clear sky
17°C
29.04.2024.
Beograd
eur
117.1527
usd
109.2537
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan
Podešavanja Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan

"JEDNA OD ČETIRI NOGE STOLICE KOJA SE ZOVE DRŽAVA" Srbija u 2023. ulaže 100 miliona evra u zdravstvo na svim nivoima

08.11.2023. 10:27
Piše:
Srbija Danas
Aleksandar Vučić, zdravstvo
Aleksandar Vučić, zdravstvo / Izvor: Srbija Danas/Milana Pavković

Ministarstvo za javna ulaganja 60 odsto svog budžeta za 2023. godinu opredelilo je za zdravstvo.

Država je u poslednjih nekoliko godina, preko Ministarstva za javna ulaganja i Ministarstva zdravlja, opredelila velika sredstva za ulaganje u zdravstvo na svim nivoima, od primarne, sekundardne do tercijarne zdravstvene zaštite.

"PONOSAN SAM KOLIKO ULAŽEMO U ZDRAVSTVO" Predsednik poslao snažnu poruku građanima: Ne postoji ništa važnije od zdravlja (VIDEO)

"PONOSAN SAM KOLIKO ULAŽEMO U ZDRAVSTVO" Predsednik poslao snažnu poruku građanima: Ne postoji ništa važnije od zdravlja (VIDEO)

Danica Grujičić: U poslednjih deset godina Srbija je ULOŽILA U ZDRAVSTVO VIŠE NEGO IKADA PRE!

Danica Grujičić: U poslednjih deset godina Srbija je ULOŽILA U ZDRAVSTVO VIŠE NEGO IKADA PRE!

SRPSKO ZDRAVSTVO NA ČELIČNIM NOGAMA! Šokantne brojke - evo koliko je država ZAISTA ulagala u ovaj sistem

SRPSKO ZDRAVSTVO NA ČELIČNIM NOGAMA! Šokantne brojke - evo koliko je država ZAISTA ulagala u ovaj sistem

Koliko je država ozbiljno shvatila zdravstvo i ulogu lekara, najbolje opisuje izjava predsednika Srbije, Aleksandra Vučića:

- Više nije biti lekar samo biti uvažen u društvu, biti poštovan i živeti pristojno. Danas je odgovornost na lekarima i medicinskim sestrama mnogo veća. I to ne samo zbog pandemije korona virusa, jer imaćemo i druge viruse koji će dolaziti i drugih problema. Zdravstvo postaje jedna od četiri najvažnije stvari, a to su broj ljudi, ekonomski rast, vojna moć i zdravstvo. Zdravstvo je u poslednjih godinu i po dana postalo jedna od četiri noge stolice koja se zove država.

Do juna 2021. godine u sektor zdravstva (infrastrukturu i opremu) uloženo je gotovo pola milijarde evra. Predsednik Vučić je izneo podatak i da je od početka 2013. godine zaposleno 25.270 radnika, a odobreno je 10.449 specijalizacija i užih specijalizacija. Takođe, od 2021. godine su prvi put organizovane akcije zapošaljavanja najboljih diplomaca medicinskih fakulteta i školaraca iz medicinskih škola, a na taj način posao je dobilo nešto više od 400 lekara i 700 medicinskih sestara.

Takav trend se nastavio i danas, te je Ministarstvo za javna ulaganja 60 odsto svog budžeta za 2023. godinu opredelilo upravo za zdravstvo. Radi se o 100 miliona evra koji će samo u 2023. godini preko ovog Ministarstva biti uložena u zdravstvo na svim nivoima.

Među najznačajnije projekte države u oblasti zdravstva proteklih godina, ubrajaju se: Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje 2", Klinički centar Srbije, Kovid bolnica u Batajnici, Klinički centar u Novom Sadu, Kovid bolnica u Novom Sadu, Kovid bolnica u Kruševcu, Zdravstveni centar Užice, Klinički centar u Nišu, Onkološka bolnica u Beogradu... 

INSTITUT ZA KARDIOVASKULARNE BOLESTI "DEDINJE 2"

Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje 2" svečano je otvoren u martu prošle godine. Otvaranju je prisustvovao i predsednik Aleksandar Vučić, koji je istakao da je ponosan na otvaranje ustanove, i da je to ulaganje u budućnost, životni standard, kao i opstanak i ostanak u Srbiji.

U izgradnju novog dela "Dedinja" Vlada Srbije je uložila više od 50 miliona evra, od kojih je više od 15 miliona investirano u najmoderniju opremu.

Vučić je primetio da među zaposlenima vlada strast za poslom.

- Kada sam razgovarao sa lekarima rekli su mi da veruju da će oboriti rekord, operisaće 21 pacijenta. Zbog toga sam ponosan, zbog ljudi koji žive za zdravlje, za zdravlje naših građana i za bolji rezultat. Moja molba je da uradimo sve što možemo da uništimo liste čekanja, da se posvetimo srčanim pacijentima, koji su prvi na listi umiranja. Molim vas da svaki život sačuvamo, zdravlje je najvažnije. Moraćemo da pratimo sve ove bolnice i kliničke centre kako bi nanovo obezbedili najbolje moguće instrumente. Zlatibor je rekao da smo narednih 15 godina mirni sa ovim institutom - zaključio je Vučić.

KLINIČKI CENTAR SRBIJE

Najveća i najsavremenije opremljena zdravstvena ustanova, nova kula Kliničkog centra Srbije, ima 12 spratova i ukupno 825 bolničkih kreveta, koji su raspoređeni tako da će 231 krevet biti na jedinici intenzivne nege, 547 kreveta biće na jedinici poluintenzivnog lečenja i 47 kreveta u bolnici za dnevno lečenje.

Predsednik Vučić je obišao novu zgradu, i konstatovao da je ova zdravstvena ustanova opremljena instrumentima i opremom najnovije generacije. Vučić je, posle obilaska Kliničkog centra, na pitanje da li nova zgrada znači i nova zapošljavanja, rekao da 400 novih lekara znači veliko pojačanje za naše zdravstvo, ali i dugoročni udar na budžet.

- Međutim, smatramo da je zdravlje od presudnog interesa i značaja - istakao je on.

KOVID BOLNICA U BATAJNICI

Izgradnja Kovid bolnice u Batajnici, koja je opremljena najsavremenijom opremom, počela je 1. avgusta 2021. Ova bolnica završena je za samo četiri meseca, a neretko se za nju moglo čuti da je "svemirski brod" u poređenju sa drugim klinikama. 

U bolnici koja je nakon završetka epidemije koronavirusa zatvorena, bilo je 930 mesta, od čega je oko 680 mesta u jedinicama poluintezivne nege i 250 kreveta za bolesnike koji će se lečiti na intezivnoj nezi.

- Hoću da čestitam svim ljudima koji su radili na ovom projektu, radnicima, kompaniji "Termomont" koja je ovo izvela, državi koja je smogla snage da ovo plati u najtežim mogućim uslovima koronavirusa, kada je ceo svet u finansijskoj i ekonomskoj krizi. Čekamo kao ozeblo sunce da za sedam dana otvorimo makar ovaj kovid deo sa 200 ležajeva intenzivne nege. Kasnije će ih biti i više, da otvorimo za još 500 ležajeva poluintenzivne nege. Kada prođe vreme koronavirusa, onda ćemo ovu bolnicu koristiti za druge bolesnike kojima je potrebna intenzivna nega - istakao je predsednik Vučić prilikom obilaska radova.

U avgustu ove godine, državni sekretar ministarstva zdravlja Srbije, Mirsad Đerlek, kazao je da je plan da Kovid bolnica u Batajnici služi za palijativno zbrinjavanje i dijalizu.

KLINIČKI CENTAR VOJVODINE

Tokom 2020. godine dva objekta su potpuno rekonstruisana: zgrade Interne klinike i Neurohirurgije. Posle 60 godina od izgradnje, otvorena je kompletno rekonstruisana Klinika za interne bolesti, u kojoj su smeštene nefrologija i klinička imunologija, Klinika za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, Gastroenterologija i hepatologija i Klinika za hematologiju.

Nova zgrada KC Vojvodine je površine oko 35.000 metara kvadratnih, a za je utrošeno 28,5 miliona evra. Obnovljeni i novoizgrađeni objekti imaju 348 postelja standardne, poluntenzivne i intenzivne nege, ali i za pacijente koji su transplantirani. Novi objekat blokova B i C Urgentno dijagnostičkog centra Kliničkog centra Vojvodine ima hirurški blok sa 16 operacionih sala, jedinice intenzivne i poluintenzivne nege i stacionar sa ukupno 348 kreveta.

KOVID BOLNICA U NOVOM SADU

Srbija je pokazala sposobnost i prilagodljivost na krizu, na koju je bila u stanju brzo da odgovori. Za samo četiri meseca u Novom Sadu, na Mišeluku izgrađena je Kovid bolnica. 

Na 19.500 kvadrata smeštene su dve operacione sale, angio-sala, dva rendgena, dva skenera, odeljenja sa ultrazvukom, endoskopija, laboratorija, pet ambulanti, osam dijaliznih mesta i prvi put i banka krvi.

Novi zdravstveni centar ima 220 kreveta na intenzivnoj i 404 kreveta na poluintenzivnoj nezi, a osim bolničke zgrade ima i kuhinju, magacin, apoteke, kapelu, kotlarnicu i veliki parking. 

KOVID BOLNICA U KRUŠEVCU

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, je prilikom otvaranja Kovid bolnice u Kruševcu rekao da ona izgrađena za četiri meseca, u rekordnom roku, a da je oprema, među kojom je i 150 respiratora (high flow) i 57 pokretnih, koštala milijardu i 119 miliona dinara, odnosno 9,5 miliona evra.

U njoj ima 493 bolničkih ležajeva od čega je 150 na intenzivnoj nezi, i namenjena je zbrinjavanju pacijenata iz Rasinskog okruga, ali i iz drugih krajeva, pre svega sa Kosova i Metohije.

Oko bolnice zasađeno je 98 jablanova, u znak sećanja na poginule pripadnike 125 motorizovane brigade, od čega, kako je naveo, 38 njih je poginulo na Košarama, a koja je ukinuta 2005. godine.

ZDRAVSTVENI CENTAR UŽICE

Kompletna rekonstrukcija i izgradnja hirurgije i Odeljenja urgentne medicine u Zdravstvenom centru Užice procenjena je na oko 80 miliona evra i uključuje izgradnju 40.000 kvadrata

- Mi ćemo da uložimo gotovo 80 miliona evra u naredne četiri godine za rekonstrukciju i dogradnju bolnice u Užicu. Za 10 do 12 meseci krenućemo sa radovima, koji će trajati tri godine. Time će Užice moći da postane peti klinički centar u Srbiji. Biće sve novo i to su ogromne pare - rekao je predsednik u avgustu 2021. godine dok je obilazio ovaj grad. 

Posebno je važna informacija da se u ovom gradu ništa nije ulagalo u zdravstveni sistem od 1988. godine.

KLINIČKI CENTAR U NIŠU

U Nišu je 2017. otvoren novi Klinički centar, namenjen pacijentima sa juga i jugoistoka Srbije. Rekonstrukcija i izgradnja novog objekta koštala je 32 miliona evra.

Na mestu gde se nalazi nova zgrada KC Niš bilo je blato i močvara, a danas je tu savremeni objekat koji je simbol novog vremena i novog zdravstva. 

Klinički centar u Nišu ima 50.000 kvadrata, 38 klinika i 1.525 bolničkih postelja, što ga čini drugim najvećim zdravstvenim centrom u Srbiji posle Kliničkog centra Srbije. Jedna zgrada je rekonstruisana, a druga je napravljena iz temelja i ima sedam nivoa. U njemu ima banka krvi, poseban prostor za transplantirane pacijente, kao i prostor za buđenje pacijenata iz anestezije.

BOLNICA ONKOLOGIJE

U Beogradu je 2018. otvorena nova bolnica "Onkologija dva", na kojoj se rade isljučivo terapije zračenja. U njoj se nalaze četiri nova akceleratora, pa je tako Srbija ispunila evropski standard da svaka zemlja treba da ima jedan takav aparat na 250.000 građana.

Za Institut su nabavljena tri najsavremenija linearna akceleratora, jedan CT simulator, kao i prateća radioterapijska oprema. Nova bolnica od 1.200 kvadratnih metara je ukupno koštala 8,9 miliona evra, od čega oprema 6,4 miliona.