Isplivala prepiska majke i brata Davida Kneževića: Sumnja se da su mu pomagali u prikrivanju Aninog ubistva - oglasili se i advokati njene porodice, otkrili da li će istraga početi u Srbiji
Brat Davida Kneževića našao se na radaru američkih agenata zbog sumnje da je pomogao u prikrivanju dokaza bratu Davidu Kneževiću, koji se nalazi u pritvoru u Majamiju zbog sumnje da je oteo i ubio svoju suprugu Anu prošlog februara u Španiji.
Advokati Anine porodice najavili su moguću istragu u Srbiji zbog tragova otkrivenih u prepisci.
Brat Davida Kneževića još zvanično nije optužen ni za jedno krivično delo, ali istraga koja se vodi u Sjedinjenim Američkim Državama i Španiji zbog nestanka i ubistva njegove snaje, Amerikanke kolumbijskog porekla Ane Marije Henao Knežević, sada se fokusirala i na to šta su članovi Davidove porodice radili u danima nakon njenog nestanka. Do sada je otkriveno da je David kobnih dana bio u Madridu, gde je poslednji put viđena, ali istražitelji još tragaju za njenim telom.
Verovatno je to bio jedan od razloga da policija u junu 2024. godine, mesec dana nakon što je David priveden prilikom dolaska na aerodrom u Majami, policija je pretresla stan njegovih roditelja tragajući za eventualnim dokazima koji su povezani sa Aninim nestankom. Tokom te pretrage, istražitelji su pronašli "ajped" koji je koristila Davidova majka. U njemu su pronašli i poruke koje je majka razmenjivala sa svojim sinom, za kog policija sumnja da je učestvovao u uništavanju dokaza.
Poruke su datirale od kraja maja i u njima Uglješa šalje mami: "Da li si uspela da upališ kompjuter?"
Početkom juna Uglješa šalje poruku: "Dobro jutro, da li možeš da upališ kompjuter?", a majka mu odgovara: "Odmah".
Potom joj odgovara: "Gotov sam, kompjuter je prazan, samo ga stavi na punjač".
Opisujući ovu prepisku, istražni organi konstatuju da postoje softver i programi koji omogućavaju pojedincu da daljinski obriše sve pohranjene podatke na brojnim platformama i uređajima, kao što su laptopovi, tableti, ajpedovi, mobilni telefoni. Zbog toga nije isključeno da je na ovaj način pomogao svom bratu i sprečio da do njegovih podataka dođe policija.
Jezive pretrage u kompjuteru
Uprkos manevru koji je brat osumnjičenog, kako se sumnja, izveo sa podacima na Davidovom kompjuteru, policija je tokom istrage uspela da, preko Davidovog "Gugl Klaud" naloga povrati više sumnjivih pretraga koje je Knežević unosio u svoj pretraživač uoči nestanka.
Tako je 2. januara Knežević "guglao" citat "nijedan plan ne preživljava prvi kontakt s neprijateljem", koji se pripisuje Helmutu von Moltkeu Starijem, pruskom feldmaršalu iz 19. veka
Potom je 8. januara 2024. optuženi pretraživao: "mešanje izbeljivača i amonijak hemijska reakcija".
Šest dana kasnije, 14. januara, David na internetu traži putne pravce do Nacionalnog parka Tara u Srbiji iz Madrida u Španiji i do Los Pirineosa iz Madrida. Desetak dana kasnije, tačnije 25. januara 2024. godine, dok je bio u oblasti Fort Loderdejla, u kom je bračni par Knežević živeo, okrivljeni je iz "Home Depota" (prodavnica koja se bavi prodajom alata) kupio robusnu rastegljivu foliju i lepljivu traku, nabavio je laptop kompanije Best Baj i podigao 10.000 dolara gotovine iz banke.
Imajući u vidu ova nova saznanja, advokati Anine porodice su najavili da će u Srbiji biti pokrenuta istraga. Iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu ipak kažu da nemaju takve informacije.
Podstimo, policija je do sada nesumnjivo utvrdila da je David Knežević, u trenutku kada je Ana Knežević nestala u Madridu, bio u Španiji. Sigurnosne kamere su ga usnimile kako u blizini stana, u koji se Ana privremeno uselila zbog njihovog burnog razvoda, kupuje lepljivu traku, kojom potom oblaže sigurnosnu kameru u zgradi u ulazi u nju, a zatim par sati kasnije izlazi sa koferom u rukama. Ana Henao Knežević nije usnimljena kako izlazi iz zgrade.
Putovao u Španiju, lagao da je u SAD
Policija je utvrdila i da je David, tokom svog boravka u Španiji, sve vreme lagao njenu porodicu da je u Sjedinjenim Državama i da učestvuje u potrazi. Međutim, policija je utvrdila da je u Beogradu iznajmio auto i odvezao se u Španiju, da je na tom vozilu zatamnio stakla i stavio ukradene registarske tablice, a vlasnik rentakar agencije koja mu je iznamila vozilo, komentarisao je da je automobil bio hemijski očišćen kada ga je vratio, te da je sa njim prešao veliku distancu.
Takođe, policiji se javila i žena iz Kolumbije koju je David upoznao na internetu i tražio da tražio da mu prevede određene poruke, tako da zvuče kao da su napisane na španskom jeziku, sa kolumbijskim dijalektom. Upravo su to bile poruke koje su sa Aninog broja stizale njenim prijateljima, u kojima ih obaveštava da je u Madridu na ulici.
Izvor: Kurir/Nova