Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

НЕСАНИЦА може довести до ОЗБИЉНИХ ОБОЉЕЊА: Ево како да је победите на ПОТПУНО ПРИРОДАН НАЧИН

18.12.2021. 22:50
Пише:
Србија Данас/Б92
nesanica
несаница / Извор: Профимедиа

Како методама здравог живота победити један од најраспрострањенијих психичких поремећаја модерног доба?

Шта је несаница?

Спавање је важно за добро здравље исто као исхрана и физичка активност. Спавање обнавља енергију која је потрошена током дана. Међутим, многи од нас не могу ноћу добро да се наспавају. Или имамо превише посла да бисмо спавали или када одемо у кревет остајемо будни и размишљамо, или се будимо у сред ноћи.

Може се рећи да патимо од несанице када тешко заспимо или ако остајемо будни током ноћи. То је честа појава. Око 10% становништва пати од хроничне несанице, а око 50% људи повремено пати од ње. На несаницу утиче читав низ физичких, менталних фактора, као и понашање и окружење.

СВЕ РОЂЕНЕ НА ОВА 3 ДАТУМА ЧЕКАЈУ ВЕЛИКЕ СТВАРИ У ЖИВОТУ: Поседују МОЋ, да ли сте можда међу ЊИМА?

СВЕ РОЂЕНЕ НА ОВА 3 ДАТУМА ЧЕКАЈУ ВЕЛИКЕ СТВАРИ У ЖИВОТУ: Поседују МОЋ, да ли сте можда међу ЊИМА?

ПРЕПУНЕ ВИТАМИНА Ц: Ове намирнице ДЕТОКСИКУЈУ тело, дају енергију, а многи и не знају КОЛИКО су здраве!

ПРЕПУНЕ ВИТАМИНА Ц: Ове намирнице ДЕТОКСИКУЈУ тело, дају енергију, а многи и не знају КОЛИКО су здраве!

Типови несанице

Несаница при успављивању представља тешкоћу приликом падања у сан. Разлог томе може да буде бол, тешкоће приликом дисања, коришћење стимулатива, прекид коришћења пилула за спавање, превелико конзумирање алкохола, емотивни проблеми као што су анксионзност, фобије или депресија. Узрок несанице може да буде поремећај сна као што су континуирани прекиди дисања током спавања, или синдром одложеног спавања, поремећај ритма спавања током 24 часа када особа одлаже време одласка на спавање и време буђења и не може да почне да леже раније док претходно не почне раније да устаје.

Кад човек почне рано да устаје, нестају тешкоће приликом заспивања али настаје нови проблем, а то је прерано буђење. Несаница приликом одржавања сна подразумева буђење неколико пута током ноћи уз отежано поновно падање у сан, или заспивање уз немиран, незадовољавајући сан.

Како постајемо старији, свеукупно време спавања се смањује, а сан често бива испрекидан. Количина фазе 4 (врло дубок сан) понекад опада. Често долази до буђења рано ујутро или несанице приликом одржавања сна. Ова два типа несанице понекад се повезују са депресијом.

Nesanica
Несаница / Извор: Профимедиа

Анксиозност, интроспекција и мисли о самокажњавању често су израженије ујутро и могу да допринесу несаници у рано јутро, при чему се човек без очигледног разлога буди између 3 и 5 ујутро.

Промена ритма спавања обично одражава циклични поремећај као што је џет лег, односно поремећај сна услед промене временске зоне . До ње може доћи и након повреде главе. Прекомерно коришћење седатива или нерегуларне ноћне смене, као и поремећај дисања могу да доведу до поремећаја ритма. Код поремећаја дисања, човек може да буде поспан ујутро, да током већине дана спава или куња, и да током ноћи има испрекидан сан.

До честог буђења током ноћи најчешће долази када човек престане да узима пилуле за спавање, а претходно је узимао велике дозе. То се често погрешно тумачи као враћање хроничне несанице.

Дијагностицирање несанице

Лекар ће утврдити ваш ритам спавања, колико узимате алкохола, кофеина и никотина, других наркотика, степен психолошког стреса, радно време и учесталост путовања, као и ниво физичке активности. Физички преглед и лабораторијски тестови се обично врше да би се идентификовали евентуални прикривени медицински узроци несанице.

Несаницу изазивају и орални контрацептиви, лекови за тироидну жлезду, бета блокатори, алкохол, никотин, и марихуана.

Homeopate и натуропате ће вероватно измерити и ниво хормона. Промена нивоа естрогена и прогестерона код жена, као и тестостерона код мушкараца може да резултира несаницом. Жене у менопаузи често пате од поремећаја сна због пада нивоа естрогена и/или прогестерона. Жене које узимају лек tamoxifen за рак дојке често пате од озбиљне несанице. Оне не би смеле да узимају препарате на бази биља и таблете које имају естрогенски ефекат јер тиме могу негативно да утичу на лечење рака дојке.

Адреналински стрес може да повећа ниво кортизола. Повишен ниво кортизола током ноћи повезује се са несаницом.

Тешкоће приликом заспивања могу да буду и резултат анксиозности. Буђење рано ујутро или несаница приликом одржавања сна могу да буду повезани са емотивним проблемима као што је депресија, или са физичким поремећајима, као што су бол или отежано дисање током сна. Уколико несаница чији узрок није утврђен потраје, требало би извршити лабораторијске анализе.

nesanica
несаница / Извор: Профимедиа

Природно лечење несанице

Лекари често за несаницу преписују лекове као што су Валиум, Амбиен, Ресторил, Xanax, Ативан, и хлор хидрат, међутим они могу и да створе толеранцију, па чак и зависност. Антидепресиви се такође понекад преписују за несаницу. Пре него што посегнете за таблетама, размотрите следеће методе природног лечења несанице.

Исхрана

Смањите кофеин – Висок унос кофеина може значајно да утиче на сан, и да изазове несаницу и узнемиреност. Поред кафе, чаја и безалкохолних газираних пића, обратите пажњу да ли узимате кофеин у неком другом, скривеном облику, као што су лекови за кашаљ и прехладу, или чоколада.

Избегавајте да додајете шећер – Иако шећер може да обезбеди додатну енергију, то је кратког века и то често ствара промену нивоа шећера у крви. То може да поремети спавање у сред ноћи када ниво шећера у крви опадне.

Једите храну богату триптофаном – Триптофан је амино киселина која се претвара у серотонин, који се затим претвара у мелтонин. Триптофан се природно може наћи у ћурећем и другом месу, млеку, сиру, бананама, семенкама од бундеве и махунастом поврћу.

Једите храну богату магнезијумом – Магнезијум је природни седатив. Недостатак магнезијума може да изазове поремећај сна, затвор, дрхтање мишића или грчеве, анксиозност, нервозу, и бол. Намирнице богате магнезијумом су алге, пшеничне мекиње, бадеми, индијски орах, сируп од порта и пиварски квасац.

Физичка активност

Недостатак физичке активности може да узрокује лош сан. Мишићна тензија и стрес уграђују се у тело. Физичка активност у касно поподне или рано јутро може обезбеди дубок сан током следеће ноћи. Међутим, физичка активност непосредно пре спавања може да подигне ниво адреналина и доведе до несанице.

Замрачење

Спавајте у потпуно замраченој соби – лучење мелатонина се успорава у присуству светла. У потпуно замраченој соби, тело производи више мелатонина него када је соба делимично замрачена. Ако нисте у могућности да потпуно замрачите собу, током ноћи ставите маску на очи.

Терапије мозак-тело

Медитација, јога, технике дисања и други облици терапија типа мозак-тело могу да обезбеде дубок сан. Поједина прелиминарна истраживања показала су да медитирање и практиковање јоге 15 до 30 минута пре спавања могу да повећају лучење мелатонина те ноћи.