Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Контролишите ДИЈАБЕТЕС БЕЗ ЛЕКОВА: Потпуно природан начин да снизите ниво шећера у крви, ЕВО шта каже НАУКА

17.10.2021. 10:56
Пише:
Србија Danas/eklinika.rs
dijabetes
дијабетес / Извор: Профимедиа

Превенција главу чува...

Ако добијете дијагнозу дијабетес, а ниво глукозе је само благо повишен, лекови можда неће бити потребни ако научите сами да одржавате здрав ниво шећера у крви.

Многи дијабетичари се питају како да контролишу дијабетес типа 2 без лекова и да ли је то уопште могуће. Наука каже да би здрава исхрана и здрав начин живота могли помоћи људима да контролишу дијабетес типа 2. Ако пак, промене у исхрани и начину живота не помажу лекари ће ипак саветовати и лекове. Међутим, ако неко добије дијагнозу дијабетеса као старија особа и ниво шећера у крви је само благо повишен, лекови можда неће бити потребни. Па како онда контролисати дијабетес типа 2 без лекова?

НЕДЕЉНА ИДИЛА: Дневни хороскоп обећава ЉУБАВНИ ПРОЦВАТ, а ево КОГА чека ДВОСТРУКИ ДОБИТАК!

НЕДЕЉНА ИДИЛА: Дневни хороскоп обећава ЉУБАВНИ ПРОЦВАТ, а ево КОГА чека ДВОСТРУКИ ДОБИТАК!

Сандра Решић је смршала скоро 40 КИЛОГРАМА! Певачица открила ТРИК који ће многе СПАСИТИ МУКЕ!

Сандра Решић је смршала скоро 40 КИЛОГРАМА! Певачица открила ТРИК који ће многе СПАСИТИ МУКЕ!

Реците ЗБОГОМ слабим и испуцалим ноктима! Уз ОВЕ савете ће вам увек бити ЛЕПИ, ЗДРАВИ и НЕГОВАНИ!

Реците ЗБОГОМ слабим и испуцалим ноктима! Уз ОВЕ савете ће вам увек бити ЛЕПИ, ЗДРАВИ и НЕГОВАНИ!

Одложите, спречите развој и "замрзните" болест

Студија из 2020. године каже да би практиковање здравог начина живота могло бити од користи људима са дијабетесом типа 2. Здрав начин живота може да одложи или спречи развој дијабетеса, да га лечи или потенцијално да га одведе у ремисију (стање одсутности). Ова метода контроле шећера у крви може бити толико ефикасна да је аутори студије називају “медицином начина живота”. Ево на које начине можете и сами, без лекова, да смањите ниво шећера у крви.

dijabetes
дијабетес / Извор: Профимедиа

Контролишите своју телесну тежину

Код људи са прекомерном тежином или са гојазношћу, значајан губитак тежине може смањити шећер у крви толико да од дијабетичара пацијент може да пређе у недијабетичаре. Два начина за контролисање тежине су здрава, уравнотежена исхрана и редовно вежбање. Кључ за губитак тежине укључује унос мање калорија него што тело користи за активности и физиолошке процесе.

Избегавајте намирница које нису хранљиве

Здрава исхрана састоји се од конзумирања хранљивих састојака у одговарајућим количинама, уз избегавање или ограничавање намирница које нису хранљиве.

hrana
храна / Извор: Профимедиа

Људи са дигнозом дијебетаса типа 2 треба да једу: интегралне житарице, као што су овсена каша, смеђи пиринач и хлеб од целог зрна, воће и поврће, непржену риба са високим садржајем омега-3 масних киселина – попут лососа и језерске пастрмке, немасно црвено месо, бело пилеће месо или ћуретину, маслиново уље, неслане орашасте плодове и семенке, махунарке, попут пасуља и грашка, млечне производе са ниским садржајем масти.

Храна коју би требало ограничити или потпуно избацити из исхране: слатка храна и пића (колачи, мед, газирана пића, слатки чај, воћни напици и концентровани воћни сокови), адитиви за слатку храну, као што су сирупи са високим садржајем фруктозе, декстроза, фруктоза и сахароза, прерађено и масно месо попут сланине, виршли,  масних комада говедине и свињетине… Препоручује се избегавање слане хране иначе, делимично хидрогенизоване и трансмасне хране као што су маргарини и кокице које се спремају у микроталасној рерни, смрзнуте пице, десерти и кремови, павлаке за кафу, засићене масти, попут хране која садржи палмино или кокосово уље…

Америчко удружење за дијабетес (АДА) препоручује дијету сличну Медитеранској, која се базира на воћу, поврћу, интегралним житарицама, орасима, маслиновом уљу, риби. У студији из 2020. се забележено је да придржавањем овог плана исхране побољшава контролу шећера у крви.

Редовно вежбајте

Вежбање помаже у контроли нивоа шећера у крви и сагорева калорије, што доприноси губитку тежине. Физичка активност такође повећава осетљивост на инсулин, што помаже шећеру у крви да уђе у ћелије из крвотока. Дијабетичари би требало да имају за циљ 30 минута умерене физичке активности дневно, у већини дана у недељи, укупно минимум 150 минута сваке недеље. Стручњаци брзу шетњу, на пример, сврставају у умерене вежбе. Алтернативно, 75 минута интензивних аеробних активности недељно је једнако корисно.

vežbanje
вежбање / Извор: Профимедиа

Престаните да пушите

Лекари саветују престанак пушења из неколико разлога. Пушачи имају 30 до 40 одсто већи ризик од развоја дијабетеса од непушача. Затим, пушење отежава вежбање. Пушење такође привремено повећава шећер у крви, што представља додатни изазов у ​​одржавању нивоа шећера у крви и без дијабетеса. Ова навика повећава вероватноћу да особа развије компликације дијабетеса, попут болести бубрега и оштећења нерва.

Контролишите стрес 

Истраживања из 2019. сугеришу да, иако стрес не узрокује дијабетес типа 2, он га може погоршати. Стрес стимулише ослобађање хормона који ометају регулацију шећера у крви целом у телу. Такође, стрес отежава управљање нивоом шећера у крви, јер је особа под стресом подложна преједању и пушењу. Један од начина за смањење стреса укључује предах од посла и боравак у природи.

Када се прелази на лекове?

Препоруке лекара за лекове за некога са дијабетесом типа 2 могу делимично да зависе од старости особе којој је дијагностикован ђабетес типа 2. Иако многе старије особе са овим стањем имају нешто већи ниво шећера у крви, то ретко изазива проблеме. С друге стране, лекари могу да препоруче лекове људима који добију дијагнозу до 40. или 50. године. 

Чак и благо повишен ниво шећера у крви може на крају довести до здравствених проблема, попут оштећења живаца или крвних судова. Таква оштећења могу резултирати компликацијама, попут болести бубрега. Сврха лекова је одлагање или спречавање штетних ефеката дијабетеса.