција, бактеријска вагиноза и трихомонијаза ( паразит). Ако сте склони гљивичним инфекцијама и препознајете симптоме, можете се лечити сами, лековима без рецепта и дијетом, али ако симптоми не нестану убрзо, онда закажите преглед што је пре могуће.

Бактеријска вагиноза је узрокована бактеријским растом у вагини. Трхомонијаза је инфекција коју изазива паразит и сексуално је преносива. Лечење ових инфекција је пресудно јер запостављање истих може довести до непријатних, болних и озбиљних проблема репродуктивног здравља.

Пажљиво бирајте доњи веш

Ваша вагина би требало да остане чиста и сува – а оно што носите може утицати на то. Одређени типови тканина и уске одеће стварају топле, влажне услове који погодују стварању гљивица. Носите памучан доњи веш и избегавајте тесне панталоне. Ако сте склони гљивичним инфекцијама, промените што пре влажан купаћи костим и одећу у којој вежбате.

Ако током дана имате доста секрета или се знојите, понесите резервни доњи веш са собом када идете на посао или у школу, и промените током дана. Можете користити и платнене улошке. То ће помоћи да се осећате удобније и смањиће ризик од инфекција.

Тежите доброј хигијени

Промишљеност може помоћи у заштити здравља ваше вагине. Након велике нужде, обришите се са предње стране ка пожади да бисте избегли бактеријску контаминацију вагине и смањили ризик од инфекције бешике. 

Мирис вагине може да укаже на инфекцију.

Мирис на рибу

Углавном указује на бактеријску вагинозу. Чести симптоми су свраб, пецкање, оток, црвенило и иритација. Ово стање се често јавља када дође до поремећаја бактеријске равнотеже у вагини.

Vagina
Вагина / Извор: Профимедиа

Снажан, непријатан мирис

Инфекција бактеријом трихомонас често је праћена врло непријатним мирисом, пенушавим жутим или зеленкастим секретом и сврабом. Ова инфекција се преноси сексуалним путем, не заборавите на заштиту.

Благ мирис варикине Овако неке жене описују мирис који осећају након коришћења лубриканата или кондома током односа. Ако вам овакав мирис смета, промените лубрикант или врсту кондома које користите док не пронађете нешто што не утиче на ваш природан мирис.

Мирис семене течности

Ако покушавате да затрудните, нормално је да пар сати након односа осетите благ мирис на семену течност.

Мирис хлеба

Благ мирис квасца понекад се може јавити ако дође до умножавања гљивица у вагини, пре свега кандиде. Врло је вероватно да ћете осетити и снажан свраб и беличасти громуљичаст секрет. Ако се ови симптоми често јављају, размислите о промени исхране -  шећер је одлична подлога за развој гљивица, па избацивање ове намирнице из исхране вам може помоћи.

Мирис на одређену храну

Неке намирнице могу променити мирис вагине, па тако цитрусно воће и ананас могу учинити укус слаткастим, док га бели и црни лук могу учинити…па…непријатним.