Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Мали: Избегнут банкрот, Београд као регионални центар

21.03.2015. 13:08
Пише:
Танјуг
Siniša Mali
Синиша Мали

БЕОГРАД - Град Београд је избегао банкрот, али је ситуација и даље "далеко од једноставне", изјавио је градоначелник Београда Синиша Мали, истичући да се у престоници интензивно ради на привлачењу инвеститора и позиционирању града као политичког, економског, културног и спортског центра у региону.

Мали је рекао да је градска власт уштедела на многим ставкама и да из тих уштеда враћа кредите који доспевају ове и у наредне две године. Само 2015. године, додао је, Београд ће вратити између 70 и 80 милиона евра кредита.

Тај новац се, навео је, не враћа из нових позајмица, већ интерно створених уштеда, а рекордни дефицит од 20,25 одсто преполовљен је за само годину дана.

Циљ је, каже, да дефицит ове године буде 6,5 одсто, што би био историјски успех и што би Београд ставило "на пут одрживог развоја", јер више нема политике задуживања, празних обећања и бачених пара.

Само на ПР услуге у јавним предузећима, рекао је Мали, за годину дана је уштеђено 108 милона динара (око милион евра), колико износе и уштеде од продаје аутомобила, због мањих трошкова регистрације, горива, одржавања возног парка...

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali obilazi izgradnju nasipa kod Obrenovca
Градоначелник Београда Синиша Мали обилази изградњу насипа код Обреновца / Извор: Фото: Facebook/Град Београд

Градоначелник сматра да ће бољој позицији града допринети и Самит градоначелника који ће бити одржан 23. априла, а којем ће присуствовати и представници ЕУ.

Скуп је, оценио је Мали, прилика да се ојача регионална сарадња, а Београд и Србија промовишу.

Упитан о београдском метроу, Мали је рекао да Град и Министарство финансија раде на најбољем начину финансирања пројекта, а да ће до краја године бити завршен предлог.

"Ако усвојимо тај предлог, током 2016. године би се радио главни пројекат и онда 2017. и 2018. године би евентуално кренули да градимо прву линију метроа", рекао је Мали.

Када је реч о превозу у граду, наводи да се ради Студија бројања саобраћаја да би се видело колико има којих возила, а када све студије буду стављене "под један кров", што очекује на јесен, знаће се како се метро уклапа у интегрисани систем саобраћаја. На основу тога ће, додао је, бити дефинисана и прва линија метроа, што се већ ради са партнерима из Француске, а на основу споразума о разумевању који је потврђен прошле године, када је француски премијер Мануел Валс био у посети Србији.

Коментаришући медијске натписе о новом тарифном систему, истиче да се не планира повећање цена, већ евентуално увођење нових врста карата и промена начина зонирања, што ће бити много правичнији систем, поготово за становнике приградских општина.

Осим "Београда на води", као највећег пројекта на којем се ради, Мали је рекао да је приоритет реализовање што већег броја инвестиција, што је неопходно за привредни раст и запошљавање, односно за побољшање квалитета живота људи.

Говорећи о великим пројектима, градоначелник је изразио уверење да ће крајем јануара 2016. године Прокоп бити потпуно оперативан, после више од 40 година.

Истиче и да треба решити проблем управљања отпадом, због чега ће следеће седмице бити одржан састанак са представницима 52 компаније које су заинтересоване да учествују у том пројекту.

Siniša Mali
Синиша Мали / Извор: Youtube Printscreen

"Очекујем да ћемо у јуну или јулу објавити тендер за стратешког партнера за проблем решавања депоније Винча, изградњу фабрике за рециклажу отпада и постројења за производњу енергије из отпада", рекао је Мали и додао да је то инвестиција од око 250 милиона евра.

Он је подсетио и на пројекте изградње 16 подземних гаража и унутрашњег магистралног прстена, на активности у проналажењу партнера за јавно осветљење, а најавио је и да ће ускоро бити расписан јавни позив за реконструкцију Трга Славија и Булевара ослобођења, за чим следи уређење Рузвелтове, Улице 27. марта...

Градоначелник је поменуо и мање инвестиције које су, како је рекао, значајне да би град изгледао лепше, па ће ове године бити реконструистано или обновљено 100 паркића, фасада, урбаних тргова...

Очекује и да ће ускоро бити решена планска документација у вези са савезним МУП-ом у Улици кнеза Милоша и за Хотел "Југославију", где инвеститори десетак година чекају на одређене дозволе и сагласности.

"Ми смо то извукли из фиока, ставили на сто и рекли - хајде да видимо како можемо да помогнемо да добијете дозволе и што пре почнете да градите. Инвестиције и инвеститоре покушавамо да гурамо напред, јер је то наша обавеза", рекао је он.

Мали је најавио и скоро усвајање измена Закона о комуналној полицији, која ће омогућити да до половине следеће године буде запослено до 1.000 нових комуналних полицајаца.

Према речима градоначелника, за град са више од два милиона становника није довољно 300 комуналних полицајаца, колико их је тренутно, а идеја је да се додатним запошљавањем успостави бољи комунални ред и да се грађани осећају безбедније и сигурније. У октобру или новембру би, процена је градоначелника, првих 300 комуналних полицајаца могло да почне да ради.

Чињеницу да се српска престоница све чешће налази на листи "муст сее" дестинација, Мали види као сјајну вест, подсећајући да је прошле године Београд имао рекордан број ноћења и туриста.

Мали верује и да је Сајам туризма добро искоришћен за промоцију града, и то не само као "city бреак" дестинације у коју се долази за викенд, него као место нових идеја и могућности.

Градоначелник је најавио и два нова музичка фестивала, о којима није могао да открије више детаља, јер су преговори у току, али је рекао да ће допринети да се обогати музичка понуда града.