Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ОВО СУ БАЛКАНСКИ МАЛДИВИ: Скривени бисер Јадрана слабо познат СРБИМА, његов ВАЗДУХ ЛЕЧИ и МОРЕ одушевљава, а цене СМЕШНЕ

08.07.2023. 09:57
Пише:
Србија Данас
Mali Lošinj
Мали Лошињ / Извор: Профимедиа

По броју сунчаних дана клима овог острва може се упоредити са градовима на северу Африке

Практично непознат у Србији, уз пар асоцијација пријатеља "тамо је мој тата служио војску", Мали Лошињ је за многе туристе право откровење. Ово је треће острво у низу јужно од Ријеке, својевсна бања на мору, средоземно обојена пучина, угоститељи изузетне љубазности, али уколико сте љубитељи дугих пешчаних плажа, ово место није за вас. 

НОЋЕЊЕ У ОВОЈ БАЊИ ВЕЋ ЗА 1000 ДИНАРА! Мир, тишина, природа и базени, али и третмани ЛЕКОВИТОМ ВОДОМ за потпуни ужитак

НОЋЕЊЕ У ОВОЈ БАЊИ ВЕЋ ЗА 1000 ДИНАРА! Мир, тишина, природа и базени, али и третмани ЛЕКОВИТОМ ВОДОМ за потпуни ужитак

Право МИРНО ПОРОДИЧНО ЛЕТОВАЊЕ - Предлог за овогодишњу дестинацију, уколико планирате пут у Грчку

Право МИРНО ПОРОДИЧНО ЛЕТОВАЊЕ - Предлог за овогодишњу дестинацију, уколико планирате пут у Грчку

Многи туристи су овај мали рај у Хрватској назвали балканским Малдивима до којих се стиже за само 80 минута. Уколико се одлучите за вожњу аутомобилом или аутобусом, чека вас нешто дужа вожња, јер је удаљенсот између Београда и овог летовалишта 680км. Међутим, уколико одаберете авио превоз, путовање ће бити много краће. Најбоља ствар је што Аир Србија нуди јако приступачне цене, лете два пута недељно до Ријеке, а лет траје само 1х и 20 минута. Када стигнете чека вас вожња трајектом до Малог Лошиња.

Из Ријеке или Пуле можете долетети и малим спортским авионом, јер на Лошињу постоји аеродром за мале спортске и путничке авионе.

Занимљиво је да је оство Лошињ вештачки подељен на два дела код места Привлака, где је острво најуже, и ту је прокопан канал. Налази се на Кварнеру и пружа се 31 км у смеру северозапад - југоисток. Главна насеља на острву су Мали Лошињ и Велки Лошињ.

По броју сунчаних дана Мали Лошињ може се упоредити са градовима на северу Африке и јужним пределима Јадрана. Мали Лошињ има просечно годишње око 100 ведрих дана. А чак су због погодне килиме Мали и Вели Лошињ 1892. године проглашени климатским лечилиштем и опоравилиштем.

На читавом острву живи око 8 000 становника, а главни центар је Мали Лошињ (око 6 000 становника). 

Мали Лошињ је, као и Црес, вековима припадао Венецији, тако да се у граду могу видети грађевине из 18. и 19. века, када је поморство било најразвијеније. Најстарији део града је око цркве Св. Марије, до које се долази обалним путем, до Анунцијате, најистуренијег рта градића.

Mali Lošinj
Мали Лошињ / Извор: Профимедиа

Мали Лошињ је смештен у ували Аугуста, највећој затвореној ували на острву, а сам град је данас највећи острвски град на Јадрану.

Ово летовалиште се може похвалити изузетно чистим морем, чија боја неодољиво подећа на Малдиве, бујном вегетацијом (палме, олеандри, агрумими), лековитим ваздухом, лепим плажама и фантастичном храном. 

Одмах ћемо вам рећи најважнију информацију која ће вам преломити даље читање текста: уколико желите равну пешчану плажу и смештај на 5 минута од исте (Грчка стил), Мали Лошињ није место за вас. Песак на самој плажи је овде реткост, док га у води и има. Доминирају стеновите плаже, али и кристално бистра вода. Ипак, кључни саставни елемент плажа су мирисни борови као хладовина на десетак метара од обале.

Посебан доживљај се стиче крстарењем на Јадрану, а у близини се налази и острво Сусак, те вам предлажемо да га посетите. 

Што се тиче смештаја, Мали Лошињ има велик избор од луксузних хотела, преко оних јефтинијих са једном или две звездице, до релативно јефтиних приватних соба и апартмана. Постоје и три ауто кампа.

Цена смештаја варира примарно од периода године и категоризације. Најскупљи смештај је у периоду 16. Јул – 26. Август. Пре и после тога цена је нижа, а посебно повољна крајем јуна и у другој половини септембра (за који кажу да је одличан за купање).

Примера ради, апартман за две особе (комплет са кухињом, купатилом, дневном собом и бруталном терасом), кошта у ударној сезони око 60 евра, док се исти, у септембру, може резервисати за 40 евра. Класичне собе са купатилом су у ударној сезони око 45 евра, у септембру око 30.

Цене у продавници:

Кајсије – 290 дин/кг
Грожђе – 460 дин/кг
Лубеница – 70 дин/кг
Хлеб – од 60 до 120 динара
Млеко  – око 150 динара литар
Вода 1.5л – око 100 динара
Сладолед – од 100 до 150 динара/кугла

Цене у ресторанима:

Espresso – од 150 до 300 динара
Пиво 0.5л точено – од 300 до 400 динара
Вино 0.1дл – од 150 до 350 динара
Супа – од 450 до 500 динара
Туна стеак – око 1 500 динара/порција
Лосос, Орада, Бранцин – од 1 500 до 2000 динара/порција за једну особу
Пица за две особе – од 1000 до 1 500 динара