Deo Bulevara despota Stefana biće zatvoren šest meseci: Šapić otkrio kada se očekuje novi most preko Save
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je da će deo Bulevara despota Stefana biti potpuno zatvoren za saobraćaj tokom izmeštanja instalacija, dok se istovremeno nastavljaju radovi na novom mostu preko Save, tunelu i drugim važnim saobraćajnim projektima u prestonici.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić govorio je danas na konferenciji u Starom dvoru o najvažnijim infrastrukturnim projektima u prestonici, među kojima su radovi u Bulevaru despota Stefana, izgradnja novog mosta preko Save, gradnja tunela, kao i obnova i proširenje saobraćajne mreže u gradu.
Jedna od ključnih tema bila je najavljeno zatvaranje dela Bulevara despota Stefana, koje će, prema njegovim rečima, trajati šest do sedam meseci.
Šapić je objasnio da bulevar neće biti zatvoren u celosti, već samo jedan njegov deo, i to u fazi izmeštanja instalacija. Kako je naveo, saobraćaj je za taj deo već preusmeren preko Poenkareove ulice, koja funkcioniše kao obilaznica.
- Bulevar despota Stefana neće biti zatvoren u celosti, već samo jedan njegov deo. Taj deo je već uspešno premošćen obilaznicom, odnosno Poenkareovom ulicom, koja uveliko funkcioniše. Onog trenutka kada započnu radovi na izmeštanju instalacija, taj specifični deo bulevara biće potpuno zatvoren za saobraćaj u trajanju od šest do sedam meseci. Nakon završetka rada na instalacijama i prelaska na iskopavanje tunela, bulevar se neće ponovo zatvarati u potpunosti, već će uvek biti prohodan makar u jednoj traci - rekao je Šapić.
Kada je reč o izgradnji tunela, gradonačelnik je naveo da su se tokom pripremnih radova pojavili određeni izazovi, pre svega u vezi sa takozvanom galerijom, odnosno prostorom u koji treba da budu premeštene instalacije.
U vezi sa gradnjom tunela, trenutno bi trebalo da počnu radovi na izmeštanju instalacija, ali se pojavio problem sa takozvanom galerijom, odnosno prostorom u koji se instalacije premeštaju. Proces izmeštanja instalacija trajaće skoro godinu dana, nakon čega će tek moći da se započne iskopavanje samog tunela - rekao je Šapić.
Govoreći o izgradnji novog mosta preko Save, Šapić je istakao da radovi ne kasne suštinski, uprkos manjem zastoju do kog je došlo nakon pogibije radnika na gradilištu.
Prema njegovim rečima, očekuje se da novi most bude pušten u upotrebu na proleće ili leto 2027. godine, a plan je da to bude tempirano uoči otvaranja sajma Expo, 15. maja.
Šapić je najavio i da će krajem ove ili početkom sledeće godine nadležnoj komisiji predložiti da most ponese ime "Novi srpski most".
Gradonačelnik je govorio i o drugim saobraćajnim projektima koji su u toku. Kako je naveo, počeli su radovi na pristupnoj saobraćajnici na kružnom toku u Ulici Vladimira Popovića na Novom Beogradu, dok se očekuje da višemesečni radovi u Karađorđevoj ulici budu završeni u aprilu.
Posebno se osvrnuo i na radove na podvožnjaku u Bulevaru umetnosti, gde je rok pomeren do kraja godine.
- Što se tiče podvožnjaka ispod pruge u Bulevaru umetnosti, rok je pomeren do kraja godine, jer je reč o teškom i zahtevnom poduhvatu, budući da se sve vreme radova neometano odvija železnički saobraćaj - rekao je Šapić.
On je podsetio i da je BAS postao jedna od najmodernijih autobuskih stanica, kao i da je u toku izgradnja velike stanične zgrade površine 27.000 kvadratnih metara.
Među projektima koji se planiraju nalazi se i zatvaranje Pariske ulice za automobilski saobraćaj, dok bi tramvajski saobraćaj ostao. Šapić je naveo da se razmatra ideja da se umesto klasičnih tramvaja kroz taj deo grada uvedu električna vozila koja bi izgledom podsećala na stare beogradske tramvaje i koja bi saobraćala češće.
-Ideja je bila da tramvaj koji ima 45 ili 50 tona ne ide kroz pešačku zonu, već da postoje električna vozila nalik na stare beogradske tramvaje koja bi saobraćala mnogo češće, na svakih pet do šest minuta. Oni bi povezivali trasu sa tramvajem broj 2, čija bi ruta bila prilagođena, ali ne i ukinuta - objasnio je Šapić.
Gradonačelnik je govorio i o radovima na platou ispred Hrama Svetog Save. Kako je naveo, odustalo se od dela prvobitnog projekta koji je podrazumevao više kamena, kako bi se sačuvao postojeći park.
Šteta je bilo uništavati park koji tu postoji već nekoliko decenija. Tada ćemo moći da kažemo da je Hram istinski završen - kazao je Šapić.
Prema njegovim rečima, radovi su podeljeni u dve faze, a tokom naredne godine trebalo bi da budu potpuno uređeni Karađorđev park i plato oko Hrama Svetog Save.
Šapić se osvrnuo i na ulaganja u javni prevoz, navodeći da je raspisana nabavka za potpuni remont 29 takozvanih "španskih" tramvaja.
Jedan od tramvaja iz te serije je potpuno uništen i nemoguće ga je remontovati. Remont podrazumeva zadržavanje postojeće osovine, dok će celokupan spoljašnji i unutrašnji enterijer biti zamenjen. Nakon remonta, ovi tramvaji će izgledati identično kao novi modeli koji su kupljeni pre nekoliko meseci - rekao je Šapić.
Kako je dodao, ukoliko nabavka bude uspešna, Beograd bi za dve do dve i po godine mogao da dobije 30 novih, odnosno remontovanih tramvaja. Grad, prema njegovim rečima, ne odustaje ni od plana nabavke između 80 i 100 potpuno novih tramvaja, u zavisnosti od potreba javnog prevoza.