ZAVLADAJTE PROSTOROM: Šest pravila za zdravu kuhinju
Neke stvari je bitno srediti pre nego što se bacite na pripremanje specijaliteta.
Ako ste jedni od onih koji prvo uđu u kuhinju kad dođu kući, ako uživate u seckanju i dinstanju i aromama koje se šire iz vaših šerpica – onda ste pravi gastronom. Ljubav prema kuhinji je nešto za šta mnogi žive, ali svejedno zaboravljaju neke stvari.
Da biste uživali u kuhinji u potpunosti, red je da joj sve posvetite u svakom smislu – zato ne bi trebalo da ignorišete ova pravila.
Jaja čuvajte na polici, ne u vratima frižidera
Vrata su najtopliji deo frižidera pa, da biste sprečili temperaturne oscilacije koje mogu dovesti do nastanka bakterija – jaja čuvajte u kartonu na najnižoj, tj. najhladnijoj polici.
Ubacite sunđer u mikrotalasnu
Šta, ne radite to? Ne brinite, i nama je isprva zvučalo čudno. No, ispostavlja se da grejanje sunđera 60 sekundi, u rastvoru od sirćeta i limunovog soka (ako želite i da lepše miriše), ubija bakterije i to 99,9% njih. Naravno, uvek možete jednostavno da kupite nov sunđer, ali neki ljudi podgrevaju svoje sunđere svakodnevno.
Ne perite noževe u mašini
One predivne noževe koje ste skupo platili i koje koristite samo kad vam treba precizno i najoštrije moguće seckanje – NIPOŠTO ne perite u mašini za pranje sudova jer će sečivo otupeti. Umesto toga perite ih deterdžentom u vrućoj vodi i obrišite ih pažljivo mekom krpom.
Ne pržite slaninu u tiganju
Nego u rerni, dragi prijatelji... Ne samo da ćete moći da spremite više slanine, nego se ona neće "ukovrdžati", a masnoća neće prskati po celoj kuhinji.
Otarasite se svega što priziva bube
Pročitajte i:
PIKANTERIJA: Kako i koje začine koristiti za ukusnija jela
DŽEMO VOLI DŽEM: 10 saveta za savršen voćni namaz
VEGAN BLACK METAL: Hrabrost u kuhinji jesu lobanje i pentagrami (VIDEO)
Insekte privlače obilni izvori hrane i vode, pa je vaša sudopera pravi raj za bubašvabe i ostale gadosti. Ako primetite tanak sloj rđe ili ako vam kaplje slavina – popravite to što pre.
Čistite ventilator u rerni
Ventilator se zapravo zove "ventilirajući filter" i trebalo bi da ga perete u vrućoj sapunici jednom mesečno. Nasapunjate, isperete, osušite. Ne zaboravite i da jednom nedeljno prebrišete poklopac ventilatora.