Uslov koji menja sve: Iran spreman na pregovore sa Amerikom, ali ne bez ovoga
Iran je spreman za pregovore sa Sjedinjenim Državama, ali samo pod uslovom da Vašington promeni svoje ponašanje, poruka je koju je iranski ministar spoljnih poslova danas poslao preko Japana.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči ponovio je stav Teherana u telefonskom razgovoru sa premijerkom Japana, Sanae Takaiči, da nebezbednost u regionu proizilazi iz akcija SAD.
Osvrnuo se na blokadu Ormuskog moreuza, koju je nazvao „američkom pomorskom piraterijom“. Iranski državni mediji citirali su njegove reči: „Iran je spreman da nastavi putem diplomatije i pregovora ako Vašington promeni svoje ponašanje“.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan je danas takođe razgovarao sa Takaiči. Prema izveštajima državnih medija, on je takođe naglasio da je nestabilnost u regionu posledica delovanja Izraela i Sjedinjenih Država, piše Sky News.
Stavovi Teherana po ovom pitanju nisu novi i već su saopštavani. Međutim, pregovori su u zastoju jer SAD ne odustaju od blokade, dok Iran odbija diplomatske kontakte dok se ovi uslovi ne promene.