Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Отворен Пробиотиц Excellence Центар: Јединствена научно-истраживачка база у овом делу Европе

02.03.2023. 09:52
Пише:
а.е.
laboratorija fin
лабораторија фин / Извор: Фото: Горан Сивачки

Оснивање Пробиотиц Excellence Центра, јединствене научно-истраживачке базе у овом делу Европе, и сарадња са најпрестижнијим светским научницима из области микробиоте, сврстава Србију на мапу земаља препознатљивих по научним достигнућима у области пробиотика.

О оснивању Пробиотиц Excellence Центра, истраживању, едукацији и будућим пројектима у области микробиоте разговарамо са генералним директором компаније АбелаПхарм, доктором наука, специјалистом индустријске фармације и прехрамбене технологије, Давором Ј. Корчоком.

Doc. dr sci.spec farm. Davor J. Korčok, Generalni Direktor AbelaPharm
Доц. др сци.спец фарм. Давор Ј. Корчок, Генерални Директор АбелаПхарм / Извор: Фото: Александра Вујић Пантелић

Оснивач Пробиотиц Excellence Центра је компанија АбелаПхарм. Реците нам одакле је потекла идеја да се један овакав центар оснује, да ли су неки од пројеката већ започети и какви су вам будући планови?

Још од када смо 2006. године произвели наш први пробиотски препарат Буларди®, значајан део портфолија компаније АбелаПхарм чине управо пробиотици. Претходних година смо успели да развијемо, применимо и заштитимо нашу иновативну a-tech технологију чиме смо додатно унапредили квалитет и стабилност наших пробиотика. Напоменућу и да је први домаћи пробиотски производ који је добио статус лека произведен управо у компанији АбелаПхарм. Због тога смо и основали Пробиотиц Excellence Центер. У питању је јединствени научно-истраживачки центар за пробиотике који се налази у близини Београда, на раскрсници путева између средње и југоисточне Европе. Простире се на 1600 м2 и обухвата најсавременију фармацеутску опрему за истраживање, развој и производњу пробиотика. У центру се већ спроводе научна истраживања везана за стабилност и ефикасност пробиотских култура, у којима учествују најеминентнији светски стручњаци. Центар је и издавач бројних публикација и водича из области пробиотика, а активно учествује у едукацији стручне јавности у области микробиоте. Од прошле године је и научно-наставна база за студенте фармацеутских и технолошких факултета. Због свега наведеног уверен сам да ће у годинама које су пред нама овај центар у великој мери допринети ширењу и размени научних знања у области пробиотика, како у региону тако и много шире.

Колико је захтевно радити истраживања у овој области? Ова област је изузетно комплексна. Будући да су пробиотици живи микроорганизми, посебно су осетљиви на услове спољашње средине – температуру, влагу и светлост, а већина је анаеробна што значи да им смета кисеоник из ваздуха.  Због тога ова истраживања захтевају специфично знање, али и поседовање добро дизајниране савремене опреме, као што су анаеробни инкубатори, термостати, расхладне коморе и др. 

Истраживања везана за стабилност пробиотика су изузетно захтевна и неретко трају годинама, јер се мора водити рачуна о сваком појединачном сегменту. Током развијања пробиотских формулација у Пробиотиц Excellence Центру пратимо неколико фактора – активност воде, величину честица, густину и растворљивост. Да смо на прави начин унапредили стабилност наших пробиотика потврђује је и награда коју смо добили 2019. године у Лондону, на светском конгресу Катализа, хемијско-инжењерство и технологија, на којем су презентовани резултати наших истраживања везаних за стабилност пробиотика.

laboratorija proton
лабораторија протон / Извор: Фото: Александра Вујић Пантелић

Производи компаније АбелаПхарм су доступни за више од 400 милиона људи у апотекама широм Европе, Азије, Америке и Африке. Колико је било тешко ући на ова тржишта и да ли постоје неке значајне разлике? 

Разлика постоји, а када су у питању пробиотици она се најпре огледа у томе што климатске разлике диктирају како ће се произвести и упаковати производ који се пласира на неко од ових тржишта. Затим, важно је напоменути да регулаторни захтеви ових земаља нису у потпуности исти, већ свако од ових тржишта има неке своје специфичности. Да би смо пласирали пробиотске производе морамо апсолутно да испоштујемо све регулаторне захтеве свеке од 19 земаља у које извозимо, а да смо исте испунили потврђују инспекције ових земаља које нам долазе у контролу и проверавају сваки део процеса од уласка сировине до добијања готовог производа. 
Наравно, многа нова тржишта ће нам се тек отворити обзиром да смо од прошле године и власници Европског ГМП сертификата за производњу лекова. Оно што желим да нагласим је да се овај сертификат односи на комплетан процес производње, од уласка сировина у складиште, до употребе истих у процесу производње финалног производа - лека. Овај сертификат је потврда да компанија АбелаПхарм производи и на тржиште пласира квалитетан, безбедан и ефикасан производ који може да се извезе у било коју земљу Европске уније, јер испуњавамо апсолутно све критеријуме за производњу лекова које је јасно дефинисала Европска агенција за лекове.

Proton
Протон / Извор: Фото: Александра Вујић Пантелић

АбелаПхарм је и научно-наставна база за студенте. Колико вам је то важно?

Да, као што сам споменуо компанија АбелаПхарм је заједно са Пробиотиц Excellence Центром научно-наставна база и то нас у компанији све чини срећним. Уважени професори, доценти и асистенти који раде на факултетима су након посете Протиотиц Excellence Центру предложили да будемо научно-наставна база за студенте што смо радо прихватили. Будући да сам и сам Доцент на Фармацеутском факултету врло добро знам колико је значајно студентима свих нивоа студија да стекну знање и вештине у фармацеутској производњи која испуњава захтеве Европске агенције за лекове. Оно на шта сам посебно поносан је и то да су у оквиру Пробиотиц Excellence Центра изнедрени докторски, специјалистички и дипломски радови, те да смо овим младим људима пружили прилику да своје радове презентују на међународним студентским конгресима.
Поред тога што смо опремљени савременом опремом, како за производњу, тако и за истраживање, развој и контролу квалитета пробиотика, не бисмо успели да постанемо научно-наставна база да немамо стручан кадар. Изузетно сам поносан на своје колеге, који континуирано раде на унапређењу својих знања и вештина, а међу којима су и специјалисти фармацеутске технологије, специјалисти индустријске фармације, специјалисти микробиологије, магистри и доктори наука. 

Крајем године сте поново изабрани на позицију председника Научно-техничког комитета за фармацију. Шта за вас значи ова позиција?

Морам да нагласим да ми је велика част што су ме колеге поново изабрале на ову, за мене веома важну позицију, коју ћу обављати наредне четири године. Срећан сам што имам прилику да након пандемије, када нам је рад свима био отежан, поново радим на реализацији планова који су значајни за фармацеутску праксу. За време претходног мандата сам потписао неколико међународних споразума са фармацеутским удружењима у региону и то је добра основа за спровођење регионалне сарадње која ће се базирати на унапређењу фармацеутске струке и унапређењу система квалитета фармацеутске делатности.