Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ТРИК који ОЖИВЉАВА СВАКУ БИЉКУ! "Обешени" листови, цвеће које вене? Потребна вам је САМО једна ствар

19.03.2024. 22:41
Пише:
Србија Данас
cveće
цвеће / Извор: Фото: YouTube printscreen/Priroda леци све

Нега кућних биљака не иде нам баш свима од руке – док једнима успева баш свако цвеће, другима, чини се, скоро све пропадне упркос труду и нези.

Собне биљке су увек добродошао додатак свакој просторији, помажу да се оживи простор, додају боје и чак подижу расположење. Али, када наше биљке почну да умиру, то може бити обесхрабрујуће и брзо ћете помислити да је ваш фикус заборављени случај.

Срећом, стручњаци за биљке имају креативне приступе којима можете покушати да оживите своје биљке, укључујући једну тактику о којој вероватно нисте размишљали.

"Купаш ли се када се већ не пресвачиш!?" Јована Јеремић ЗАВИЈЕНА у СИНТЕТИКУ од главе до пете - Људи у неверици после овог поступкаJovana Jeremić

"Купаш ли се када се већ не пресвачиш!?" Јована Јеремић ЗАВИЈЕНА у СИНТЕТИКУ од главе до пете - Људи у неверици после овог поступка

Може љубав, али АКЦИЈА СЛАБА - Два знака која се слажу у пријатељству, веза им не би ишла како требаljubav

Може љубав, али АКЦИЈА СЛАБА - Два знака која се слажу у пријатељству, веза им не би ишла како треба

Биљке могу захтевати сталну негу, посебно када почну да вену. Али пре него што кренете у свој локални баштенски центар, стручњаци за биљке саветују да посегнете за одређеним производима за домаћинство.

Бели лук, на пример, може помоћи у контроли инфестације штеточина, док је Епсом со корисна за лечење жутог лишћа и недостатка магнезијума. Водоник пероксид спреј је још један поуздан приступ против трулежи корена, убија лоше бактерије и ослобађа кисеоник.

А стављање сунђера на дно ваше тегле такође може држати под контролом труле корење, пише Бест Лифе. Али, ако нема знакова инсеката, а корење изгледа добро, ваша биљка би се могла суочити са другим проблемом, а решење би могло бити једноставно као укључивање поузданог уређаја.

biljke
биљке / Извор: Фото: Shutterstock

Ваша биљка може почети да се суши због дехидрације

Баш као и људи, собне биљке морају да остану хидриране да би успевале. Ако вашим биљкама недостаје вода, то би могло довести до тога да клону и изгубе сјај. Да би се ово спречило, стручњаци за биљке препоручују коришћење овлаживача како би се повећала количина влаге у ваздуху.

„Ово је корисно јер биљке природно емитују водену пару“, каже Стивен Веб, уредник и оснивач Гарден’с Whisper.

„Вештачким повећањем влажности око биљке, можете помоћи биљци да дехидрира и да се опорави од сувих услова. Биљке тада могу да узимају више влаге из ваздуха, уместо да је узимају углавном из корена, каже Мејсон Робертс, власник веб странице Јуст Хоусеплантс. „Ово не само да помаже вашој биљци да напредује, већ ће вам заправо олакшати живот као власника ређе заливањем“, каже он.

Постоје одређене биљке које имају користи од овог приступа

Наравно, биљке које захтевају влажнију атмосферу ће уживати у додатном луксузу овлаживача.

„Да бисте својим кућним биљкама дали најбоље шансе за опстанак, желите да за њих створите окружење које је веома слично њиховом природном окружењу“, каже Џереми Јамагучи, извршни директор Lawn Лове.

„Док свим собним биљкама није потребна влага, онима које потичу из тропске или природно влажне климе биће потребна влага у ваздуху да би успевале.“

Према Робертсовим речима, ваздушне биљке, папрати, орхидеје и филодендрони су само неке од биљака које ће ценити овлаживач – што је посебно корисно током сушнијих зимских месеци. С друге стране, нећете желети да користите овај приступ за сукуленте или кактусе, који се користе за „сушна подручја“, каже Веб, а преноси N1.info.hr.

biljke
биљке / Извор: Фото: Shutterstock

„Ове биљке су прилагођене сувим условима и пашће ако је ваздух око њих превише влажан“, додаје он.

Мере опреза када користите овлаживач

Ако сте спремни да извучете свој овлаживач да бисте спасили своје увенуле биљке, стручњаци имају неколико додатних речи опреза. Одржавање уређаја чистим је кључно, као и осигурање да нема минералних наслага, каже Веб.

Такође, када је у питању вода коју користите, немојте само да пуните свој овлаживач водом из славине. „Такође је кључно користити дестиловану воду у овлаживачу да бисте избегли додатно оптерећење биљке водом из славине која може да садржи хлор или друге хемикалије“, објашњава Веб. Ако сте означили ова поља и желите да тестирате свој овлаживач, поставите уређај близу биљке, али не дозволите да додирује листове, напомиње Веб.

Такође, водите рачуна да овлаживач користите штедљиво јер превелика влажност може довести до буђи и буђи, каже Деепика Адхикари, консултант у The На

туре Херо. Адхикари препоручује коришћење овлаживача четири до пет сати како би се избегле ове израслине и прекомерно влажење просторије. Овлаживач је пожељно укључити средином поподнева и искључити га пре вечери јер биљке не могу да упијају толико влаге увече, додаје она. Ако је ваша кућна биљка била претерано заливена, требало би да искључите овлаживач или га једноставно удаљите од овлаживача, каже Веб. Ако листови биљке постану жути или смеђи, то значи да сте је превише залили.