Jedan od medijski najpraćenijih slučajeva ikada: Prošlo je skoro 20 godina od misterioznog nestanka uspešne advokatice - Njena sudbina i danas nepoznanica
Nestanak advokatice Elodije Ginesku ostavio je dubok trag u rumunskom društvu. Slučaj su obeležili dramatični događaji, šokantna otkrića i složena istraga koja je trajala godinama.
Od 2007. godine, kada je nestanak prijavljen, pa sve do danas, svaki detalj pažljivo je analiziran, a kraj ove priče bio je, takođe, pun iznenađenja.
Elodija Marilena Ginesku bila je rumunska advokatica iz Brašova, čiji nestanak 2007. godine predstavlja jedan od najpoznatijih i najmedijski najpraćenijih slučajeva u istoriji Rumunije.Iako njeno telo nikada nije pronađeno, njen suprug, policijski inspektor Kristijan Čioaka, osuđen je na 22 godine zatvora za njeno ubistvo.
Nestanak i istraga
29. avgust 2007. godine, Elodija Ginesku, uspešna advokatica i majka dvogodišnjeg dečaka, nestala je bez traga, a njen suprug, Kristijan Čioaka, policajac iz Piteštija, bio je taj koji je obavestio nadležne.
Ovaj nestanak bio je početak istrage zasnovane na sumnjama i inkriminišućim dokazima, ali bez najvažnijeg elementa – tela žrtve. Pet godina istraga je stagnirala, sve dok nove tehnologije nisu omogućile otkrivanje tragova krvi koji su doveli do osuđujuće presude Čioaki. Ovaj slučaj postao je simbol priče u kojoj istina može ostati skrivena u senci, a sudbina jednog života određena nepredvidivim okolnostima.
Dve nedelje nakon nestanka, istražitelji su pronašli odeću sa tragovima krvi u provaliji, što je izazvalo sumnju.
Još jedan ključni trenutak dogodio se mesec dana kasnije, kada su policijska uniforma i lični predmeti oba supružnika pronađeni u drugoj provaliji, blizu Rašnova.
Policijski inspektori su zaključili da se u noći između 29. i 30. avgusta 2007. dogodio sukob između Elodije i Kristijana Čioake koji je prerastao u tragediju. Svedoci su izjavili da su čuli viku iz njihovog stana, a istraga je otkrila detalje o mogućem fizičkom napadu.
Bivši tužilac u slučaju, Marius Jakob, izjavio je da mu je ovaj predmet bio "blizak srcu" naglašavajući važnost dokaza koji su doveli do optužnice protiv Čioake.
- Mi smo rekli sve što smo imali da kažemo kada smo ga optužili u pritvoru - rekao je Jakob, dok je Elodijina majka, Emilija Ghinesku, dodala: "Počela je da se ostvaruje pravda jer su dokazi bili 100% tačni."
Planirali razvod zbog navodne preljube
Prema optužnici, u noći između 29. i 30. avgusta 2007, usled prethodnih tenzija izazvanih planiranim razvodom zbog navodnih prevara s obe strane, rasprava između Kristijana i Elodije eskalirala je. Tokom sukoba, Čioaka je više puta udario Elodiju, što je dovelo do njene smrti.
Iako telo nikada nije pronađeno, forenzički dokazi su bili dovoljni da se Čioaka u julu 2013. godine osudi na 22 godine zatvora za ubistvo supruge. On je tokom suđenja tvrdio da je Elodija živa i da je pobegla sa drugim muškarcem. Uprkos njegovim tvrdnjama, sud je presudio na osnovu prikupljenih dokaza.
Medijska pažnja - Otkrivene tajne iz Elodijinog privatnog života
Pored otkrića vezanih za nestanak, i Elodijin privatni život postao je predmet javnog interesovanja.
Pretpostavlja se da je advokatica imala vanbračnu vezu sa članom Službe za zaštitu i obezbeđenje (SPP), što je potvrđeno u njenim privatnim pismima. U njima je govorila o svojoj sklonosti ka alkoholu i kako je to uticalo na njene odnose.
Veza između Elodije Ginesku i Ilija Kristijana, bivšeg pripadnika SPP-a, počela je 2006. godine preko interneta. Njihova veza postala je važan element slučaja.
- U avgustu 2007. sreli smo se u Dubaiju, gde smo zajedno proveli odmor, dok sam ja bio na misiji u Avganistanu. Tokom odmora smo se posvađali, a ja sam je udario – ošamario sam je. Kasnije sam joj se izvinio mejlom, ali mi nije odgovorila. Elodija nije delovala ni fizički ni psihički povređeno i nije tražila medicinsku pomoć. (…) Posle odmora sam pokušao da stupim u kontakt s njom, ali nisam uspeo. Nestanak sam saznao s televizije, dok sam bio u Avganistanu, i odmah sam pomislio da se desilo nešto strašno - izjavio je Ilije Kristijan pred sudom u Argešu.
Na pitanje advokatice Marije Vasi, koja brani Kristijana Čioaku, o sadržaju Elodijinih mejlova iz jula 2007. godine u kojima se pominje "luda odluka koja bi mogla završiti krvlju", Ilie je rekao da su razmenili oko 600 mejlova, ali da se tog konkretnog ne seća.
Pisma i poruke između Elodije i Ilija
Ilie Kristijan je rekao istražiteljima da su se najpre dopisivali putem interneta, a zatim se i tajno viđali. Veza je bila tajna jer je Elodija već imala porodicu. U porukama je govorila o emocionalnoj povezanosti i trenucima provedenim zajedno.
U poruci od 22. aprila 2007. Elodija piše:
"Ovo proleće nema nikakav smisao bez tebe… Sunce ne sija, trava nije dovoljno zelena i samo želim da se zavučem u korpu za veš… u levi ugao kupatila… da me niko ne dira…“ I nastavila: „U grudima, stomaku, u mislima o tebi imam nepodnošljiv bol… Sećaš li se našeg prvog poljupca?… Prve boce vina?… Prve pijanke? :)“
U drugoj poruci iz maja iste godine, opisuje pijanu noć s prijateljima:
„Zdravo, ljubavi… Ni ne držim više telefon kraj sebe… I onako me ne zoveš. Što se tiče sinoć, tvoj drug Danijel me je sprečio da ti se javim :)))) Bio je brz, čuo je telefon, ali bilo je kasno… I mi smo se sinoć napili… Isplakali se svako nad svojim problemima… Glava mi puca… Izgubila sam kondiciju, bejb…“
Elodija je predvidela sopstvenu smrt?
U jednoj poruci Elodija kao da je naslutila svoju tragičnu sudbinu:
"Dakle, otišla sam kod nje (stjuardese Kristine), pile smo viski, pričale, pa izašle da jedemo… I pile crno vino, naravno… Bila sam pijana… Kao onomad u Picolo Mondu… Sećaš se?… Nisam znala šta da radim, bejbe… Iskreno… Umreću pre nego što ova godina prođe!…"
Ova strana njenog života intenzivno je eksploatisana u medijima, što je dodatno dramatizovalo slučaj.
Kristijan Čioaka – kontroverzna presuda
Nakon dugotrajne istrage i suđenja, Kristijan Čioaka je osuđen za ubistvo, iako telo nikada nije pronađeno. Godine 2014. osuđen je na 15 godina i 8 meseci zatvora, što je predstavljalo važnu pobedu za porodicu Elodije, koja je godinama čekala pravdu.
Ipak, presuda i dalje ostaje pod znakom pitanja, jer je tokom procesa bilo mnogo kontradiktornih iskaza.