Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

У Србији узгајање ОВОГ ЦВЕТА доноси 850.000 динара: Ово може свако ко има двориште

06.03.2022. 15:41
Пише:
Србија Данас/Агроклуб
Beli slez
Бели слез / Извор: Профимедиа/илустрација

У нашој земљи се не узгаја довољно, а потражња је велика

Производња лековитог биља у Србији све је актуелнија и занимљива произвођачима, а ове године, како сазнајемо из разних удружења за производњу лековитог биља - влада права помама за гајењем белог слеза.

Узгој белог слеза актуелан је пре свега, због добре зараде. Ова биљка је дефицитарна на тржишту Србије, па нема проблема са пласманом.

КУХИЊСКЕ КРПЕ ЛЕГЛО ЗАРАЗЕ: Али ако их перете на овај начин, спречићете развој бактерија

КУХИЊСКЕ КРПЕ ЛЕГЛО ЗАРАЗЕ: Али ако их перете на овај начин, спречићете развој бактерија

СЕВЕРИНА У МИКРО БИКИНИЈУ има линију 20-годишњакиње: У 5. деценији без грама вишка захваљујући ОВОМ режиму

СЕВЕРИНА У МИКРО БИКИНИЈУ има линију 20-годишњакиње: У 5. деценији без грама вишка захваљујући ОВОМ режиму

Много ручног рада

Мало је произвођача који могу да га гаје на великим површинама, јер иако му је цена одлична, ове године се кретала око 850 динара за килограм, проблем је велики посао и ручни рад.

"Ни код једне биљне културе, односно лековитог биља, нема више рада, али нема ни више зараде. У прозводњи нема много посла, ту је заступљен углавном машински рад, али кад дође до финалне припреме и љуштења, ту има ручног рада, јер не постоји машина која би могла машински да га ољушти", каже Зоран Томић, један од великих произвођача тог лековитог биља из Баваништа za Agroklub.rs.

Он препоручује да се бели слез гаји породично, на газдинствима, која не располажу великим површинама. Довољно је пола хектара до хектар. Откупљују га фирме које се баве откупом лековитог биља, паковањем, даљом дистрибуцијом, продајом, као што су бројне радње здраве хране.

Камилице можете да уберете и до три и по тоне, док белог слеза један радник може да уради дневно четири до пет килограма суве коцке.

Размножавање белог слеза

Бели слез се производи на два начина: генератитивно и вегетативно. Генеративно је размножавање путем семена, а вегетативно путем корена, односно дељењем корена. Уколико се определите за вегетативну производњу, онда се материјалу који се извади на јесен одсецају главе. Те главе се деле на два три или четири дела, у зависности од величине или потенцијала саме биљке.

"Генеративни пут је преко производње расада. Ви можете у јуну да посејете семе белог слеза у хладним лејама и до октобра тај расад стигне. Он се затим вади и ставља на одређено место на плантажи, где ће бити наредних годину дана до следећег октобра када се вади и када опет постоји могућност за понављање циклуса", објашњава Томић и додаје да се бели слез понекад мора заштитити од зеленог бувача који напада његов лист.

Процес производње коцкица за чај

Корен који је извађен пере се у машини за прање, а онда се иде на чишћење малих репића, а то се све ради ручно. Ситне жилице са корена би морале да се одстране, како би се приступило сто лакшем љуштењу епитела на корену.

"Када се све то заврши, долази до парања тог ољуштеног корена у шипке, које су ширине отприлике један пута један центиметар. Све се то ради ручно, пара се ножем, а постоји и алат којим се секу коцке белог слеза, те тако оне коначно буду димензија један кубни центиметар. То се затим суши и долази до производње суве коцке која се користи за чајеве", објашњава Зоран цео процес производње.

Бели слез захтева много ручног рада, али се исплати

Он је све учинио да себи олакша, те је чак направио приручне машине и алатке, које му могу олакшати цео посао.

"Кад испитујете неки посао он вам сам покаже како треба да радите. Нешто мало чујете, прочитате на интернету а и сами видите, дођете до закључка", прича Томић.

beli slez
бели слез / Извор: Профимедиа

Милан Николић из Остојићева такође се бави овом производњом, а доноси и рачуницу:

"Може око 4.000 евра по јутру (око 58 ари) да се заради. Али имате ту трошкове. Остане вам чисто око 3.000 евра ако сами радите и не користите помоћ радника. Што се тиче мене, ја имам своје семе, па ту немам трошак. Иначе, ни семе није скупо, кошта око 6.000 динара/килограм", каже Николић.

За јутро слеза потребно је два килограма семена. Сеје се на размак од 50 центиметара. За бели слез је важно да земљиште буде растресито - најбоље глина или песковито земљисте. Семе би требало да се сеје плитко, три до четири центиметара, како би добило влагу. Најбоље време је крајем марта. Потребно је окопавати, у зависности од траве.

У зависности од тога где се финални производ пласира зависи и његова заштита. Ако се бели слез гаји у конвенционалном систему, онда се користе стандардни инсектициди, који се користе и за кромпир. Међутим, испрска се највише до два пута.

Милан каже да се садњом семена више добија:

"Семе се сади гушће па је и род гушћи. Добар слез и добар род би био да добијете 300 до 400 грама белог слеза по једној биљци, односно 1.000 килограма по хектару", закључује Николић.

Рачуница је проста - ако имате хектар земље, и добијете 1.000 килограма биљке, чија је цена 850 динара по килограму, што износи чак 850.000 динара по сезони!