Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Стручњак објашњава: Овако можете да спречите последице ОСТЕОПОРОЗЕ

22.12.2021. 09:50
Пише:
Промо
Prof. Dr Emilija Dubljanin Raspopović
Проф. Др Емилија Дубљанин Распоповић / Извор: проф. др Емилија Дубљанин Распоповић, Фото: Промо

Да ли сте знали да је остеопороза најчешћи узрок прелома код жена у постменопаузи и старијих мушкараца?

Да бисмо вам помогли да разумете како настаје и шта можемо да урадимо како би спречили последице остеопорозе, разговарамо са проф. др Емилијом Дубљанин Распоповић, специјалистом физикалне медицине и рехабилитације и субспецијалистом медицине бола из Универзитетског клиничког центра Србије.

Зашто настаје остеопороза? Остеопороза је “тиха” болест, јер пацијенти типично немају симптоме нити претпостављају да болују од ове болести све док не дође до прелома костију или прелома једног или више кичмених пршљенова.  Настаје када дође до смањења минералне коштане густине и коштане масе или када се промене квалитет и структура костију. То доводи до смањења коштане снаге и повећава ризик од настанка прелома костију. Преломи могу настати у свим костима, али се карактеристично јављају у костима кука, кичмених пршљенова и ручном зглобу. Симптоми прелома кичмених пршљенова су јак бол у леђима, губитак телесне висине, и погрбљен положај кичме (кифоза). Кости захваћене остеопорозом постају толико крте, да преломи настају спонтано или као последица мале трауме, као што је нпр. пад са сопствене висине. Уобичајене активности, као што су савијање и подизање, такође могу узроковати прелом. 

Који су фактори ризика за настанак остеопорозе? Постоје фактори ризика на које се не може утицати, као што су пол, године и генетско оптерећење за настанак остеопорозе и прелома. Међутим, постоје многи аспекти у начину живота који могу утицати на развој и спречавање остеопорозе. Недостатак физичке активности може да поспеши губитак коштане масе. Овакав начин живота такође утиче на лошу физичку кондицију, што повећава ризик од пада и настанка прелома. Хронична конзумација алкохола у великој мери доприноси ризику од настанка прелома. Исхрана сиромашна калцијумом и витамином Д још од најранијег детињства па све до одраслог доба повећава ризик за настанак остеопорозе и прелома. Адекватан унос протеина једнако је важан за коштано здравље и превенцију остеопорозе

Како се поставља дијагноза? Златни стандард за постављање дијагнозе остеопорозе је мерење минералне коштане густине (DEXA). То је брз, безболан и неинвазиван тест којим се процењује минерална коштана густина у пределу кука и кичме.  

Шта можете да урадите да спречите остеопорозу? Веома је важно предузети све кораке који могу смањити ризик за настанак остеопорозе и прелома. Као прво, останите физички активни. Трудите се да ходате што је више могуће и радите вежбе са оптерећењем. Водите рачуна да алкохол конзумирате умерено. Престаните са пушењем. 

Посебно је важно да водите рачуна о адекватном уносу калцијума, витамина Д и протеина, који су неопходни за одржавање нормалног коштаног метаболизма и коштане густине. Препоручени унос калцијума износи 800-1000 мг дневно код жена и мушкараца старијих од 50 година. Калцијум се лако уноси путем исхране. Млеко, јогурт и већина сирева су нарочито богати калцијумом. Ове намирнице богате  су и протеинима. Броколи, одређене врсте рибе (лосос и сардина) и одређене врсте воћа и орашастих плодова такође су богате калцијумом. 

Препоручена дневна доза витамина Д код мушкараца и жена старијих од 50 година је 800-1000 ИЈ за људе. Главни извор витамина Д су сунчеви зраци. Нажалост, недовољност сунца током читаве године, коришћење крема са заштитним факторима, смањена могућност коже да ствара витамин Д у позним годинама само су неки од фактора који отежавају довољну синтезу витамина Д. Мали број намирница је природно богат витамином Д, због чега се само 20% укупно потребног витамина Д може унети путем исхране. Све ове чињенице доводе до тога да је недовољност витамина Д широко распрострањена у општој популацији и намеће потребу за уносом витамина Д путем суплемената. 

Како се уноси витамин Д путем суплемената? Витамин Д је неопходан за преузимање калцијума унетог путем исхране. Када се калцијум апсорбује из црева, важно је осигурати да ће бити уграђен у наше кости. Због тога се витамин Д3 оптимално уноси путем суплемената који у себи садрже и витамин К2. Витамин К2 има две важне функције. Прво, он активира остеокалцин који везује калцијум из крви и уграђује га у кост. На тај начин осигурава да се калцијум не таложи у меким ткивима (крвним судовима, бубрезима...), већ да се усмери и угради у кост.  Научно је доказано да поред тога витамин К2 доприноси смањењу губитка коштане масе, чиме смањује и ризик од прелома. Хербико® К2Д3 садржи оптималну комбинацију витамина К2 и Д3, која помаже да се смањи ризик од настанка остеопорозе и прелома код жена у менопаузи. Редовним узимањем Хербико® К2Д3 капсула обезбеђујете додатан извор витамина неопходних за здравље ваших костију.