Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ГИНЕКОЛОГ саветује КАКО ПОБОЉШАТИ ПЛОДНОСТ! Уз ове савете неплодност неће бити један од ваших проблема!

06.11.2023. 22:34
Пише:
Србија Данас/Вечерњи.хр
materica
материца / Извор: Shutterstock

Према подацима Светске здравствене организације (WHO), око 8-12% парова у свету пати од неплодности.

Родитељство је сан небројених појединаца и парова широм света. Међутим, зачеће није увек једноставно и многи се суочавају с изазовима у жељи да оснују породицу. Неплодност је осетљиво, лично и често сложено питање које погађа милионе људи широм света.

Према подацима Светске здравствене организације (WHO), око 8-12% парова у свету пати од неплодности.

Иако је наше друштво учинило велике кораке и промене отвореним разговорима о разним осетљивим темама, потешкоће са зачећем још су увек табу тема. Ова стигма која окружује неплодност може имати дубоке и трајне учинке на појединце и парове који се суочавају с изазовом зачећа, додајући емоционалну тежину на то изазовно путовање.

Будући родитељи требају доносити информисане одлуке о свом репродуктивном здрављу. Стога је први корак ка побољшању ваше плодности, промена начина живота усмерена на здраву исхрану, физичку активност и управљање стресом.

test za trudnoću
тест за трудноћу / Извор: Профимедиа

Када размишљате о трудноћи, важно је приоритизовати своје здравље како бисте побољшали своје шансе за зачеће и осигурали наставак трудноће. Према др. Сузана Ансворт кључни кораци за повећање плодности су:

Исхрана

Кључни елементи здраве исхране при покушају зачећа су фолна киселина, витамин Б12 и омега-3 масне киселине те целокупна здрава исхрана (као што је медитеранска исхрана). Показало се да “нездрава” исхрана – попут оне богате црвеним месом, засићеним мастима или прерађеном храном – смањује плодност, као и исхрана с високим уделом шећера.

Здрава, уравнотежена прехрана требала би осигурати већину онога што вам је потребно. Међутим, препоручује се да жене које покушавају затрудњети (чак и оне које активно не користе контрацепцијску методу) требају узимати витаминске додатке прије зачећа. То би укључивало препоручену дозу фолне киселине (за коју је добро документирано да смањује ризик од одређених абнормалности феталног развоја) без превише конзумације других потенцијално штетних витамина (као што је витамин А).

За 30 секунди до гланц новог ПОСУЂА - Иритантне црне ОГРЕБОТИНЕ на тањирима нестају за тили час уз овај ТРИКtanjir

За 30 секунди до гланц новог ПОСУЂА - Иритантне црне ОГРЕБОТИНЕ на тањирима нестају за тили час уз овај ТРИК

Научите ДЕТЕ шта да ради ако се ИЗГУБИ: Највећи СТРАХ родитеља може се лако избећи ако га научите ПЛАН за ПОВРАТАК КУЋИdete

Научите ДЕТЕ шта да ради ако се ИЗГУБИ: Највећи СТРАХ родитеља може се лако избећи ако га научите ПЛАН за ПОВРАТАК КУЋИ

Физичка активност

Доказано је да редовна, умерена физичка активност побољшава плодност. Такође помаже у одржавању здраве тежине и смањује ризик од компликација у трудноћи попут прееклампсије или гестацијског дијабетеса. Помаже одржати тијело јаким како би могло поднети све веће захтеве трудноће. Добро је и за ментално здравље. Не препоручује се напорна физичка активност јер може смањити плодност. Превише физичког стреса може ометати овулацију, што може бити природни механизам тела који показује да ће тело тешко поднети трудноћу.

Остали животни проблеми

Тежина, пушење и конзумација алкохола могу значајно утицати на плодност и смањити вероватност зачећа. Истраживања показују да је одржавање здраве телесне тежине кључно за репродуктивно здравље, јер и претилост и недовољна телесна тежина могу пореметити баланс хормона и менструалне циклусе, што доводи до нередовне овулације и смањене плодности.

jajna ćelija
јајна ћелија / Извор: Профимедиа

Пушење је повезано са смањеном плодношћу и код мушкараца и код жена. Штетне хемикалије у цигаретама могу оштетити јајашца и сперму, смањујући квалитет јајашаца и покретљивост сперматозоида, што отежава зачеће.

Претерана конзумација алкохола може пореметити хормонску равнотежу, узрокујући нередовне менструалне циклусе и проблеме с овулацијом код жена. За мушкарце алкохол може снизити ниво тестостерона и утицати на квалитет сперме, укључујући смањење броја и покретљивости сперматозоида.

Рекреативни или лекови на рецепт

И рекреативни и лекови на рецепт могу значајно утицати на плодност и развој фетуса. Одређене материје, укључујући рекреацијске лекове, могу пореметити хормонску равнотежу и ометати репродуктивне процесе, што доводи до проблема с плодношћу.

Лекови на рецепт, укључујући неке антидепресиве, антипсихотике и имуносупресиве, такође могу утицати на плодност. Иако учинци могу варирати у зависности од лека и индивидуалном одговору на лек, важно је да се они који планирају постати родитељи посаветују с доктором о могућим нуспојавама повезаним с плодношћу.

За оптимизацију плодности нужно је дати приоритет здравом начину живота, у сурадњи са Интимином наглашава докторка Ансворт. Појединци би такође требали разговарати с доктором о својој историји болести, укључујући све лекове или рекреацијску употребу лекова, пре покушаја зачећа. Тражење смерница од пружатеља здравствених услуга може помоћи у решавању могућих проблема и истраживању алтернативних начина лечења или прилагођавању начина живота како би се подстакла  плодност и осигурала најздравија могућа трудноћа.

Будући родитељи такође би требали разумети да медицинске интервенције, попут потпомогнуте репродуктивне технологије као оне у ин витро оплодње (ИВФ), нуде обећавајућа решења за парове који се суочавају са сложеним изазовима плодности, дајући им прилику да остваре свој сан о родитељству.