MONAKO POSLE MONAKA: Gasli vraćen na podijum, rivalima "padaju" pozicije
FIA poništila kazne. Gasli vraćen u top 3.
Gasliju vraćen podijum u Monaku
Nakon što je prošlog vikenda u Kneževini startovao kao deveti na gridu, francuski vozač je tokom trke napredovao do četvrtog mesta u trci koja je uključivala dva izlaska sigurnosnog automobila i crvenu zastavu, a zatim je dobio još jednu poziciju nakon što je vozač Mercedesa Džordž Rasel odradio kaznu prolaska kroz boks.
Međutim, Gasli je kažnjen zbog dva prekoračenja brzine u pit-lejnu i dobio je dve odvojene kazne od po pet sekundi, koje su mu dodate na ukupno vreme, što ga je spustilo na sedmo mesto na kraju trke – rezultat koji ga je duboko razočarao.
Nakon trke, Alpine je podneo zahtev za "pravo na pregled" odluke koja je Gaslija koštala prvog podijuma ove sezone, a prvo saslušanje održano je u četvrtak, na početku trkačkog vikenda za Veliku nagradu Barselone-Katalunja.
Tim iz Enstona uspeo je u početnoj fazi postupka, nakon što je dostavio nove, značajne i relevantne dokaze.
Nakon toga je održano dodatno saslušanje o Gaslijevoj kazni, a FIA je u petak ujutru potvrdila da su Francuzu kazne poništene i da mu je podijum u Monaku vraćen.
U saopštenju Alpine navodi se:
- Pozdravljamo odluku FIA da prihvati naš zahtev za pravo na pregled kao osnovan nakon konačnog plasmana sa prošlonedeljne Velike nagrade Monaka.Kao rezultat toga, sudije su poništile dve kazne od po pet sekundi koje su bile dodeljene automobilu broj 10, čime je timu vraćeno treće mesto.Zahvaljujemo FIA i Formula 1 Menadžmentu na transparentnosti i saradnji tokom celog procesa i na donetoj odluci.Fokus tima je sada potpuno na predstojećoj Velikoj nagradi Barselone-Katalunje i postizanju najboljeg mogućeg rezultata sa oba bolida.
Ovim je potvrđeno da će Isak Hadjar iz Red Bula izgubiti podijum i biti prebačen na četvrto mesto, dok će vozač Meklarena Oskar Pjastri i vozači Rejsing Bulsa Lijam Loson i Arvid Lindblad takođe pasti za po jednu poziciju.