Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

"Загађење ваздуха је јако опасно, ЈЕДНУ СТВАР НИКАКО НЕ СМЕТЕ ДА РАДИТЕ УЈУТРУ": Докторка о честицама које могу да изазову најтеже болести

31.10.2022. 12:37
Пише:
Србија Данас/Блиц жена
zagađen vazduh
загађен ваздух / Извор: Фото: Shutterstock

Докторка Татјана Радосављевић била је гост емисије “Кец на једанаест” на К1 телевизији и том приликом је причала о последицама које аерозагађење оставља на наш организам.

Докторка Радосављевић је објаснила колико је аерозагађење опасно по становнике одређених делова Србије.

— Не бих рекла да је тако било пре. Високе концентрације ПМ честица годинама уназад су основни разлог лошег квалитета ваздуха у Србији. Проблем тих ПМ честица јесте у томе што се из године у годину њихово дејство сабира и њихова штетност је јако лоша. Није добро што долазе до најситнијих делова плућа и улазећи у њих истовремено улазе у крв. Тако циркулишу и до срца и до централног нервног система. Због тога се аерозагађење сматра једним од узрока бројних срчаних болести, бројних неуролошких болести, чак и шлога. Имамо и одређене радове који говоре да је и Alchajmerova болест повезана са аерозагађењем. Што се тиче плућа, аерозагађење је један од најгорих фактора ризика за најтеже врсте болести. То јесте карцином плућа који се касно открива и зато је мали број излечених. Та болест вам систематски уништава плућа и на крају те болести, пошто је капацитет плућа јако снижен, дођете у ситуацију да морате да користите кисеоник да бисте могли да функционишете у основним активностима у кући. Бронхијална астма је такође болест која је повезана са аерозагађењем. Сви ови проблеми се надзиру са индустријском револуцијом. Спроменућу Лондон који је 1952. године имао еколошку катастрофу. Она није изазвана овим честицама већ сумпор-диоксидом и азот-диоксидом који са влагом и смогом даје снагу која је у Лондону убила неколико хиљада људи. Влада Велике Британије се тада позабавила проблемом аерозагађења - рекла је докторка Татјана Радосављевић у емисији “Кец на једанаест” на К1 телевизији.

Храна богата ОВИМ ВИТАМИНОМ смањује ризик од кардиоваскуларних болести и малигних тумора! 

Храна богата ОВИМ ВИТАМИНОМ смањује ризик од кардиоваскуларних болести и малигних тумора! 

ОЧЕКУЈЕ НАС НАЈТЕЖА СЕЗОНА ГРИПА У ПОСЛЕДЊИХ 13 ГОДИНА: Доктори упозоравају - највише погађа младе!

ОЧЕКУЈЕ НАС НАЈТЕЖА СЕЗОНА ГРИПА У ПОСЛЕДЊИХ 13 ГОДИНА: Доктори упозоравају - највише погађа младе!

Једна ствар штити од загађеног ваздуха

Радосављевић је открила шта је решење за проблем са загађеним ваздухом.

— Врло је опасна ситуација и за Србију и за Београд. Ова прича се понавља неколико година уназад. Ми смо први по аерозагађењу у региону. Неће се у Београду десити оно што се десило у Лондону, али имате такозване рањиве групе. Деци су плућа неразвијена и не треба да удишу тај ваздух. Треба пратити квалитет ваздуха и по могућству деца треба да буду напољу када је та концентрација лоших честица што мања. Ту су и труднице које носе бебе у свом стомаку и које могу да доживе компликације преко крви. Оне треба да избегавају да без преке потребе излазе напоље. Једино ствар која штити од загађења су “Н95” маске које су саветоване и код ковида - каже докторка.

Beograd
Београд / Извор: Профимедиа

Физичке активности у току “шпица” аерозагађења

Докторка је одговорила на питање да ли је паметно да се бавимо физичким активностима када је ваздух напољу лошег квалитета.

— Све мање зеленила имамо у Србији, а зелене површине су плућа града. Зеленило смањује проценте аерозагађења јер додатно производи кисеоник класичном фотосинтезом. Бављење споротом када је квалитет ваздуха јако лош је високо ризично. Када се бавите спортом ви више ваздуха удишете и уносите већу количину лоших честица. Деца не би требало да се играју напољу када је ваздух јако лош. Постоје општине у Београду које су јако изложене аерозагађењу. Житељи Новог Београда, Земуна и Звездаре требало би да прате ниво загађења на својим општинама. Нема прописане норме колико неко треба да буде напољу. Када је високо аерозагађење не би требало да трчимо или да се бавимо спортом. Можете то да радите али да носите маску “Н95” која ће вам ускратити све чари бављења спортом. Број људи који су умрли од аерозагађења не значи да су изашли у љубичасту зону и пали мртви. То значи да погоршавају основне болести. На пример, имате пацијента који има хроничну опструктивну болест плућа. Он се јако лоше осећа када је аерозагађење и сада се његова болест компликује. Долази до болнице и ту умре, јер је аерозагађење погоршало његову болест до нивоа да се то лоше завршило. То су ти смртни случајеви о којима се стално говори, то је оно што смо годинама дисали и удисали. Најбоље је да очекујемо кошаву или било који други ветар који ће тај талас загађења однети негде другде, али будимо свесни да он неће нестати.

Сви проблеми које носи грејна сезона

— Грејна сезона још није почела али људи ложе индивидуална ложишта. Што је најгоре постоје делови града где се ложе гуме, а гуме када се заложе ослобађају гасове који су врло канцерогени и то су бојни отрови. То је врло присутно поготово код сиромашнијих слојева становништва. Грејна сезона није почела али су људи почели да се греју јер је хладно. Термоелектране су један од разлога аерозагађења не само код нас него на целом западном Балкану јер читав тај регион има овакве проблеме. Често видимо да ако је Београд први, Сарајево је одмах иза њега по аерозагађењу – казала је др Радосављевић

Када ветрити станове?

Пулмолог др Татјана Радосављевић дала је и савет када би требало проветравати станове и куће.

— Сви смо навикли да ујутро отворимо прозоре и да ветримо станове, а ујутро је велика концентрација честица аерозагађења близу површине тла. Значи, никако ујутро не треба ветрити станове. Боље је после поноћи отворити и проветрити него ујутро јер тада директно улази лош ваздух у станове. Ваздух у становима често буде бољег квалитета него што је ваздух напољу. Сви грађани у критичним деловима града би требало после поноћи да ветре станове.

Јонизатори и пречишћивачи ваздуха

Докторка каже да јефтина средства са интернета не утичу на чистоћу ваздуха.

— То лично средство које се носи око врата нема никаквог начина да пречисти ваздух који ви удишете. Чињеница је да су добри пречишћивачи ваздуха јако скупи због хепа филтера и цена им је неколико хиљада евра. Све оне чаробне приче су преваре и доводе људе у заблуду да ће им помоћи, поготово за личну заштиту. Најгоре од свега је што се у Београду види ваздух када је аерозагађење. Напољу немате заштите осим “Н95” маски или да идемо у научну фантастику па да кажемо скафандери као они што су се користили на месецу. Они кућни пречишћивачи или јонизатори од 100 до 500 евра вам ништа не значе. Једина ствар која пречишћава ваздух су ти хепа филтери унутар скупих уређаја. Ово је идеалан тренутак за лов у мутном, као и на почетку короне где су сви имали неке чаробне лекове - упозорава докторка.

Апликације и загађење ваздуха

Докторка каже да треба пратити преко апликација степен загађења одређеног предела.

— Добро је што имамо апликације на којима у сваком тренутку можете видети колики је степен загађености ваздуха. Ако дува ветар квалитет ваздуха ће бити много бољи, али ће зато негде другде бити лошији, као и што до Београда долазе та аерозагађења. Сами се не можемо изборити са овим али имамо пример града Пекинга који је пре пет година био стално у врху. Улагање у пречишћиваче код оних највећих загађивача акцијом државе и озбиљним бављењем квалитетом ваздуха је дало резултате. Док не схватимо да је здравље инвестиција, а не потрошња имаћемо овакве проблеме да ћемо решавати компликације, односно последице.

zagađen vazduh
загађен ваздух / Извор: Фото: Shutterstock

Дуван, никотин и различите замене за дуван

Др Радосављевић је објаснила да су разна популарна средства која се користе као замена за дуван велика обмана потрошача.

— То је велика обмана дуванске индустрије. Сви ти производи садрже никотин који прави зависност и штетно утиче на плућа. Сви ти производи осим никотина садрже и друге хемијске супстанце које такође могу да се понашају као канцерогене. Код пушења ништа боље нећете проћи уколико конзумирате све те замене. Најтрагичније је што се деци нуде такви производи. То је злочин. Само бих још рекла да по степену зависности та условно речено прихватљива дрога, никотин, је за одвикавање компликована исто као и кокаин и хероин. Потребно је много воље и помоћи када се одвикавате од никотина који се налази на трећем месту. Дечја плућа су јако неразвијена и на тај начин су директно изложена не само опасности да добију неку болест, као што је рак плућа, већ и да развију астму и све остало. Електронске ствари које се подводе под разоноду, а замена су за цигарете и никотин, апсолутно су штетне, можда чак и штетније од дувана. Стање у држави нам је јако лоше. Поново смо избили на прво место по броју оболелих и умрлих од малигних болести. Што се тиче хроничног опструктивног бронхитиса и за један и за други је први фактор аерозагађење, а други важан фактор је пушење. Што се тиче плућа те две болести односе највише живота - испричала је докторка Татјана Радосављевић у емисији “Кец на једанаест” на К1 телевизији.