"Sad sam suočen sa saznanjem da čovek ne postoji" Reči autora "Kvadrature kruga" sada udaraju jače nego ikada
Blistava karijera bila je ispunjena nelagodama koje su ostale upamćene u javnosti.
Branko Stanković, dugogodišnji autor kultne emisije "Kvadratura kruga", zvanično je podneo zahtev za sporazumni prestanak radnog odnosa na RTS-u.
Ovaj neočekivani odlazak nakon višedecenijskog rada dolazi kao epilog teškog životnog perioda, obeleženog stambenom agonijom kada je novinar, zbog neuspele restitucije, nehumano iseljen u stan bez struje na Belim vodama.
Zvanično okončanje saradnje uz novčanu naknadu
Nakon decenija posvećenog rada i izveštavanja o sudbinama malih, zaboravljenih ljudi, Branko Stanković napušta Javni servis.
Kako je zvanično saopšteno iz Radio-televizije Srbije, ugledni novinar tražio je sporazumni raskid ugovora, uz isplatu predviđene novčane naknade.
Iz ove medijske kuće poručuju da će se dokumentarni serijal "Kvadratura kruga" nastaviti pod vođstvom novog tima, dok su Stankoviću izrazili zvaničnu zahvalnost na dosadašnjoj posvećenosti i izvanrednim rezultatima gledanosti koje je godinama donosio.
Podsećanje na stambenu golgotu: "Luča dobrote" ostavljena u mraku
Iako je prekid saradnje pravno gledano sporazuman, domaća javnost ne zaboravlja traumu kroz koju je cenjeni autor pre nekoliko godina prošao.
Novinar koji je godinama usrećivao druge, vraćao veru u ljude i gradio domove za beskućnike, doživeo je da i sam bude katapultiran na ulicu.
Zbog procesa restitucije i povraćaja imovine starim vlasnicima, Stanković i njegova supruga Slavka, oboje novinari RTS-a, bili su prinuđeni da napuste stan u Ulici Ilije Garašanina u strogom centru, u koji su iz sopstvenog džepa uložili više od 20.000 evra.
Ono što je usledilo Stanković je opisao kao "dvostruku prevaru".
Stambena komisija RTS-a dodelila im je duplo manji stan od svega 37 kvadrata na periferiji grada (Bele vode), izveštavajući Upravni odbor da je prostor "potpuno uslovan".
Istina na terenu bila je surova: Stankovići su ubačeni u stan bez struje, sa popucalim cevima u kupatilu i uništenim parketom.
Bračni par je noćima tumarao uz svetlost sveća i baterijskih lampi, hranu su pripremali na plinskoj boci, a na kupanje su morali da odlaze kod komšija.
Iako je pravna služba RTS-a kasnije tvrdila da je o njihovom trošku obavljeno hoblovanje parketa i krečenje, problem sa strujom mesecima nije bio rešen, što je uzrokovalo da se bračni par ozbiljno razboli od nakupljenog stresa i osećaja nepravde.
"Sad sam suočen sa saznanjem da čovek ne postoji"
Kao novinar koji je trjumfovao u bitkama za običnog čoveka, Stanković se stoički nosio sa sopstvenom nepravdom, a njegov tadašnji komentar danas odzvanja kao snažan pečat njegovog odlaska sa RTS-a:
"Čovek je, za mene, mera svega. Ako oseti sopstveni bol, to znači da je živ. Ako prepozna tuđi, potvrđuje da je čovek u najlepšem smislu ove reči. Sad sam suočen sa saznanjem da za neke čovek, ipak, ne postoji."
Odlazak Branka Stankovića predstavlja nesumnjiv gubitak za srpsko novinarstvo.
Iako se ime emisije nastavlja kroz tuđi rad, era u kojoj je jedan čovek neiscrpno tragao za nadom od Horgoša do Dragaša, zvanično je završena.