Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЕЛИКСИР МЛАДОСТИ КОЈИ МОЖЕ УНИШТИТИ КОЖУ: Жене су полуделе за РЕТИНОЛОМ, а дерматолози углас упозоравају - "Пазите, може изазвати и НАЈТЕЖЕ БОЛЕСТИ"

27.10.2023. 19:44
Пише:
Србија Данас
retinol
ретинол / Извор: Shutterstock

Познат као састојак који је нестабилан у козметичким формулама, па захтева да са њим будете прилично обазриви при коришћењу

Потрага за еликсиром младости никада не престаје, па су тако препарати попут оних са витамином Ц, нијацинамидом и пептидима постали јако популарни и показало се да заиста дају добр резултате, али ниједан није толико поуздан (и толико дуго у употреби) ретинол.

Ретинол није новија супстанца, али и даље постоје конфузија и мит о томе како и зашто ретинол делује тако чудесно. Ретиноли и ретиноиди су деривати Витамина А са анти-аге дејством. Међу њима је најреактивнији ретиноин који има и најјачи ефекат. Његову употребу може прописати само лекар дерматолог. 

Кија Коцкар ОДУШЕВИЛА ИЗГЛЕДОМ: У боји која ће нас пратити кроз јесен, а тек да видите ШМИНКУ И ФРИЗУРУ

Кија Коцкар ОДУШЕВИЛА ИЗГЛЕДОМ: У боји која ће нас пратити кроз јесен, а тек да видите ШМИНКУ И ФРИЗУРУ

Уз ЈЕСЕН креће и СЕЗОНСКО ОПАДАЊЕ ВЛАСИ: У помоћ прискаче биљка коју обожавамо као зачин, али је добра и за КОСУ

Уз ЈЕСЕН креће и СЕЗОНСКО ОПАДАЊЕ ВЛАСИ: У помоћ прискаче биљка коју обожавамо као зачин, али је добра и за КОСУ

Серуми, креме, чак и уља, као и формулације које се добијају само уз рецепт су непресушна тема разговора многих инфлуенсера, али и многих девојака које желе преко ноћи да добију савршено чисто лице. Такви разговори понекад знају да се запетљају, те доводе до опречих ставова, па смо контактирали стручњака, специјалисту дерматовенерологије др Милену Пантелић да нам свима олакша и каже да ли је ретинол заиста добар за нас.

- Ретиноиди претстављају синтетске деривате витамина А. Поред тога што системски и локални ретиноди имају широку примену у лечењу дерматолошких обољења, локални ретиноиди, пре свега ретинол претставља моћни састојак дермокозметичких препарата за негу козе, каже она и објашњава код којих све "бољки" жена може да помогне:

- Смањује процес фотостарења, умањује флеке од сунца, иницира стварање колагена у кожи, тиме подмалђује кожу и умањује боре.

Технички гледано, ретинол је само једна од врста ретиноида – заједнички назив за деривате витамина А, укључујући и ретинол. Производи који су у слободној продаји могу да садрже: ретинил палмитат (најслабију врсту), ретинол (следећи по јачини и онај који већина људи најбоље подноси), ретин алдехид (још јача формулација) и адапален (најјачи облик доступан без рецепта који се углавном користи за лечење акни). Дерматолози могу да вам препишу јаче ретиноиде – третиноин или тазаротен – који су ефикаснији али исто тако имају и много јаче пропратне ефекте на почетку употребе.

retinol
ретинол / Извор: Shutterstock

Што се тиче времена почетка употребе производа са ретинолом, др Милена не препоручује да почнете пре 30 године. Уколико почнете након овог периода ретинол вам може помоћи у борби против мимичких и осталих бора пре него што оне постану приметне, тако да Ваша кожа задржава млађи и здравији изглед. Добро је постепено уводити ретинол у своју рутину за негу коже. Постепено повећавајте ниво толеранције тако што ћете производе са ретинолом почети да користите сваки други дан.

Нежељени ефекти ретинола

Познат као састојак који је нестабилан у козметичким формулама ретинол захтева да са њим будете прилично обазриви при коришћењу. Он јесте моћан састојак, али може да проузрокује црвенило или љуштење коже, може да је исуши или изазове иритације. То се дешава ако се пребрзо укључи у режим неге коже или ако се користи пречесто. Реакције коже на ретинол нису неуобичајене јер, обично је потребно мало времена да се кожа прилагоди новом састојку. Зато др Милена препоручује следеће:

- Због фотосензитивног ефекта треба се апликовати ноћу, најбоље пре спавања. Пазљиво се треба започети са применом у почетку једном до два пута недељно првих пар недеља, јер мозе доци до појаве незељених ефекта као што су иритација, печење, десквамација, која потом обично спонатано пролазе. Након овог периода мозе се чесце апликовати, висе пута недељно.

Ретинол је веома нестабилан на светлости и ваздуху, тако да када отварите амбалажу његова почетна концентрација, а тиме и "моћ", брзо се губи. Значи – чувајте га на тамном месту, добро затвореног у својој амбалажи.

- Показало се у научним истраживањима да може имати негативне последице на здравље у смислу блажих као што је главобоља, вртоглавица, мучнина, али и оних опаснијих као што је оштећене јетре или, на жалост, и рак. Проблем с витамином А је тај што се он накупља у масном ткиву и самим тиме се може премашити дневна доза, казала је фармацеуткиња Биљана Борзан. 

Неке су студије показале да код жена у перименопаузи и менопаузи изазива остеопорозу. Високи заштитни фактор је обавезан.

- Опрез је посебан код трудница, дојиља, жена које планирају трудноћу. И са концентрацијама и са увођењем ретинола, треба ићи поступно, додала је она.