Ovi električni uređaji mogu ugroziti vašu sigurnost: Ovo obavezno uradite kako biste se zaštitili od strujnog udara ili požara
Kupovina neproverenih i jeftinih električnih aparata može predstavljati ozbiljan rizik po bezbednost domaćinstva. Stručnjaci upozoravaju na mogućnost strujnog udara i požara usled neadekvatne zaštite i lošeg kvaliteta ovih uređaja.
Na tržištu se često mogu naći neatestirani električni proizvodi koji nisu u skladu sa propisima i standardima, kao što su grejalice, roštilji, aparati za kafu, lampe, fenovi i slično.
Kupci su često privučeni niskom cenom, atraktivnim dizajnom i glasnom reklamom, ali ne znaju koliko se izlažu opasnosti od strujnog udara i požara kupovinom ovakvih uređaja bez stručne provere.
Svi kućni aparati poput usisivača, pegli, veš-mašina, miksera i drugih moraju imati specijalnu zaštitnu izolaciju i kućišta koja sprečavaju dodir sa delovima pod naponom. Prilikom rukovanja električnim uređajima, važno je stajati na suvim podlogama od gume, plastike ili drveta.
Električne instalacije u domu moraju biti pravilno izvedene, sa zaštitnim uzemljenjem ili tzv. nulovanjem. Osigurače treba povremeno kontrolisati, a pregorele uloske menjati samo originalnim i novim delovima. Nikako nije preporučljivo spajati žice ili koristiti improvizacije poput lica.
Sve popravke na električnim aparatima i instalacijama treba poveriti isključivo ovlašćenim stručnim licima. Dovodni kablovi do uređaja moraju biti neoštećeni, sa ispravnim utičnicama i prekidačima bez mehaničkih ili termičkih oštećenja.
Posebno je opasno rukovati strujom u prostorijama sa povećanom vlagom, gde je rizik od strujnog udara znatno veći.
Opasnosti od električne energije
Električna energija je opasna jer može da prolaskom kroz ljudsko telo izazove toplotna oštećenja, promeni hemijski sastav krvi, utiče na nervni sistem, a najopasnije je što može poremetiti rad srca i disajnih organa. Posledice zavise od jačine struje, dužine trajanja njenog dejstva i puta kojim prolazi kroz telo.
Već struja jačine od 1 mA može biti opasna, a njeni efekti zavise i od zdravlja, stanja kože, obuće i odeće. Struja od 20 mA izaziva bolne grčeve mišića, 30 mA se može izdržati samo nekoliko sekundi, dok 50 mA dovodi do gubitka svesti. Struja od 100 mA može biti smrtonosna.
Što duže struja prolazi kroz telo, organizam je manje u stanju da izdrži. Posebno je opasno ako je provodnik sa strujom stisnut u ruci, jer grčevi sprečavaju njegovo otpuštanje.
Najopasniji je put struje kroz srce, što se dešava kada strujni krug prolazi preko obe ruke ili preko jedne ruke i noge.
Prema propisima, dodirni napon ne sme da prelazi vrednost od 65 volti.
Pružanje pomoći kod strujnog udara
U slučaju strujnog udara, najvažnije je što pre prekinuti dovod struje – isključiti najbliži prekidač, izvaditi osigurač ili izvući utikač iz utičnice.
Ako je unesrećeni u dodiru sa provodnikom, uklonite ga suvom letvom ili ga povucite za deo odeće koji nije provodan. Ako nemate gumene rukavice, stojite na suvoj dasci ili plastičnom podu.
Ako unesrećeni ne diše ili je u dubokoj nesvesti, istog trenutka pozovite pomoć i odmah započnite masažu srca u kombinaciji sa veštačkim disanjem. Ovaj postupak treba nastaviti dok ne uspostavite prirodno disanje.